h t t p : / / c d . u q . p l
             A l c o h o l   1 2 0 %   1 . 3 . 3 :    

   Idealne skopiowanie płyty zabezpieczonej systemem antypirackim jest obecnie nie lada problemem do zgryzienia. Jeszcze kilka lat temu, "spotkanie" się z takim krążkiem było rzadkością. Dzisiaj aż trudno nie kupić programu lub gry pozbawionej jakichkolwiek zabezpieczeń. W większości wypadków spotykamy SafeDisc-a lub SecuROM-a, rzadziej natrafimy np. na Laserlock-a. Programów pozwalających na idealne wykonanie kopii nie było zbyt dużo - cześć osób używa CloneCD, niektórzy BlindWrite-a a jeszcze inni standardowe Nero. Ostatnio na rynku pojawił się kolejny programik pozwalający na idealne kopiowanie płyt CD o dość dziwnej nazwie Alcohol 120%. Wersja którą udało mi się przetestować była oznaczona numerkiem 1.3.3. Choć wiem, że dostępna jest już nowsza wersja 1.3.5 to raczej wątpliwe jest, żeby coś w dużej mierze się zmieniło.

   Co program oferuje ?

   Po dość prostej instalacji program dopisuje się do Menu Start i tworzy skrót na pulpicie. Następnie już wystarczy uruchomić program, żeby w pełni skorzystać z dostępnych opcji. A naprawdę jest ich dość sporo ! Wygląd programu nie przypomina w niczym CloneCD, a prędzej przypomina mi interfejs programu Norton Antivirus i styl Windows XP.

   Jest przy tym funkcjonalny i znakomicie spełnia swoją rolę. Program potrafi wiele rzeczy m.in : kopiowanie płyt CD (również w locie), zgrywanie płyty do pliku Image (w czterech formatach : MDS, CUE, CCD, BIN, ISO), nagrywanie płyty z plików Image (MDS, CUE, CCD, BIN, ISO, BWT, CDI) oraz kasowanie płyty CD-RW. Dodatkowo program może służyć jako wirtualny napęd CD-ROM emulując SafeDisc (1,2) , SecuROM, LaserLock i wykorzystując wspomniane pliki Image. Niebagatelną zaletą programu jest to, że dostępny jest w polskim języku a tlumaczenie zostało przeprowadzone fachowo i nie ma problemów ze zrozumieniem tekstu.

   W praniu ...

   Kopiowanie jak i nagrywanie przebiega wzorowo. Czasami zdarzają się dość małe spadki bufora, ale jest to rzadkością i nie ma w dużej mierze wpływu na nagrywanie.

  Wadą może być trochę wolne w porównaniu do CloneCD kopiowanie płyt na dysk twardy, jednak jest to tylko i wyłącznie moja subiektywna ocena, gdyż nie miałem możliwość dokładnego porównania. Działanie wirtualnego napędu CD-ROM również przebiegało doskonale i nie było żadnych problemów z emulacją zabezpieczeń.

   Podsumowanie

   Alcohol podobnie jak CloneCD jest aplikacją płatną. W internecie dostępna jest wersja Trial działająca 30 dni i w pełni pozwalająca na zapoznanie się z możliwościami program i ewentualny zakup. Podsumowując, program jest naprawdę świetny ! Pomysł połączenia emulatora CD-ROMu z programem kopiującym na pewno spodoba się osobą często korzystającym z uroków plików Image. Moim zdaniem Alcohol jest mocnym konkurentem Clone-a i zasługuje na taką samą ocenę.

Ocena : 9 / 10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law