h t t p : / / c d . u q . p l
                 A s h a m p o o   R e c o r d   S t u d i o   2 . 0 6  :        

    Program firmy Ashampoo o dość jednoznacznej nazwie CD-Recording Studio czekał na recenzję dość długo. Już od jakiegoś czasu przymierzałem się do jej napisania. Czemu więc postanowiłem zająć się tym dopiero teraz ? Z kilku powodów. Przede wszystkim z tego, że mam wolny czas oraz z tego powodu, że jest to aplikacja wyróżniająca się spośród innych. A czym ? A to już sami się przekonacie !

   Ojej !

     Program w wersji instalacyjnej zajmuje niecałe 4 megabajty. Instalacja przebiega dość sprawnie i nie powoduje żadnych problemów - a po jej zakończeniu na pulpicie pojawia się odpowiednia ikonka. Pierwsze uruchomienie programu od razu powaliło mnie na kolana! Bynajmniej nie było to, co oczekiwałem !

   Okna programu przypomniały mi czasy Windows-a 3.11 - niekształtne i opatrzone leciwymi ikonkami na samą myśl odrzuciły mnie na kilometr. No ludzie ? I to ma być ładny i przejrzysty interfejs ? Oj wybaczcie. Jednak jako, że miałem duże ambicje postanowiłem kontynuować pracę z programem. Jako, że mój test polega zwykle na wypaleniu kilku płyt za pomocą programu poddanego ów testowi postanowiłem wypalić płytę CD-ROM.

    Instynktownie podobnie jak to się robi w innych programach wolałem płytę nagrać ręcznie nie korzystając z żadnych kreatorów - ku mojemu zdziwieniu po wypaleniu otrzymałem płytę bynajmniej nie CD-ROM !!! A zamiast sesji ISO otrzymałem jedną ścieżkę ISO + dodatkowe ścieżki z danymi - niezdentyfikowanymi przez Nero. No coś tu nie gra ! Więc czym prędzej przeczytałem instrukcję i wszystko w mig zrozumiałem, że bez kreatora szybko płyty CD-ROM nie nagram. No więc cóż !

    Kreatorze pomóż !

    Z instrukcji obsługi wyczytwałem i wykonałem następujące polecenia. No więc, aby wykonać płytę CD-ROM klikamy na ikonkę symbolizującą nowy dokument i z okna 'Create New Project' wybieramy 'Data CD Project'.

Następnie naszym oczom ukazuje się takie okno :

     W pole o nazwie 'CD Name / Label' wpisujemy nazwę naszego krążka. Następnie kilkamy na przycisk '...' znajdujący się koło pola o nazwie Directory - spowoduje to otwarcie okna dialogowego za pomocą którego wybieramy folder w którym znajdują się nasze pliki, które chcemy wypalić. Podobnie robimy klikając na przycisk '...' znajdujący się obok pola Image - tym razem wybieramy plik IMG w którym zapisana ma zostać nasza kompilacja.

    Z pola 'Filename Handling' wybieramy Joliet i aby wypalić płytę klikamy na Make.

   Program może wyświetlić problem dotyczący funkcji automatycznego sprawdzania włożenia nośnika. Problem może spowodować kłopoty podczas nagrywania płyty. O ile nie mieliśmy z tym większych problemów możemy kontynować klikając na OK.

Teraz pozostaje nam już tylko ustawić opcję :

Test mode - tryb testowania, żadne dane nie będą wypalane na nośnik.
Copies - ilość kopii,
Finalize - finalizacja płyty, czyli zamknięcie. Nie będzie można nagrywać dodatkowych sesji na krążek.
Multisession - tworzenie płyty wielosesyjnej. Jeśli zamierzamy ją tworzyć musimy odznaczyć 'Finalize'.
Verify - weryfikacja, czyli sprawdzenie poprawności kompilacji.
Disc-At-Once - nagrywanie w trybie DAO. Nigdy nie udało mi się uaktywnić tej opcji.
On The Fly - Zapis w locie bez tworzenia obrazu.
Image - Zapis z tworzeniem pliku IMG.

    Gdy już zaznaczymy odpowiednie opcje kilkamy na Write i nasza nagrywarka zacznie nagrywać płytę.

   Mi jednak mimo wszelkich starań nie udało się poprawnie nagrać płyty. Sesja co prawda została zapisana, jednak nie została zamknięta i nie można było odczytać z płyty żadnych danych. Może to wina Windows-a 2000 ? Ale przecież w instrukcji pisze, że program w tym środowisku może funkcjonować. No coż.

     Podobnie dzieje się z płytą CD-Audio - niemniej płytę po kilku próbach udało mi się nagrać i o dziwo działa! Główną różnicą jest tutaj to, że nie wybieramy tytułu płyty a do specjalnego okna projektu przenosimy pliki WAVE. Niestety aplikacja nie akceptuje innych formatów, co obecnie jest standardem.

    Oprócz tego aplikacja obsługuje kopiowanie płyt CD-ROM, ale niestety ma przy tym mnóstwo problemów (płyty wielosesyjne, mixed-mode) oraz kopiowanie CD-Audio i tworzenie MP3CD z plików M3U.

   Aplikacja nagrywa także pliki ISO, ale nie miałem okazji zobaczyć efektów wypalania takich plików.

    No więc jakie zalety ?

    Mógłbym tutaj przytoczyć sentencję 'Wadą tego programu jest brak zalet' i w sumie odzwierciedliłoby to mój stosunek do tego programu. Główną ocenę obniża jednak fakt, że ta aplikacja nie jest darmowa !!! Nie wiem, ale ja bym jej z pewnością nie kupił !!! Jednyną zaletą jest dość bogata i zrozumiała instrukcja w języku angielskim. Program kompletnie nie pasuje do linii takich programów jak BurnYa! tego samego producenta. Stąd taka niska ocena.

Ocena : 2 / 10

           
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law