h t t p : / / c d . u q . p l
             A u t o s t a r t   :    

Na pewno każdy spotkał się z krążkiem CD, który po włożeniu do czytnika automatycznie ujawniał swoją zawartość poprzez specjalne menu. Własnoręczne utworzenie takiej samo startującej płyty jest w rzeczywistości bardzo proste, ale wymaga pewnej wiedzy. Jak działa autostart ? Po włożeniu płyty do czytnika, system Windows automatycznie (co nie zawsze jest regułą) uruchamia znajdujący się na płycie w głównym katalogu plik autorun.inf o treści wyglądającej najczęściej tak :

[autorun]
open=start.exe
icon=ikonka.ico

   Plik autorun.inf jest plikiem wsadowym (skryptem) w którym możemy określić ścieżkę do pliku wykonalnego oraz do ikonki płyty. Możemy określić także kilka innych ciekawych parametrów :

shell\ole = Aktualizacja bibliotek systemowych
shell\ole\command = Niezbedne\OLEAUT.EXE
shell\wmp = Windows Media Player 7.1
shell\wmp\command = Niezbedne\MPFULL.EXE

   Dodanie powyższych linii Spowoduje utworzenie menu kontekstowego, które dostępne będzie w menu kontekstowym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonce napędu CD-ROM. Możemy w nim zdefiniować np. instalator archiwizera czy jakiegoś uaktualnienia systemu, wymaganego przy przeglądaniu naszej kolekcji.

   Atrakcyjne MENU

   Utworzenie prostego Menu nie jest bardzo trudne. Wszystko zależy w dużej mierze od naszych chęci i umiejętości. Jeśli mamy małe zasoby wiedzy warto skorzystać z HTML-a utworzonego np. we MS Front Page lub Macromedia Dreamweaver. Ciekawie wygląda też menu tworzone we Flash-u i eksportowane do pliku EXE. Pamiętajmy, że odnośniki muszą być uniwersalne i niezależne od litery napędu ! Przykładowy odnośnik powinien wyglądać mniej więcej tak :

Programy\Programik\instalator.exe

Warto o tym pamiętać, by uniknąć kłopotów. Dla osób, które próbują swoich sił w programowaniu ideałem będzie Delphi. Nawet już "wiekowa" wersja 2.0 pozwala na uzyskanie ciekawych rezultatów i była dostarczana do jednego z czasopism komputerowych za dosłowne grosze.

   Dla osób trochę mniej ambitnych polecam znakomity program Multimedia Builder, który pozwala na tworzenie doskonałych autostartów jak i prezentacji multimedialnych. Możliwości tego programu przypominają chociażby doskonałego Macromedia Directora.

Niestety trzeba za niego zapłacić i to dość słono. W wersji demo istotnym ograniczeniem jest znajdujący się na formularzu napis Unregistered Version. Pomijając te niedogodności możliwości programu są ogromne - pozwala wplatanie grafiki w wielu formatach (TIF , PNG , JPEG , BMP) , plików dźwiękowych i co najciekawsze plików Video i aplikacji !

Możemy także tworzyć efekty przejść, które wyglądają bardzo efektownie ! Dodatkową zaletą MMB jest dośc mały rozmiar pliku EXE - menu z mnóstwem grafiki zajmuje niecałe 0.6 MB.

   Jak to nagrać ?

Trudno tu wskazać jakieś szczegółowe wskazówki. Po pierwsze musimy posiadać wykonalny plik EXE oraz utworzony autorun.inf. Wszystko umieszczamy w głównym katalogu naszej płyty CD. Najlepiej zanim wypalimy to na płytkę CD-R , możemy się pokusić o wypróbowanie działania naszego menu na krążku CD-RW - oszczędzi nam to stracony krążek, gdyby coś nie działało poprawnie.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law