h t t p : / / c d . u q . p l
            B u r n 4 F r e e   1 . 0 . 0 . 4  :     

    Darmowych aplikacji do nagrywania płyt mamy jak na lekarstwo. Nie licząc paru wyjątków jak np. CD-Burner XP Pro , który jest nie do końca w pełni darmowy oraz MP3 CD Doctor-a, w którym musimy oglądać wielki banner - pozostałe aplikacje oparte są na gotowych rozwiązaniach zaczerpniętych z systemów Unixowych np. CDRDAO.

   Recenzowany Burn4Free można zaliczyć do samodzielnych aplikacji. Program nie wyróżnia się interfejsem użytkownika - jak przystało na aplikację darmową nie możemy liczyć na całkowitą przejrzystość.

   Sam interfejs wygląda dość topornie, ale istnieje możliwość zmienienia programu poprzez kliknięcie na przycisk "Fly Window" - wtedy pojawi się malutkie i estetyczne okno do którego przeciągamy pliki które chcemy wypalić. Jest to swoistego rodzaju udogodnienie.

   Aplikacja nagrywa 2 rodzaje płyt CD : CD-ROM i CD-Audio co w zupełności wystarcza. Krążki CD-ROM mogą być nagrywane także wielosesyjnie wraz z importem sesji kolejnych. Płyty Audio możemy nagrywać ze standardowych plików WAVE oraz także z formatu MP3 - w tym wypadu program skonwertuje pliki automatycznie do formatu WAVE. Program nie wymaga wyboru wybierania jakiego rodzaj płytę zamierzamy nagrać. Jeśli tylko wrzucimy do kompilacji plik, który nie jest plikiem dźwiękowym np. MPG - nie będziemy mogli stworzyć oczywiście kompilacji Audio. W przypadku nagrywania plików MP3 na krążek CD-ROM po prostu klikamy na przycisk 'Burn CD-ROM'.

    Burn4Free pozwala także na tworzenie i wypalanie obrazów ISO - co jest już chyba standardem w tego typu aplikacjach.

    Program korzysta z własnej powłoki ASPI do komunikacji z nagrywarką - ew. może on skorzystać z ASPI wbudowanego w Windows, co nie jest zalecane i należy z tego korzystać w wypadku problemów lub konfliktów.

   A teraz wady ...

     Wspomniana toporność interfejsu jest w sumie największą wadą tego programu. Drugą wadą jest brak pomocy dostarczonej do programu - jeśli chcemy cokolwiek sprawdzić musimy korzystać z pomocy dostępnej On-Line - nie jest to wygodne kiedy nie mamy dostępu do Internetu. Kolejną wadą jaką udało mi się znaleźć to brak zaawanoswanych opcji m.in. wybory trybu w jakich zapisane zostaną nasze dane : MODE-2, MODE-1. Program powoduje także błąd podczas zamykania płyty CD-ROM. Krążek co prawda zostaje wypalony poprawnie jednak sam program się zawiesza i powoduje błąd - dzieje się tak w Windows 2000 (Service Pack 4).

    Zalety

   Program jest stosunkowo prosty w obsłudze i trzeba przyznać, że obsługuje się go dość prosto - powiedziałbym, że łatwiej mi sie z tą aplikacją pracowało niż z Nero Burning ROM.

    Jak tym nagrywać ?

    Przepis na nagrywanie jest bardzo prosty. Wkładamy czystą płytę do czytnika i w główne okno programu przeciągamy pliki które chcemy wypalić. W pole Volume Name wpisujemy nazwę płyty w przypadku krążka CD-ROM. Następnie klikamy na przycisk 'Burn Data' lub 'Burn Audio' - w zależności jaki krążek nagrywamy. Potem już wystarczy kliknąć na TAK/YES i program rozpocznie wypalanie płyty :

    Podsumowanie

    Burn4Free jest ciekawą alternatywą - ale mi CD-Burner XP całkowicie wystarcza. Uwarzam, że nawet taka aplikacja jak BurnAtOnce oferuje więcej ciekawych opcji. Zobaczymy jakie będą kolejne wersje programu - być może już coraz lepsze. Na razie jest dość średnio.

Ocena 5/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law