h t t p : / / c d . u q . p l
             B u r n - P r o o f   :    

   Zapewne każdy wie, że przy nagrywaniu płyt CD-R najistotniejszą sprawą jest nie tylko prędkość nagrywania ale i także wielkość buforu w nagrywarce. Chyba każdy już nawet nie raz przekonał się, jak łatwo zniszczyć płytkę w skutek niedopełnienia buforu. Zazwyczaj w takich wypadkach nagrywarka zatrzymuje zapis a program nagrywający wyświetla nam komunikat : "Buffer Underrun". Gdy nagrywaliśmy krążek CD-RW wystarczy zazwyczaj go skasować i nagrać ponownie z mniejszą prędkością. W przypadku CD-R-ów błąd taki kończy ich żywot i zazwyczaj lądują w koszu na śmieci lub jako podkładka pod herbatę.

   Aby zaprzestać ciągłemu niszczeniu płytek firma Sanyo wymyśliła sprytny sposób nagrywania płyt CD. Polega on na zatrzymaniu zapisu jeśli dane nie docierają do nagrywarki i wznowieniu go, gdy bufor zostanie wypełniony. Na pewno każdy zada sobie pytanie : "Czy to takie nowatorskie ?". Tak. Ponieważ dopiero teraz udało się zbudować tak precyzyjne mechanizmy oraz odpowiedni układ elektroniczny sterujący pracą napędu. Dzięki temu nagrywanie płyty jest wręcz banalnie proste i nie musimy za każdym razem trzymać ściśniętych kciuków, gdy poziom buforu w naszej nagrywarce zaczyna spadać.  

  Zasada działania tej technologii jest w miarę prosta. Za proces nagrywania odpowiedzialny jest specjalny układ o dość dziwnej nazwie : LC8980x3.

   W czasie nagrywania płyty sprawdza on stan bufora i w razie spadku do około 10% zatrzymuje zapis i zapamiętuje przy tym położenie ostatniego zapisanego sektora. Gdy dane ponownie dotrą do nagrywarki układ przesuwa głowice lasera w miejsce przerwania zapisu i kontynuuje zapis za pomocą synchronizacji danych otrzymanych z komputera i odczytanych z nośnika. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj układ optyczny, który musi charakteryzować się dużą precyzją, ponieważ przerwa między sektorami nie może wynosić więcej niż 100ms. (milisekund) gdyż taka jest ostateczna granica dopuszczalna przez specyfikację Orange Book.

   Jak to działa w praktyce ?

   Trzeba powiedzieć, że technologia Burn-Proof spowodowała iż nagrywanie płyt nie stanowi żadnego problemu dla użytkownika i posiadanego sprzętu. Przerwa w zapisie jest naprawdę niezauważalna. Problem zapisu praktycznie nie występuje chociaż przy dzisiejszych prędkościach wynoszących ponad x24 dużym problemem są odpowiednie nośniki znoszące takie prędkości zapisu. Niemniej jednak Burn-Proof szybko stał się standardem i kupienie nagrywarki bez niego stało się bardzo trudne.

   Seamless Link , Write-Proof , JustLink ?

   Od czasu powstania Burn-Proofa oczywiście inne firmy także rozpoczęły wdrażanie takich systemów do swoich nagrywarek. Zazwyczaj zasada działania opiera się praktycznie na tym samym i co najważniejsze różni się tutaj tylko nazwa charakterystyczna dla konkretnego producenta. Dla przykładu Write-Proof stosowany jest przez firmę Teac, JustLink przez Ricoh, Seamless Link przez Acer-a. Wszystkie te systemy są ze sobą kompatybilne więc problem odpowiedniego oprogramowania jest znikomy. Oczywiście niektóre starsze programy nie wykorzystują tej technologii (Easy CD Creator 4.0), aby to ominąć ten problem wystarczy tylko sciągnąć ze strony producenta zazwyczaj odpowiedni Patch lub Update.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law