h t t p : / / c d . u q . p l
             A s h a m p o o   B u r n Y a !   C D - A u d i o   :    

   BurnYa ! to kolejna już aplikacja do tworzenia płyt Audio z plików WAV, MP3 oraz OGG. Wielkość aplikacji z pewnością budzi podziw - 971KB wagi to z pewnością wielkość bardzo akceptowalna, jeśli chodzi o pakiet instalacyjny. Po instalacji program zajmie nam na dysku niecałe 2MB przestrzeni. Jest to niewątpliwa zaleta, ale z pewnością jeśli nasz komputer wyposażony jest w dysk twardy o pojemności liczonej w dziesiątkach gigabajtów, 20MB też nie zrobiłoby dla nas różnicy.

Program wita nas efektownym logiem :

A następnie pokazuje nam takie oto okienko :

   Tutaj za pomocą przycisku Add dodajemy pliki do naszej kompilacji. Nie jest to proces trudny zważywszy na prostotę interfejsu. Jak już wspomniałem program obsługuje pliki MP3, WAV oraz OGG.

   Niestety, tego ostatniego formatu nie udało mi się przetestować, jednak zapewne format MP3 spokojnie nam wystarczy. Dekoder programu obsługuje "empetrójki" także o zmiennym BitRate-cie, co można uznać za bardzo dużą zaletę. Program potrafi także normalizować pliki - służy do tego funkcja "Normalize volume of all tracks". Wymaga to niestety dość mocnego procesora, a skanowanie plików zabiera trochę czasu podczas wypalania. Dodatkowo program niestety nie obsługuje Overburningu, ale myślę że i tak dużo osób nie będzie tego trybu zapisu wykorzystywać.

Jeśli już wybraliśmy nasze pliki pozostaje nam już tylko kliknąć na Next :

   Program obsługuje wszystkie formy zabezpieczenia przed błędami "Buffer Underrun". Dodatkowo zanim cokolwiek wypalimy możemy przetestować zapis "Simulate before burning". Pozwala to uniknąć zniszczenia płyty jeśli nasz komputer nie zdąży dostarczyć na czas danych do nagrywarki. Program potrafi także automatycznie dostosować tryb nagrywania, jednak nie jest to zalecane. Warto samemu wybrać odpowiednią prędkość nagrywania oraz tryb zapisu. Jeśli nie chcemy mieć przerw między utworami zaznaczmy opcję "Burn CD in Disc At Mode". Wymaga to jednocześnie większego zapotrzebowania na moc procesora oraz pamięć operacyjną. Zaznaczenie opcji "Copy all data to hard disk image first" spowoduje utworzenie na samym początku obrazu z którego następnie zostanie wypalony krążek - wydłuży to znacznie proces nagrywania i jednocześnie spowoduje, że na dysku będziemy musieli przeznaczyć maksymalnie 820MB wolnego miejsca. Ale za to prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zmniejszy się do minimum. Jeśli zdecydowaliśmy się jak chcemy wypalić nasz krążek przechodzimy do kolejnego okna klikając na Next.

   Tutaj program rozpocznie proces przygotowania do wypalania płyty. Na samym początku program przeanalizuje pliki pod kątem błędów, jeśli zaznaczyliśmy odpowiednie opcje rozpocznie skanowanie i normalizację lub (i) dekompresję plików na dysk twardy. Jeśli wszystko wypadnie pomyślnie rozpocznie się nagrywanie płyty :

   Po skończonym zapisie płytę możemy już odsłuchać w każdym czytniku CD-Audio, jeśli nagrywaliśmy krążek na płycie CD-R.

   Podsumowując. Trzeba przyznać, że BurnYa! to naprawdę dobry program do nagrywania płyt CD-Audio. Co prawda ma parę wad jak np. brak overburningu, problemy z buforem oraz brak obsługi płyt CD-RW. Mimo tego warto go przetestować jeśli mamy szybki komputer i nagrywarkę.

Ocena : 6/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law