h t t p : / / c d . u q . p l
           C D - M a n i p u l a t o r    2 . 6 9   :     

   CD Manipulator jest aplikacją służącą do tworzenia obrazów płyt CD, ich duplikowania oraz tworzenia z gotowych plików znajdujących się na dysku twardym. Co ciekawe - program jest całkowicie darmowy, jedyną jego wadą jest dość mało przejrzysty interfejs użytkownika.

    Program najlepiej współpracuje z napędami CD-RW i w niektórych przypadkach odmiawia współpracy z napędami CD-ROM. Tworzenie obrazu płyty na dysku twardym sprowadza się do kliknięcia w odpowiednio podpisaną ikonkę :

     Wystarczy tylko wybrać napęd. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do zaawansowanych wystarczy z rozwijanej listy wybrać rodzaj odczytu (najlepiej Single Session):

     Program posiada bardzo podobne opcje jak CloneCD. Szkoda tylko, że nie można używać jego profili lub tworzyć własnych.

     Wypalanie płyty z obraz również nie stanowi najmniejszego problemu. Zaznaczając 'Extended Settings' mamy możliwość ustawienia także zaawansowanych opcji m.in. włączenia OPC, Burn-Proof-u itd. Za pomocą opcji 'Read Track from CD' możemy wyekstrahować pojednynczą ścieżkę CD-ROM lub Audio.

Szybka duplikacja krążka także jest możliwa :

    Pozwala to uprościć i przyspieszyć czas kopiowania płyty. Oprócz tego, możemy stworzyć płytę CD-ROM za pomocą programu :

     Niemniej jednak przejrzystość interfejsu pozostawia trochę do życzenia. Wadą jest brak zaawansowanych opcji tworzenia płyty. Ciekawostą jest fakt, że płytę możemy zabezpieczyć przed całkowitym kopiowaniem. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję na zakładce Settings :

    Takiej opcji z pewnością nie znajdziemy w Nero Burning ROM. Tak przygotowaną płytę możemy wypalić bezpośrednio w trybie On-The-Fly lub też stworzyć obraz krążka. Program zapisuje obrazy płyty CD w formatach CUE, CDM, CCD oraz ISO (w przypadku kopiowania ścieżki). Nagrywać potrafi oczywiście także w tych formatach, prócz ISO co mnie trochę zdziwiło.

    Za pomocą aplikacji możemy także zobaczyć jakie tryby zapisu obsługuje nasza nagrywarka. Dość często jednak program myli się, zresztą podobnie jak CloneCD.

    Podsumowując. CD Manipulator jest dość ciekawą alternatywą. Niestety nie miałem możliwość dokładnego sprawdzenia poszczególnych funkcji gdyż musiałbym się zaopatrzyć w zabezpieczone krążki i przetestować je na tym programie. Całość co prawda może wydawać się lekko toporna - niemniej program posiada wszystkie mi potrzebne opcje. Trudno go nazwać konkurentem dla CloneCD - choć jakiś podobieństwem do CloneCD można go nazwać. Czy jest darmową alternatywą dla w/w programu ? Nie sądzę. Ale ocena jest i tak wysoka !

Ocena 7/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law