h t t p : / / c d . u q . p l
              T e c h n o l o g i a   C D - A u d i o   :        

   Technologia płyt CD-Audio sięga aż do roku 1983, w którym opracowano i wyprodukowano pierwszy seryjnie produkowany odtwarzacz CD-Audio firmy Sony oraz Philips. Płytki te były pierwowzorem dla utworzenia następnych nośników z przedrostkiem CD na początku nazwy.

   Krążek CD-Audio w czasie gdy powstawał, był jedynym nośnikiem umożliwiającym zapis danych w formacie cyfrowym. Choć na rynku od jakiegoś czasu istniał DAT (Digital Audio Tape) to właśnie płyta kompaktowa stała się standardem i wkroczyła do naszych domów. W sumie nic w tym dziwnego, że kupienie wieży stereo bez odtwarzacza płyt CD jest po prostu niemożliwe. A przenośne odtwarzacze płyt CD cieszą się równą popularnością co Walkmany.

   Podobnie jak w przypadku wszystkich nośników CD na płycie Audio zastosowano zapis cyfrowy i wyposażono go w odpowiednią korekcję błędów. Różnica w przypadku płyt CD-ROM odznacza się brakiem danych nadmiarowych na poziomie sektora. Dźwięk zapisywany jest w formie PCM (Pulse Code Modulation) z rozdzielczością 16 bitów i częstotliwością 44100 Hz dla każdego kanału. Oznacza to , że w ciągu sekundy sygnał jest sprawdzany aż 44100 razy i przypisywana jest mu wartość z liczby 65536. Daje to pasmo przenoszenia wynoszące od 50hz do 20Khz oraz dynamikę rzędu 96dB co można uznać w praktyce za jakość doskonałą. W praktyce dźwięk jednak wiernie jest odtwarzany tylko w paśmie do 16Khz co i tak jest pasmem wystarczającym, gdyż dostępne dla większości użytkowników głośniki nie pozwala na odtworzenie wyższych częstotliwości w pełnej jakości.

Schemat sektora danych dla płyt CD-Audio :

2352 B próbek dźwięku

   Na dysku Audio można zapisać maksymalnie 99 ścieżek. Każda z nich zapisywana jest standardowo z jednosekundową przerwą. Możliwe jest także zapisanie kolejnej ścieżki bez jakiejkolwiek przerwy przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki, w której zapis jest nieprzerywany. W przypadku nowych nagrywarek możliwe jest także ustawienie przerw zerowych w trybie TAO - jednak w przypadku starszych czytników przerwa jest słyszalna. Czas trwania płyty CD-Audio maksymalnie może wynieść w standardowej formie do 80 minut. Oczywiście za pomocą korzystania z wydłużonych płyt można na krążku zmieścić od 80 do 99 minut muzyki przy zastosowaniu overburningu i specjalnych krążków.

           
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law