h t t p : / / c d . u q . p l
              C D - B u r n e r   X P    P r o   1 . 1 . 1  :     

     W dużej mierze więkość użytkowników nagrywarek ogranicza się do oprogramowania dostarczongo wraz z napędem. Najczęściej zmuszeni jesteśmy do korzystania z Nero Burning ROM, lub czasem jest to Easy CD Creator. Już kompletną rzadkością jest zdobycie WinOnCD, którego raczej nie uświadczymy kupując nową nagrywarkę.

     Alternatywą mogą stać się inne aplikacje jak np. opisywany przeze mnie CD-Burner. Aplikacja jest dość ograniczoną w porównaniu do w/w pakietów - główną cechą jest brak zaawansowanych opcji nagrywania, co dla zwykłych użytwkoników może nie mieć wymiernego znaczenia, gdyż kto w domowych warunkach nagrywa płyty CD-Extra? Większość osób korzystających z nagrywarek tworzy płyt CD-ROM oraz Audio. Rzadziej możemy spotkać amatorów domowego kina kochających wypalanie płyt Video-CD.

     Jednak najważniejsze postulaty takie jak tworzenie krążków CD-ROM i Audio, CDBurner spełnia w 100%. Utworzenie płyty CD-ROM w CD-Burn-erze jest "dziecinna zabawą" polegającą na klikaniu w odpowiednie przyciski. Nic oprócz sprawnego kilkania nie jest nam potrzebne do pracy z programem. Niestety aplikacja porozumiewa się w jeżyku angielskim co można uznać za najważniejszą wadę programu, choć nie jedyną.

    Tworzenie

    Mimo, iż program nie posiada żadnego kreatora proces tworzenia płyty sprowadza się tylko do wspomnianych kilku kliknięć. Wypalone płyty CD-ROM są w standardowym formacie, który jest w pełni akceptowalny przez różne systemy operacyjne oraz platrofmy sprzętowe (Mode-1, Joliet). Dodatkowo aplikacja w pełni obsługuje zapis wielosesyjny co jest już wieloletnim standardem.

      Z krążkami Audio aplikacja radzi sobie również dobrze, jednak nie obsługuje ona bezpośrednio plików MP3. Co oznacza, że zanim nasze pliki MP3 zostaną wypalone, należy zdekompresować je do plików WAVE. Przy wykorzystaniu Winamp-a można to zrobić bez najmniejszych problemów. Jednak pewien niedosyt pozostaje zważywszy, że program bardzo dobrze rippuje płyty Audio do formatu MP3. Niekonsekwencja programistów ? Trudno powiedzieć. Kolejną wadą jaką można tutaj wytknąć jest brak możliwości tworzenia wielosesyjnej płyty Audio oraz brak podstawowych filtów oraz ustawiania przerw między utworami.
Program pozwala także przygotowywać pliki ISO oraz oczywiście pozwala je wypalać na krążek CD, co przy popularności różnego rodzaju programów do wymiany plików przez Internet jest dość ważną opcją - większość zbiorów przechowywana jest w tym własnie formacie.

    
Zapis

     Zapis przebiega zazwyczaj bezproblemowo. Czasami program ma problemy w komunikacji z nagrywarką, jednak są to sytuacji raczej rzadkie i najczęściej spowodowane nieprawidłowymi lub źle zainstalowanymi sterownikami ASPI. Program obsługuje Burn-Proof, więc możemy być pewni, że płyta zostanie dobrze wypalona, nawet w przypadku spadku bufora o ile mamy odpowiednią nagrywarkę.

    Podsumowanie

    CDBurner XP Pro to program klasy średniej. Nie wypada może tutaj różowo i raczej nie ma ambicji do przebicia się przez mur stawiany przez Nero czy WinOnCD. No cóż. Niemniej jednak program cały czas jest intensywnie rozwijany i pojawiają się jego nowe wersje z nowymi poprawkami. Miejmy nadzieję, że z czasem jakość CDBurner-a podniesie się ponad poprzeczkę a wymienione w tym tekście wady szybko znikną. Niemniej jednak warto chociażby zobaczyć CDBurner-a w akcji. Program dostarczany był za darmo do numeru majowego magazynu komputerowego CHIP i ta własnie wersja została poddana testom.

Ocena :  6 / 10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law