h t t p : / / c d . u q . p l
             T e c h n o l o g i a   D o u b l e - D e n s i t y   :    

     Przez wiele lat, królowania formatu CD mieliśmy wiele przypadków wdrażania nowych standardów zapisu danych : ZIP , napędy LS oraz dyski magnetooptyczne. Jednak tak naprawdę tylko z tych wymienionych zadomowił się jedynie ZIP. Toteż wraz z pojawieniem się nagrywarek rozpoczęła się ekspansja zapisywalnych i kasowalnych płyt CD, które dosłownie podbiły rynek niską ceną i popularnością standardu. Wraz z pojawieniem się technologii DVD i nagrywarek DVD, możemy bez przeszkód nagrać na 12 cm krążku 17 GB danych. Czy wdrażanie nagrywarek Double Density CD o pojemności 1,3 GB ma w ogóle sens ?

   Precz z tym !

   Teoretycznie nie, ale jednocześnie przyglądając się zjawisku można wynieść wiele powodów dla których ta technologia ma szansę bytu. Po pierwsze, sama nagrywarka jak i nośniki (bardzo rzadko spotykany) są jak na swoje możliwość dość tanie - ich cena zbliżona jest do cen zwykłych nagrywarek. Sam napęd DD-CD pozwala także na zapis danych na zwykłych krążkach CD-R i CD-RW. Jednym uniedogodnieniem jest fakt iż płyt DD-CD nie przeczyta żaden CD-ROM, ani DVD-ROM co powoduje , że Double Denstiy tracą na rzecz technologii DVD-RAM.

  A jak to działa ?

   Cała zasada działania jest bardzo podobna do nagrywarek CD-RW, gdyż dane zapisywane są identycznie jak w standardzie. Zmieniono jedynie szerokość ścieżek oraz rozmiar pitów i landów. Uzyskano to dzięki precyzyjnemu ogniskowaniu lasera. Wraz z gęstszym upakowaniem danych, prawdopodobieństwo wystąpienia błędów w odczycie wzrosło , dlatego nowy nośnik wzbogacono o korekcję błędów CIRC7.

   Czym to nagrać ?

   Na razie na rynku urządzeń do nagrywania DD-CD jest tyle co kot napłakał. W Polsce możemy spotkać i oczywiście kupić tylko jeden model nagrywarki DD-CD , mianowicie Sony CRX200E. Czy sytuacja się poprawi ? Niestety najprawdopodobniej nie ... a szkoda, bo jest to ciekawa i w miarę tania alternatywa pomiędzy CD-R a DVD-R.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law