h t t p : / / c d . u q . p l
             C D - M a t e   2 . 2 . 1 . 3 0   /   O p i s :    

      O CD-Mate-cie raczej nigdy nie było głośno. Jest to program dość mało spopularyzowany i bardzo rzadko dostarczany jako wersja OEM dla nagrywarek. Program w wersji 2.2.1.30 przemawia do użytkownika w języku polskim, mimo iż produkowany jest przez firmę An Chen Computers Ltd, Co. Która mieści się na Tajwanie. Sam program wygląda dość podobnie do innych programów tego typu.

   Zauważyć można tylko nieliczne dodatki m.in. pasek skrótów, co przywołuje na myśl chociażby Microsoft-owego Outlook-a i WinOnCD firmy Roxio.

   Jaki arsenał ?

   Program dysponuje kreatorem, który pomoże w dużym stopniu niedoświadczonym użytkownikom. Obsługuje się go w duże mierze intuicyjnie i aby wypalić płytkę nie trzeba mieć potężnego zasobu wiedzy.

   Program współpracuje z większością nagrywarek na rynku. Wykorzystuje Burn-Proof, odczyt danych w trybie RAW oraz overburning. To duże cechy jak na program, który w wersji instalacyjnej zajmuje niecałe 8MB. Do samego programu dodano także program do tworzenia okładek, który obsługuje się równie intuicyjnie. Nie sprawia on żadnego kłopotu. Miłym dodatkiem choć w tym przypadku zbędnym jest odtwarzacz Audio, który swoim wyglądem przypomina Winamp-a, ale wiele brakuje mu do jego funkcjonalności.

   Coś tu jednak skrzypi !

   Mimo tylu pochwał program posiada parę wad. Pierwszą jest dość dziwny proces tworzenia płyty CD-Audio. Nagranie płyty bezpośrednio z plików MP3 najczęściej kończy się komunikatem Buffer Underrun w przypadku starszych nagrywarek i przerwaniem procesu nagrywania. Konwersja do plików WAVE jaki i skanowanie samych plików MP3 trwa bardzo długo, dlatego lepiej jest użyć Winamp-a. Do tego spolszczenia w programie brzmią czasami dość dziwnie (np."szalony odczyt").

   Podczas testowania programu nagrałem dwie płyty (Audio i Data). Nie miałem przy tym najmniejszego problemu a program ani razu się nie zawiesił. Porównując program do takich sztandarowych produktów jak Nero czy WinOnCD można stwierdzić, że do doskonałości jeszcze trochę brakuje jednak gdyby poprawić kilka błędów to CD-Mate stałby się wręcz idealnym programem.

Ocena : 8/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law