h t t p : / / c d . u q . p l
             C D - R e c o r d a b l e :    

   Jak nie trudno to sobie wyobrazić wprowadzenie zapisywalnych krążków CD było tylko kwestią czasu od wprowadzenia zwykłych płyt CD. Przez kilka lat różne koncerny takie jak Philips i Sony wkładały miliony dolarów na rozwój techniki zapisywalny płyt CD. Toteż w roku 1989 roku na świat przyszły pierwsze urządzenia umożliwiające zapis płyt kompaktowych w "domowych" warunkach. Pierwsze takie urządzenia nie przypominały w ogóle dzisiejszych urządzeń - były wielkości dużego magnetowidu i ważyły jakieś 2 kilogramy ! O ich wielkości świadczy nie tylko waga, ale cena tych urządzeń , która przekraczała wartość 13000 zł ! Żeby samo urządzenie mogło funkcjonować potrzebny był odpowiedni zapisywalny nośnik - Pierwszym takim nośnikiem był krążek firmy Philips mogący pomieścić 650MB danych lub 74 minuty muzyki. Maksymalna prędkość zapisu wynosiła x1 i później x2.

Cena takiego krążka w roku 95-96 wynosiła bagatela od 100 do 80 złotych ! I co najśmieszniejsze dość duża część nagrywarek obecnych w tym czasie na rynku po prostu nie pozwalała przetestować zapisu !

   Jak to działa ?

   Zasada działania nagrywarki jest dość prosta. Układ optyczny pozwala nie tylko na odczyt, ale również na zapis na krążku. W nagrywarkach użyty laser jest o wiele silniejszy i pozwala na podgrzanie jednego punktu na płycie CD-R do około 700 stopni Celsjusza. W trybie odczytu laser ma o wiele słabszą moc i jedynie odbija się od powierzchni płyty. Najważniejszą rzeczą jest w tym przypadku sam nośnik który zbudowany jest z czterech warstw :

   Właściwe informacje laser wypala w warstwie barwnika umieszczonej przed warstwa odbijającą. Przez działanie wysokiej temperatury barwnik (dye) zaczyna ciemnieć powodując zakrzywienie promienia lasera, przez co powstaje tzw. PIT.

 

   Zapis danych powoduje zmianę koloru nośnika na trochę ciemniejszą.

   W wyniku połączenia warstwy odbijającej i warstwy barwnej powstają różne odcienie powierzchni odczytywanej przez laser. Płyty które spotykamy w sklepach występują w trzech kolorach, które są efektem stosowania barwników o nazwach: cyjanina (kolor błękitny), ftalocyjanina (bezbarwna), azocyjanina (kolor ciemnoniebieski) oraz formazan (jasna zieleń). Dla przykładu warstwa odbijająca może mieć kolor zloty lub srebrny. Jeśli złota powierzchnia zostanie pokryta cyjaninem, płyta będzie miała kolor ciemnozielony.

  Płyty na złomowisko !

  W płytach CD-R jako warstwę odbijająca stosuje się zazwyczaj srebro lub złoto. Chociaż złoto gorzej odbija światło, jednak nie koroduje jak to jest w przypadku srebra. Srebro na skutek zetknięcia się z tlenem, utlenia się tracąc swoje podstawowe zalety takie jak połysk i dobre odbijanie promieni świetlnych. W przypadku krążków CD-R objawia się to czarnymi brzegami płyty przez co uniemożliwiony może być odczyt krążka jak i zapis.

   Aby zabezpieczyć krążki przed korozja producenci płytek pokrywają dokładnie ochronnym lakierem cała płytę - oraz najbardziej narażone na utlenianie brzegi krążka. Warto też wspomnieć iż wiele tanich płytek nie jest precyzyjnie wykonana przez co trwałość takiego nośnika pozostawia wiele do życzenia.

   Dlaczego płyta nie chce się nagrywać ?

  Nie wszystkie płyty dostępne na rynku mogą zostać nagrane na każdej nagrywarce. Bezpośredni wpływ ma na to warstwa barwnika. Np. cyjanina jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne dlatego nie powinno się takich krążków wystawiać na słońce ponieważ może to spowodować problemy z odczytem jak i zapisem. Cyjanina jest więc mało wrażliwa na moc lasera - aby krążek był nagrany nie potrzebny jest tu mocny laser. Inne właściwości ma Ftalocyjanina , która musi być wypalana ze stałą moca lasera.

   Groove , czyli Helix

   Ważną częścią płyty jest rowek prowadzący. To właśnie dzięki niemu nagrywarka jest w stanie podążać "właściwą" ścieżką i odczytywać/nagrywać informacje. W przypadku kiepskiej jakości płyty CD, rowek może być na tyle niewidoczny, że nagrywarka po prostu przerwie zapis a program nagrywający zgłosi problem komunikatem Medium Write Error.

   Tworzenie CD-R-ów ...

  CD-R produkowane są za pomocą specjalnych maszyn, które w ciągu minuty wyrzucają kilkaset czystych płyt. Wyglądem przypominają one maszyny do tworzenia tradycyjnych płyt CD. To właśnie na etapie produkcyjnym muszą zostać zachowane największe środki ostrożności, jeśli chodzi o czystość linii produkcyjnej. Nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia mogą doprowadzić do uszkodzenia wytłaczanych nośników.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law