h t t p : / / c d . u q . p l
             C D R W I N   5 . 0   /   O p i s :    

    CDRWIN 5.0 nie jest kolejną wersją programu CDRWin firmy Goldenhawk a produktem całkiem innej firmy - Engelmann. CDRWIN 5 bazuje na "silniku" Discjuggler-a firmy Padus i posiada w dużej mierze podobne opcje. Różnica pomiędzy CDRWin-ami jest dość duża. Mimo iż obie aplikacje służą do nagrywania płyt CD, to CDRWin 5.0 jest o wiele bardziej rozbudowaną aplikacją. Potrafi nagrywać oprócz standardowych płyt CD-ROM i Audio także (Super)Video-CD, Extra-CD, Mixedmode. Pozwala także na tworzenie i wypalanie obrazów płyt z plików ISO, CDR.

   Po zainstalowaniu programu i pierwszym uruchomieniu możemy zostać zaskoczeni (lub przerażeni) bogactwem opcji. Jednak od razu w oczy rzuca się dość kiepski interfejs użytkownika, który wygląda dobrze tylko w wysokich rozdzielczościach (min. 1024x768). W niższych trzeba co chwile przesuwać i ustawiać okienka. Jest to troche frapujące, gdyż skutecznie zniechęca użytkownika. Poza tym program jest w miarę przejrzysty, i łatwo się nim posługiwać. Większość opcji i ustawień dostępna jest na wierzchu i nie trzeba ich szukać w porównaniu do Nero Burning ROM. Za to CDRWin-owi brakuje dobrego kreatora, który przeprowadziłby początkującego użytkownika przez szereg poszczególnych procesów tworzenia krążka.

   Główną zaletą programu jest jego rozmiar, który przy maksymalnej instalacji wynosi około 15MB. Przy wyrzuceniu pliku pomocy (Który jest w języku angielskim podobnie jak sam program) i plików PDF oraz programu do tworzenia okładek rozmiar można skutecznie zredukować do 6MB. Jak na mnóstwo opcji program jest naprawdę mały !

   Proces zapisu jest jest moim skromnym zdaniem trochę zagmatwany. Podczas nagrywania brakuje podstawowych informacji o czasie zapisu. Zamiast tego mamy dość toporne okienko z logiem procesu nagrywania i paskiem Cache-u i postępu, które odświeżane jest dopiero po zakończeniu nagrywania. Jest to trochę za mało. Dziwi mnie także dość długi czas Cache-owania w porównaniu do innych programów oraz zawieszanie się programu w przypadku ładowania nietypowych plików MPEG.

   Podsumowując CDRWin 5.0 to produkt dobry, ale z pewnością nie pozbawiony wad. Brakuje mu przede wszystkim funkcjonalności w interfejsie użytkownika - do tego brak polskiej wersji językowej. Za to wiele opcji i formatów zapisu płyt klasuje CDRWIN-a dość wysoko.

Opisywana wersja była dołączona do magazynu CHIP 10/2002 w pełnej wersji.

Ocena : 7/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law