h t t p : / / c d . u q . p l
             C D R - W I N   3 . 8 D   /   O p i s :    

  Pierwsza wersja CD-RWin z jaką się spotkałem oznaczona była cyframi 2.0. Od samego początku jakoś za tym programem nie przepadałem - najbardziej odstraszała mnie , jego dziwna sylwetka - niepodobna do innych programów. Ale w miarę , jak się przyzwyczaiłem doszedłem do wniosku , że to jeden z dobrych programów do wypalania płytek.

CD-RWin oferuje kilka bardzo ważnych funkcji :

- tworzy obrazy w formacie ISO
- nagrywa obrazy w formacie ISO
- nagrywa płyty CD-ROM w trybie On-The-Fly
- nagrywa płyty Audio (WAV, AIFF, BIN, MP3)
- kopiuje płyty w trybie RAW
- kasuje płyty CD-RW
- kopiuje ścieżki/sektory z płyt na dysk twardy

   Wszystko to w dosłownie mini programie , który zajmuje niecałe 1,5 MB. Niestety , małe rozmiary automatycznie skracają możliwości programu co do zapisu innego rodzaju krążków. CDRWin-em nie nagramy krążków Video-CD czy nawet tak ostatnio popularnych płytek Super-Video-CD. Ale to nie jest główną wadą programu.

   Do wad , można zaliczyć chociażby trudną obsługę i moim zdaniem nie najlepiej przemyślany model tworzenia płyty. Niby nie wiele , a jednak takie wady bardzo psują korzystanie z programu.

   Dla przykładu utrudniona jest budowa płyty CD-ROM , ponieważ program zapisuje katalogi i pliki (jak Easy CD-Pro) bez ścieżek neutralnych - przeciągając katalog C:\Moje Dokumenty\Prace\ - na płycie utworzony zostanie katalog : <płytka>\Moje Dokumenty\Prace. Wymusza to przenoszenie plików do głównego katalogu na dysku. Do tego , nie najlepiej wygląda też tworzenie płyt z CD-Text-em. Brak jakichkolwiek opcji do zmiany wpisów , poza edycją nagłówka płyty.

  Mimo tych wad , program posiada bardzo ciekawą funkcję. Mianowicie pozwala na obsługę Disc Transporterów - czyli nagrywarek/cd-romów z pojemnością na kilka płyt CD !!!

  Tworzenie płyty CD-Audio to nie problem ! W tym program radzi sobie znakomicie - obsługując wszystkie rozpowszechnione formaty dźwiękowe jak WAV, MP3 i AIFF. Najlepiej program wypada przy nagrywaniu plików MP3 - bowiem robi to bardzo dobrze i rozpoznaje wszystkie rodzaje plików MP3 (Constant / Variable Bitrate , SBC itd.) w odróżnieniu od np. WinOnCD czy Nero.

Program ten , jako chyba jedyny porządnie obsługuje funkcję przerwania zapisu. Chwilę po kliknięciu nagrywarka przestaje zapisywać. W odróżnieniu od Nero , który potrzebuje na to kilkadziesiąt sekund.

Podsumowując muszę powiedzieć , że jestem mile zaskoczony tym , że mimo takiego wysypu różnego rodzaju programów do nagrywania CDRWin ma jakąś pozycję na rynku . Choć na pewno nie jest dużą konkurencją dla innych to mam taką nadzieję znajdzie swoich użytkowników . Bowiem CD-RWin w wersji 3.8E był dostarczany za darmo do numeru grudniowego magazynu CHIP.

Ocena : 5/10   

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law