h t t p : / / c d . u q . p l
           O m i j a n i e   z a b e z p i e c z e n i a   C o p y   C o n t r o l  :     

   Copy Control jest jednym z wielu zabezpieczeń płyt Audio, uniemożliwiającym swobodne kopiowanie zawartości płyt np. do formatu MP3 lub dowolnego innego. Także wielu posiadaczny i fanów muzyki odgrywanej z przenośnego odtwarzacza MP3 będzie zniesmaczona, gdy płyta ulubionego wykonawcy nie będzie chciała się odtworzyć w programie kopiującym zawartość nośnika. CopyControl jest używane przez kilka koncernów fonograficznych. Przy pisaniu tego właśnie artykułu mam w ręku płytę Avril Lavigne - Let Go, wydaną przez ARISTA, BMG.

   Płytę tę pożyczyłem do celów testowych, aby zbadać ów zabezpieczenie i ewentualnie spróbować je w jakiś sposób ominąć, aby wykonać drogą cyfrową pliki MP3. Po oglądnięciu dokładnie pudełka na okładce płyty można ujrzeć znaczek :

   Podobny znaczek można było zauważyć także na innych produktach m.in. na płycie Robbiego Williams-a - Escapology.

   Test !

    Jak zwykle i chyba nikogo teraz nie zdziwię, że do samego zabezpieczenia poszedłem w miarę sceptycznie i na wszelki wypadek próbę skopiowania rozpocząłem od włożenia płyty do czytnika CD-ROM. Napęd o dziwo szybko odczytał płytę i uruchomił aplikację pozwalającą nad odsłuchiwanie płyty na komputerze. Jednak aplikacja jest moim zdaniem trochę niezbyt poręczna i jakoś ciężko było mi się do niej przyzwyczaić. Dlatego też próbowałem uruchomić standardowy program do odtwarzania płyt CD zawarty w systemie Windows. Niestety, program wykrył, że płyta umieszczona w napędzie jest standardu CD-ROM i odsłuchanie jej jest niemożliwe. No cóż. W końcu o to chyba chodziło. Następnie użyłem kolejnej aplikacji : Audiocatalyst 2.11 - i tutaj podobnie jak w przypadku zwykłego windowsowego odtwarzacza - nic nie dało się zrobić. Program uparcie pokazywał zerową objętość ścieżek lub (sic!) wartości ujemne ! Próba zgrania materiału jak zwykle kończyła się w takim przypadku błędem ASPI.

   Jako, że tak szybko się nie poddaje - zastosowałem większy arsenał aplikacji w postaci Nero Burning ROM, CloneCD oraz Alcohol 120%. Niestety, wszystkie te aplikacje również wykrywały niepoprawną pojemność krążka i próba zrippowania ścieżek kończyła się dość szybko.

   Jednak się da !

    Otóż tak całkiem przypadkiem uruchomiłem program Exact Audio Copy - w końcu jeden z najlepszych darmowych ripperów CD-Audio. Program wstępnie wykrył płytę podobnie jak poprzednie programy - czyli kompletnie nieprawidłowo.

    Jednak jak później zauważyłem Exact posiada dość specyficzną a zarazem bardzo przydatną opcję, którą musiałem w tej sytuacji wykorzystać :

    Wybranie "Detect TOC Manually" spowodowało, że Exact samodzielnie próbował znaleźć właściwe parametry ścieżek i nie korzystał przy tym z zapisu z obszaru Lead-In. Prościej mówiąc - Exact odczytał płytę jak zwykły czytnik Audio.

   Proces analizy może potrwać kilka lub kilkanaście minut w zależności od czytnika CD-ROM. Czasem program może się zawiesić, ale są to raczej sporadyczne przypadki. Niemniej zazwyczaj po odczytaniu płyty w ten sposób mogą pojawić się błędy, więc warto powtórzyć to dwa razy lub dopóki program nie wykryje poprawnie wszystkich ścieżek.

   Po zastosowaniu tej opcji zostałem na samym początku kompletnie zaskoczony ! Wszystkie czasy utworów zgadzały się idealnie, a próba zrzucenia ścieżek na dysk przebiegła bez najmniejszego bólu co również bardzo mnie zaskoczyło. W ten sposób wykonałem to co miałem wykonać - czyli pliki MP3.

   Podsumowując !

   Zabezpieczenie jak widać jest częściowo skuteczne. Użycie takiego narzędzia jak Exact pokazuje, że Copy Control nie jest tak mocny jak się tego spodziewano. Zresztą ? Czy to o to chodzi, żeby uczciwy klient nie mógł sobie skopiować płyty do własnego odtwarzacza MP3? Jak głosi już znane hasło Philipsa dotyczące praktyk zabezpieczania płyt CD-Audio : "Kupiłeś! Więc jest Twoje!". A niech wytwórnie płytowe biją w ceny i x-piratów którzy kopiowali płyty za pomocą technik analogowych (sic!!!).

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law