h t t p : / / c d . u q . p l
              J a k   d b a ć   o   d a n e ?     

   Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy , że mimo swojej niewątpliwej przewadze , płyty CD są bardzo podatne na uszkodzenia. Tłuste odciski palców , rysy powodują , że z takiego krążka dane trudniej jest odczytać napędom CD-ROM. Jednak prawda jest bolesna - żadna nawet wyrafinowana korekcja błędów nie zabezpieczy danych w 100%. Głębokie i długie rysy - najczęściej leżące równolegle do ścieżek potrafią całkowicie uszkodzić płytę CD a przynajmniej sektory znajdujące się pod rysą. Bardzo ważna jest nie tylko część spodnia krążka , ale również górna - gdzie znajduje się najczęściej sitodruk lub lakier. Warstwa ta jest prawdę mówiąc o bardzo cienka i wystarczy mała nieostrożność , aby ją zniszczyć i zawarte na krążku dane.

    Uwaga z flamastrami !

   Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy , że podpisując płytę zwykłym flamastrem lub markerem , mogą uszkodzić warstwę wierzchnią - spowoduje to nieodwracalną stratę bezcennych danych. Pamiętajmy o tym , czym podpisujemy nasze płyty ! Nigdy nie używajcie długopisów , żelpenów i alkoholowych markerów. Do podpisywania płytek CD najlepiej służą markery do oznaczania roślin i kwiatków - nie ma w nich żadnych związków chemicznych czy żrących , mogących reagować z lakierem lub farbą.

   Pudełko też jest ważne !

   Dla każdej płytki CD powinniśmy przeznaczyć plastikowe pudełko lub przynajmniej foliową kopertę. Pomysły w stylu umieszczania 2 płyt w jednym opakowaniu powodują powstawanie rys wzdłuż ścieżek i tym samym mogą przyczynić się do szybszego zużycia krążka lub niemożności jego odczytania. Nigdy nie trzymajmy naszych płytek w "stosach" lub też na "wolnym powietrzu".

  Kurz i jak z nim walczyć

   Kurz to podstawowy wróg chyba wszystkich nośników. Aby jednak pozbyć się jego obecności warto czasami wymyć pudełka na płyty CD specjalnym antystatycznym płynem. Gdy nasze płytki podłapią jednak dużą ilość naszego "przyjaciela" , możemy je wytrzeć. Do tego celu najlepiej użyć delikatnej szmatki (bawełniana czysta koszulka) i za pomocą ruchów od wewnątrz do zewnątrz krążka , usunąć kurz z nośnika. Gdy na płytkę wyleje się jakakolwiek substancja (oleista) możemy spróbować wypłukać krążek w lekkim płynie do naczyń - ale bądĽmy ostrożni , bo nie wszystkie krążki przeżyją takie mycie (CD-RW i CD-R).

   Widzę Ciemność !

   Płyty CD-R i tym bardziej CD-RW nie znoszą dużych i niskich temperatur. Dodatkowo nigdy nie powinniśmy zostawiać płytek bezpośrednio na działanie silnego światła - spowodować to może uszkodzenie warstwy barwnika i w konsekwencji utratę danych.

   To by było na tyle ...

   Jeśli zastosujemy się do tych prostych zasad , nasze krążki będą służyły długo. Mam nadzieję , że przynajmniej niektórych nauczy to pewnej "kultury".

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law