h t t p : / / c d . u q . p l
           D e e p   B u r n e r   1 . 1     

    Deep Burner należy do dość prostych i mało zasobożernych programów. Zajmuje około 6MB miejsca na dysku twardym, więc jest to wielkość bardzo skromna. Co ważniejsze, działa z systemami Windows 98, Me, 2000 oraz XP. Zapisuje krążki CD-ROM (Wielosesyjne, Bootowalne) oraz CD-Audio (także z MP3). Obsługuje także format DVD, ma funkcje overburningu. No i co najbardziej istotne dla potencjalnych użytkowników program jest darmowy!

     Program charakteryzuje się dość prostym interfejsem. Co prawda nie ma tutaj wiele opcji, jednak dla początkującego użytkownika opcji jest aż nadto. Trochę jednak mimo wszystko razi dość topornie zaprojektowane przyciski i elementy interfejsu użytkownika. Niemniej jednak nie wpływa to aż tak negatywnie na obsługę. Ciekawstką jest wartą odnotowania jest możliwość przygotowania autostartu naszej płyty. Szkoda jednak, że szablony są mało różnorodne - choć dysponując talentem możemy w prosty sposób zrobić własne tło i przyciski. Jest to niewątpliwa zaleta! Gdyż za podobne narzędzia przyszłoby nam płacić dość słono. Podobnie jak WinOnCD program pozwala drukować okładki na płyty bezpośrednio z poziomu programu, co również jest niewątpliwą zaletą.

      Utworzenie płyty Audio jest szalenie proste. Po uruchomieniu programu z pierwszego okna dialogowego wybieramy 'Create audio CD' i klikamy na Next.

     Następnie za pomocą wewnętrznego explorera plików przechodzimy do katalogu w którym znajdują się nasze pliki WAV lub MP3.

     Następnie zaznaczamy je i przeciągamy do okna po lewej stronie - tym samym umieszczając piosenki w kompilacji.

     Jeśli chcemy je wypalić wystarczy, że klikamy na ikonę czerwonej płyty z napisem Burn Disk.

     Następnie pozostaje nam już tylko wybór naszej nagrywarki z rozwijanej listy Drive. Z listy Speed wybieramy prędkość nagrywania - pamiętając o tym, że w przypadku krążków Audio nie należy stosować prędkości większych niż x16 w przypadku najnowszych nagrywarek (modele x52) i nie większych prędkości niż x8 (w przypadku x24). Wtedy uzyskamy optymalną jakość wypalonych krążków. Następnie już tylko klikamy na przycisk Burn a nasza nagrywarka rozpocznie wypalanie płyty CD.

     Utworzenie płyty CD-ROM jest równie proste jak płyty CD-ROM. Po uruchomieniu programu z pierwszego okna wybieramy 'Create data CD/DVD' i kilkamy na Next.

    W kolejnym oknie wybieramy czy tworzymy wielosesyjną płytę CD-ROM, czy też kontynuujemy zapis na płycie wielosesyjnej, bądź chcemy nagrać całą płytę bez żadnych sesji.

     Zazwyczaj wybieramy tą ostatnią opcję - No Multisession. Jeśli chcemy coś dograć do płyty wielosesyjnej wybieramy 'Append session' - wtedy będziemy musieli wcześniej włożyć do nagrywarki taką płytę i wybrać sesję do której mamy dopisać nasze dane. Po wybraniu i kliknięciu na na Next program utworzy nam pusty projekt płyty CD-ROM.

     Podobnie jak w przypadku płyty CD-Audio za pomocą okna po prawej stronie przechodzimy do katalogu gdzie znajdują się pliki które mamy zamiar wypalić. Następnie zaznaczamy je i umieszczamy je poprzez przeciągnięcie w oknie kompilacji. Aby nadać nazwę naszej płycie zaznaczamy myszką napis 'CDRoot' i następnie wciskamy klawisz F2, po czym wprowadzamy nazwę płyty. Jeśli chcemy już wypalić płytę, klikamy na ikonę czerwonej płyty z napisem Burn Disk.

   Następnie pozostaje nam już tylko wybór naszej nagrywarki z rozwijanej listy Drive. Z listy Speed wybieramy prędkość nagrywania. Następnie już tylko klikamy na przycisk Burn a nasza nagrywarka rozpocznie wypalanie płyty CD.

Jak sami widzicie nie jest to trudne. Płytę można dosłownie stworzyć w kilka sekund bez potrzeby korzystania z płatnych narzędzi. Co prawda program nie wygląda jak Nero (choć trochę go przypomina) to jednak wszystko robi się tutaj łatwo.

Podsumowując. Program jest dobry. Co prawda brakuje mu parę opcji z komercyjnych produktów - jednak jak na darmowy projekt jest po prostu dobry. Sugeruję, że być może wkrótce Deep Burner stanie się bardzo dobrą konkurencją dla również darmowego CD-Burner-a XP.

Ocena : 6/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law