h t t p : / / c d . u q . p l
             U s u w a n i e   d e s y n c h r o n i z a c j i :    

   Często podczas przechwytywania sekwencji wideo za pomocą karty TV występują problemy synchonizacji obrazu z dźwiękiem. Efekt ten szczególnie widać podczas nagrywania długich sekwencji. Desynchornizacja spowodowana jest najcześciej zgubionymi ramkami podczas zapisu obrazu - często zdarza się to nawet na bardzo szybkim sprzęcie. Zgubienie 10 klatek na 20000 zapisanych ramek nie będzie rzutowało na odegranie samej sekwencji wideo, jednak wbrew pozorom 10 klatek to już duża desynchronizacja. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji ? Z pomocą przyjdzie nam VirtualDub.

   Aby pozbyć się desynchronizacji zazwyczaj wystarczy zrobić kilka rzeczy. Najpierw ładujemy nasz plik AVI do programu :

   Następnie z menu Video wybieramy "Direct Stream Copy". Wybieramy także "Direct Stream Copy" z menu Audio.

    Teraz ponownie z menu Video wybieramy "Frame Rate". A z pola "Source rate adjustment" wybieramy "Change so video and audio durations match".

    Następnie zapisujemy plik wybierając z menu File / "Save As AVI". Po zapisaniu pliku desynchronizacja powinna zostać usunięta.

    Czasami jednak powyższa metoda nie skutkuje właściwie. Często przydatna jest opcja dostępna w menu Audio / Interleaving.

    Tutaj możemy ręcznie ustawić odstęp ścieżki audio od obrazu korzystając z pola "Delay track audio by" i wpisując wartość odstępu w milisekundach. Jeśli dźwięk pojawia się za późno możemy wpisać tutaj wartość ujemną. Ustalenie poprawnej wartości nie jest proste i należy posłużyć się metodą "chybił, trafił" sprawdzając ustawienia za pomocą funkcji Preview. Po poprawnym ustawieniu zapisujemy plik wybierając z menu File / "Save As AVI".

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law