Jeśli
chcemy np. dodać napisy lub zmienić rozdzielczość możemy skorzystać
z odpowiednich filtrów. Najpierw musimy wykonać takie napisy. Do
wykonania napisów warto skorzystać z darmowego programu SubEdit
Player (dostępny w download.chip.pl) lub Subtitle Studio 2.0 (dostępny
w Download). Zainstalujmy pakiet TextSub 2.18 (dostępny w Download).
Rozpakowujemy pakiet i pliki umieszczamy w katalogu Plugins znajdującym
się w katalogu VirtualDub-a. Dodatkowo uruchamiamy plik AuxSetup.
A następnie klikamy na "Install Handler" i potwierdzamy
OK. W celu załadowania filtra wyłączamy i włączamy VirtualDub-a
ładując do nieg nasz konwertowany film.
Jeśli plik wejściowy ma inną rozdzielczość niż krążek VideoCD (352x288) to z menu Video wybieramy Filters i dodajemy (kilkamy na Add) filtr do reskalowania obrazu : Resize. Tutaj wybieramy rozdzielczość jaką ma mieć nasz film (standardowo VCD-PAL 352x288 pikseli). Pamiętajmy o wyborze "Precise bicubic" z listy "Filter mode". Potwierdzamy ustawienia klikając na OK. Jeśli nasz film zapisany jest w stosunku np. 16:9 warto byłoby lekko przyciąc brzegi filmu. W tym celu klikamy na Cropping i ustawiamy gdzie elementy obrazu mają zostać wycięte. Jeśli ucięte brzegi chcemy wypełnić czarną przestrzenią zaznaczamy dodany filtr Resize i klikamy na Configure. Następnie zaznaczamy "Expand frame ..." i odpowiednio zmieniamy parametry "New width" i "New Height". Aby zobaczyć wyniki naszych ustawień kilkamy na "Show Preview". Pamiętajmy o zachowaniu rozmiaru 352x288 !!! Następnie wracamy do menu Filters i ponownie dodajemy filtr. 
Tym razem będzie to TextSub. Po zatwierdzeniu wyboru i pojawieniu się okna filtru kilkamy na Open i wybieramy plik z tekstem filmu. 
Jeśli tekst naszego filmu ma inne rozszerzenie niż odczytywane przez TextSub-a, możemy spokojnie je zmienić na np. SUB, SSA. Uwaga ! Jeśli plik nie zostanie załadowany i napisy nie będą wyświetlane, warto przekonwertować napisy na jakiś inny format za pomocą SubEdit Player-a. Po wyborze pliku kilkamy na Styles i ustawiamy : 
Border style (styl brzegów) : tutaj najlepiej jest ustawiamy "Outline + shadow"; Outline (obramowanie) : 1; Shadow (cień) : 2; Font (czcionka) : dowolna (przy wyborze pamiętajmy o ustawieniu czcionki ze skryptem "Europa Środkowa" !) najlepiej z wielkością około 12-16 punktów; Colors (kolory) : ustawiamy Primiary i Secondary na kolor biały, Outline i Back na czarny; Screen Alignment (umiejscowienie na ekranie) : dół; Margin (marginesy) : dowolnie (najlepiej 5,5,5,5).
Po ustawieniu opcji kilkamy kolejno na OK tak, aby przejść do głównego okna programu. Następnie za pomocą suwaka sprawdzamy czy napisy są poprawnie nakładane na ramki. 
Jeśli coś się nie zgadza musimy to poprawić ponownie wchodząc w Video/Filters lub edytując plik z tekstem filmu. Jeśli wszystko jest w porządku z menu File wybieramy "Start frame server ..." a następnie kilkamy na Start i podajemy gdzie zapisany ma być "pliko-serwer". Następnie klikamy na Zapisz. W tym momencie VirtualDub utworzy pliko-serwer służący do serwowania kolejnych wyrenderowanych ramek do kodera MPEG, którym będzie Tsunami MPEG Encoder (dostępny w Download). Jeśli zamierzamy kodować plik tym enkoderem, rozpakowujemy go i uruchamiamy wybierając profil "Video-CD PAL" a następnie jako plik do kodowania wybieramy nasz "pliko-serwer". Następnie rozpoczynamy kodowanie w wyniku którego powstanie gotowy plik MPEG, który będziemy mogli wypalić jako krążek Video-CD. Uruchamiamy wtedy TMPEGEnc-a : 
Po uruchomieniu zwykle przenosimy się do kreatora : 
Tutaj wybieramy rodzaj tworzonego pliku MPEG - wybieramy Video-CD PAL. I przechodzimy klikając Next do następnego okna. 
Tutaj klikamy na Browse przy polu "Video File" i wybieramy plik wymiany z VirtualDub-em. Klikając na Browse przy polu "Audio File" wybieramy zdekompresowany plik WAVE pochodzący z przetworzonego pliku AC3 (rozdzielonego AVI). Następnie ponownie klikamy na Next i przechodzimy dalej aż do okna "Project Wizard [5/5]" : 
Gdzie podajemy nazwę generowanego pliku MPEG. Następnie pozostaje nam już tylko rozpoczęcie kodowania do formatu MPEG. W ten sposób utworzyliśmy plik MPEG standardu Video-CD z formatu DivX. Gotowy plik MPEG możemy nagrać za pomocą dowolnego programu wypalającego płyty Video-CD. |