h t t p : / / c d . u q . p l
             D r a g - T o - D i s c    6 . 0   :     

    Drag-to-disc jest programem z pakietu Easy CD& DVD Creator 6. Postanowiłem opisać ten program gdyż możemy go zainstalować niekoniecznie instalując inne programy z tego pakietu. Drag-to-disc jest aplikacją do nagrywania pakietowego na płytach CD-RW oraz CD-R oraz zapisywalnych nośnikach DVD. Czym jest zapis pakietowy, nie trzeba nikomu mówić. Program instaluje się bezproblemowo pod systemami Windows od 98 po XP. Cały interfejs programu jest wręcz banalnie prosty i trochę zbliżony do innych tego typu aplikacji. Aplikacja cały czas dostępna jest w systemowym 'tray-u' obok zegara :

A po kliknięciu na niebieska ikonkę wyświetli nam się taki ładny panel :

    Program wykorzystuje system plików UDF przy zapisie na dysk. Jeśli jednak zechcemy w opcjach programu możemy zaznaczyć finalizację płyty w trybie ISO co pozwoli na odczyt krążka pod dowolnym systemem operacyjnym. Dodatkowo program posiada funkcję ScanDisc, która pozwala na odzyskanie danych i sprawdzenie integralności danych na utworzonych przez D-T-D nośnikach. Jeśli dodatkowo gromadzimy duże ilość danych, które dość łatwo można skompresować warto zastanowić się nad włączeniem dodatkowej kompresji danych - pozwoli to zwiększyć pojemność nośnika w przypadku zapis danych, które łatwo dają się kompresować np. dokumenty Word-a, Excel-a, pliki BMP itd. Program jest kompatybilny z DirectCD więc D-T-D może czytać i nagrywać na dyski utworzone w DirectCD, a DirectCD może czytać i nagrywać na dyski utworzone pod D-T-D - dotyczy to DirectCD wersji 3.01 lub wyższej. Kompatybilność z innymi programami istnieje tylko w przypadku odczytywania danych - co nie powinno nikogo dziwić - wsparcie dla systemu plików UDF ma prawie każdy system Windows począwszy od wersji 98. Dodatkową poboczną zaletą jest możliwość wysunięcia płyty bezpośrednio poprzez naciśniecie przycisku Eject na panelu nagrywarki - aplikacja sama 'przechwytuje' moment wysuwania tacki i zanim dysk zostaje wysuniety zamyka płytę.

Wadą programu jest dość długie formatowanie płyty w porównaniu do innych aplikacji. Trwa ono od 25 do 40 minut w zależności od prędkości nagrywarki. W przypadku płyt Highspeed CD-RW i Ultraspeed CD-RW czas się odpowiednio skraca.

Aby sformatować czysty krążek CD-RW należy włożyć do nagrywarki a następnie najechać na ikonkę programu i z menu kontekstowego dostępnego pod prawym przyciskiem myszy wybrać opcję 'Format Disc' :

Następnie pojawi nam się takie oto okno :

     W pole 'Volume Label' wpisujemy nazwę naszej płyty (max 11 znaków bez : '\ / : ; * ? " < > | + = . , [ ]'). Zaznaczenie 'Enable compression on this disc' spowoduje włączenie kompresji, która przydaje się gdy na dysku zapisujemy pliki nieskompresowane - pozwalające na zmniejszenie swojej objętości. Następnie klikamy na OK i program ostrzeże nas przed długim czasem formatowania :

Po kliknieciu na Tak musimy poczekać około 25 minut :

     Po tym czasie możemy już korzystać z naszej płyty jak ze zwykłej dyskietki z tym, że o pojemności 510MB (w przypadku CD-RW o pojemności 650MB) lub 550MB (w przypadku CD-RW o pojemności 700MB). Płytę możemy nagrywać praktycznie z każdej aplikacji. Udostępniając nagrywarkę w sieci lokalnej możemy kopiować pliki do nagrywarki bezpośrednio z otoczenia sieciowego.

     Kopiowanie może odbywać się za pomocą metody Kopiuj, Wklej lub za pomocą Drag 'n' Drop przeciągając pliki w okno programu.

      Aplikacja sprawdza się idealnie gdy wykonujemy częste kopie zapasowe ważnych plików. Aktywując finalizację dysku jako dysk kompatybilny z systemem ISO możemy przenośnić dane do innych systemów jak np. Linux.

Drag-To-Disc ma parę niedociągnięć - pierwsza jest już wspomniany czas formatowania. Drugą jest brak możliwości weryfikacji zapisanych na płycie danych. Nie pozwala to na uzyskanie 100% pewności, że dane zostaną później odczytane.

Podsumowując. Program jest dobre przemyślany, jest kilka wad które mam nadzieję będą w kolejnych wersjach poprawione. Niemniej ergonomia interfejsu oraz jakość powodują, że program z programu skorzystać warto szczególnie gdy przy okazji zainstalujemy sobie Easy CD Creator 6.

Ocena : 7/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law