h t t p : / / c d . u q . p l
                K o n w e r s j a   D V D   d o   D i v X  :     

   Skopiowanie płyty DVD jest zadaniem o wiele trudniejszym niż wykonanie kopii płyty Video-CD czy też CD-Audio. Konwersja jest również o wiele bardziej skomplikowana, choć w cale nie jest to zadanie aż tak trudne. No więc zaczynajmy !

   Trochę teorii !

    Jak wiadomo skopiowanie płyty DVD wymaga dużej ilość wolnego miejsca - w zależności od wielkości i długości filmu. (około 6 gigabajtów). Jeśli nie mamy tylu gigabajtów na dysku nie powinniśmy się aż tak za bardzo przejmować - gdyż istnieją potrafiące dokonywać kompresji w locie. Konwersja płyty DVD do DivX-a sprowadza się zazwyczaj do kilku czynności. Pierwszą jest skopiowanie zawartości na dysk twardy. I tutaj warto zaznaczyć pewną rzecz - płyty DVD-Video są zazwyczaj szyfrowane metodą CSS a skopiowanie ich na dysk twardy czy też otworzenie plików VOB bezpośrednio z płyty jest niemożliwe ze względu na powstające wtedy błędy :

   Dlaczego zazwyczaj? Często w niektórych promocjach możemy kupić płyty DVD (np. dodawane do gazet), które nie są szyfrowane i pliki VOB otworzymy każdym programowym odtwarzaczem MPEG-2. Aby skopiować zawartość krążka na dysk posłużymy się programem DVD Decrypter - a dla osób nie mających aż tak wielkiego dysku polecam specjalną wersję FlaskMPEGDeCSS, która potrafi konwertować film bezpośrednio z płyty DVD.

    Filmy na krążkach DVD zapisywane są w formacie MPEG-2, który charakteryzuje się dużym stopniem kompresji (w porównaniu do MPEG-1 jest on lepszy o 20%) przy czym zachowuje także bardzo dobrą jakość obrazu. Zwykle będziemy konwertowali filmy o rozdzielczości PAL - czyli 720x576. Jest to rozdzielczość 4 krotnie większa niż płyty Video-CD! Taka duża rozdzielczość nie jest nam potrzebna. Warto więc ją zmniejszyć do rozsądnych rozmiarów np. o 1/3. Wtedy zyskamy co prawda mniejszą rozdzielczość, ale tym samym spowodujemy iż artefakty wynikające z dużej kompresji obrazu będą mniej widoczne a sam film będzie się lepiej kompresował.

    Przy kodowaniu do DivX-a nie tylko zmniejszamy rozdzielczość, ale także 'pogarszamy' jakość dźwięku. Dźwięk na płytach DVD zapisywany jest najczęściej w formacie AC3 (Dolby Digital 5.1) - konwertując więc dźwięk do MP3 redukujemy ilość dostępnych kanałów. Możemy także odpowiednio ustawić program konwertujący, aby wyeksportował plik AC3 z VOB - dzięki temu będziemy mogli potem za pomocą np. NanDub-a połączyć dźwięk z plikiem AVI i utworzyć DivX-a z dźwiękiem 5.1. Kolejną bardzo ważną sprawą jest czas kodowania - konwersja płyty zajmie nam około 5 godzin. W zależności oczywiście od długości filmu oraz posiadanej konfiguracji sprzętowej czas może się znacznie wydłużyć bądź też skrócić.

    Pamiętajcie ! Kopie płyt DVD w formacie DivX-a wykonujemy tylko i wyłącznie na własny użytek !

    Jaki kodek ?

   Na 'rynku' mamy dość dużo różnych kodeków DivX (MPEG-4). Począwszy od starych już wersji DivX 3.11 (Low i Fast Motion) do najnowszych DivX 5.0.5 lub jeszcze nowszych, które pojawią się zapewne po napisaniu tego artykułu. Niemniej jednak jakby nie patrzeć, każda wersja ma w sobie coś innego. Niemniej ja zbytnio nie rozwodziłbym się nad wyborem - moim skromnym zdaniem odpadają stare wersje DivX-a : 3.11 , 4.0 oraz kodeki Microsoft MPEG-4. Nie polecam na razie kodeka 3ViX - mimo iż jego osiąg często przewyższają DivX-a 5.0.

    XviD - jest kodekiem w pełni darmowym i nie komercyjnym, rozwijanym na licencji GNU. Charakteryzuje się bardzo dobrym stopniem kompresji, jednak odtwarzanie a w szczególności synchronizacja między klatkami kluczowymi pozostawia wiele do życzenia. XviD jest pochodnym kodeków OpenDivX - Project Mayo. Które jednak moim zdaniem nie spełniają wszystkich wymogów - a konkretniej dwóch - jakości i kompatybilności.

    DivX 5.0.5 oraz PRO - DivX 5.0 to zdecydowany król wśród nowoczesnych kodeków wideo. Charakteryzuje się bardzo dobrą kompresją i bardzo dobrą jakością przy ustawieniu odpowiednich opcji. Wersja PRO jest bardziej rozbudowana - ale niestety płatna. Dlatego też warto skupić się na wersji Standard, która również sprawdza się świetnie podczas kodowania.

    W przypadku dźwieku królują raczej dwa formaty : MP3 oraz AC3. Czasami można doszukać się także kompresji w egzotycznych formatach OGG Vorbis oraz WMA. Jednak ich zdecydowanie nie polecam. Najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście MP3. Po pierwsze MP3 zajmuje mało miejsca - przy bitrate równym 128kb/ps jest naprawdę wystarczający i zachowuje bardzo dobrą jakość stereo. Po drugie dźwięk w formacie AC3 zajmuje około 4 razy więcej miejsca niż dźwięk w MP3 - AC3 lepiej jest przeznaczać na produkcje, które mogą zostać zapisane na 2CD.

    Czas zaczynać !

    No więc ! Na samym początku wkładamy do napędu płytę DVD z filmem. Uruchamiamy DVD Decryptera. Jeśli w komputerze mamy kilka napędów DVD wybieramy ten w którym jest włożona płyta DVD z listy w polu Source.

    Następnie nie zagłębiając się zbytnio od razu przechodzimy na zakładkę Input z której wybieramy główną część płyty - czyli zaznaczamy pole, do któremy przypisany jest najdłuższy czas trwania - to właśnie zwykle jest film, który zamierzamy skopiować. Następnie przechodzimy na zakładkę 'Stream Processing'.

    Z pola 'Settings' zaznaczamy 'Enable Stream Processing', aby 'wyssać' ze strumienia danych tylko potrzebne nam elementy. A więc robimy to następująco, zaznaczając :

'0xE0 - Video ...' - strumień zawierający wideo,
'0x80 - Audio' - strumień zawierający audio (zazwyczaj ścieżka anglojęzyczna),
'0x2A - Subtitle' - strumień z ewentualnymi napisami w języku polskim o ile są zapisane na płycie.

    Oczywiście w zależności od wydania i wersji jezykowych te parametry mogą ulec zmianie. Ale sądzę, że chyba każdy rozumie co powinnien zaznaczyć a co odznaczyć, bowiem DVD Decrypter wyświetla opisy poszczególnych strumieni.

    Kiedy już zaznaczymy potrzebne nam fragmenty, w polu Destination klikamy na ikonkę 'Browse for a folder', aby wybrać gdzie zapisane mają zostać pliki. Następnie kilkamy na ikonkę Decrypt.

   W tym momencie program rozpocznie kopiowanie i deszyfrację strumienia tak, aby można było otworzyć zwykłym programowym odtwarzaczem akceptującym format MPEG-2. Samo kopiowanie może potrwać kilkanaście minut. Po skończonym kopiowaniu na dysku powinny znaleźć się pliki o początkowej nazwie VTS.

Kiedy etap deszyfracji jest już zakończony, musimy skonwertować pliki do formatu DivX. W tym celu uruchamiamy ściągniety program FlaskMPEG :

    Z menu File wybieramy 'Open Media' i następnie wczytujemy pierwszy plik o rozszerzeniu VOB.

    FlaskMPEG wczyta od razu cały film - czyli wszystkie pliki VOB i scali je w jeden film. Za pomocą przesuwaka możemy przemieszczać się między kolejnymi scenami filmu.    Aby zmniejszyć/przyciąć krawędzie ramek klikamy na przycisk 'Video Panel'. Następnie pojawią się dwa okna służące do edycji przycinania i reskalowania ramek.

   Mała uwaga ! Aby wszystkie okienka mogłybyć wyświetlone na całym ekranie warto chociaż na chwilę zmienić rozdzielczość w Windows-ie na 1024x768 - w dziale Download powinnien znaleźć się także plik EXE ze zmienionym lekko interfejsem mieszczącym się w rozdzielczości 800x600:

    Z panelu o nazwie 'Video Panel', w polu 'Video Control' zaznaczamy Keep Aspect Ratio. Jeśli na panelu głównym w polu 'Video Structure' pisze Interlaced koniecznie zaznaczmy także Deinterlace.

    Następnie w polu 'Resize input' kolejno naciskając przyciski [-16,+16] Height, [-16,+16] Width zmieniamy rozdzielczość filmu. Aby dopasować najlepszą możliwą rozdzielczość warto wysokość jak i szerokość zmniejszyć o 1/3 lub o 1/4 wartości nominalnej.

Stosujemy tutaj prosty wzór :

WARTOŚĆ OPTYMALNA = WARTOŚĆ MINIMALNA-(WARTOSC MINIMALNA * STOPIEN ZMNIEJSZENIA)

    STOPIEN ZMNIEJSZENIA równy 1/3 stosujemy dla filmów które chcemy zmieścić na jednym CD. Natomiast 1/4 dla filmów na 2CD. Chociaż tutaj warto powiedzieć, że w niektórych filmach gdzie sceny nie zmieniają się gwałtownie lub gdy film trwa np. 80 minut - nie ma sensu stostować stopnia równego 1/3.

    Często filmy nagrywane są w różnych proporcjach obrazu np. 16:9, przez co próba zmniejszania rozdzielczości może spowodować, że w każdej ramce pojawią się czarne pola. Warto je usunąć zaznaczając w panelu o nazwie 'Video Panel' opcję Crop. Teraz w drugim oknie pojawi się biała ramka którą za pomocą myszy możemy rozciągać - próg zmian wynosi 16 pikseli.

    Białą ramką dopasowujemy jak przycinane mają być ramki. Aby przesuwać ramką o dowolną ilość pikseli po prostu klikamy na nią a następnie przeciągamy myszką.

    Przykładowy screen-shot obrazuje jak powinniśmy przycinać obraz. Ładnie byłoby gdyby przycinając już film, na brzegach nie pozostawiać czarnych odstępów :

    Aby zakończyć edycję klikamy na przycisk X w lewym górnym rogu panelu 'Video Panel'.

Następnie klikamy na przycisk 'Audio Panel'.

   Tutaj pozostaje nam tylko zaznaczenie opcji 'Dynamic Range Compression' i ustawienie suwaka w połowie po czym kilkamy na OK.

   Teraz pozostaje nam już tylko ustawienia kompresji. W tym celu z górnej listwy wybieramy Options / Output Format Options. W tym oknie i w polu Video codecs wybieramy kodek DivX 5.0.5 i klikamy na Configure.

    Teraz musimy użyć dowolnego kalkulatora wyliczającego prędkość bitową, jaką mamy użyć aby film idealnie zmieścił się na jedną lub dwie płyty CD. Możemy skorzystać z DivX Tool-a lub także Nic's Mini Calc - obie aplikacje działają tak samo - wystarczy tylko wpisać w odpowiednie pola odpowiednie wartości.

   Na przykładzie Nic's Mini Calc, gdy nasz film ma 90 minut a my chcemy aby zmieścił się na jednym CD i zawierał ścieżke dźwiękową w formacie MP3 (128KB) wpisujemy to następująco :

    Teraz wystarczy skopiować wartość 'Avr. Bitrate' do ustawień DivX-a w pole 'Encoding Bitrate' wybierając przy tym z listy 'Variable bitrate mode' wartość 1-pass.

    Możecie także skorzystać z napisanego specjalnie potrzeby tego artykułu program CD-Burner Bitrate Calculator - możecie go znaleźć w dziale Download lub ściągając go stąd :

   Kiedy już w ustawieniach DivX-a wpiszemy odpowiednią wartość dla prędkości bitowej kilkamy na OK.

     Z dolnej listy 'Audio Codecs' wybieramy 'Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 Codec' lub 'Lame MP3 Codec' a następnie z listy 'Avaible formats for audio codec' wybieramy : 44100Hz, Stereo, 128kbps.

Następnie kilkamy na OK.

    Teraz pozostaje nam nic innego jak rozpocząć konwertowanie ! W tym celu klikamy na przycisk Flask It ! Process konwertowania może zająć od kilku do kilkunastu godzin w zależności od długości filmu i sprzętu jaki posiadamy.

    Po skonwertowaniu uzyskujemy plik AVI. Teraz pozostaje nam jeszcze tylko wyodrębnić napisy z pliku VOB. Do tego celu posuży nam program SubRip. Uruchamiamy program i następnie otwieramy pierwszy plik VOB z katalogu z filmem.

    W tym celu z menu File wybieramy 'Open Vob(s)' i naszym oczom ukazuje się takie oto okno o nazwię 'What I do':

Następnie kilkamy na przycisk Open Dir i wybieramy pierwszy plik VOB.

Teraz okno programu powinno wyglądać następująco :

     Następnie z listy Language Stream wybieramy - 'Polish 5 Wide' lub podobne :

Następnie klikamy na Start !

    Teraz będziemy musieli wprowadzić i przypisać znaki do matrycy z której program będzie pobierał wzory liter i tworzył napisy w pliku TXT. Na samym początku jest to męczące, ale po kilku minutach wklepywania literek program będzie automatycznie rozpoznawał wszystkie znaki.

    Czasami może pojawić się błąd gdy napisy są nierozdzielone odpowiednią ilością pikseli.

     Wtedy należy odpowiednio skonfigurować program. W tym celu najlepiej zapauzować rozpoznawanie napisów i wybrać z górnego paska Options / Advanced OCR Options.

   Teraz w pole o nazwie Min. Inter Line Height wpisujemy 0. Powinno pomóc. Możemy kontynuować rozpoznawanie, kilkajac na OK i klikając na przycisk Continue.

    Gdy program rozpozna już wszystkie napisy musimy tylko jeszcze wybrać format w którym będą one zapisane. W tym celu z drugiego okna programu wybieramy :

A następnie wybieramy format TMPlayer :

     Teraz pozostaje nam już tylko zapisać to w pliku ! Wybieramy z menu File / Save As i zapisujemy ! W ten sposób otrzymaliśmy napisy do filmu !

    Za pomocą VPlayera lub SubEdit Player-a otwieramy nasz film i sprawdzamy czy wszystko się działa ! Miłego oglądania !!!

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law