h t t p : / / c d . u q . p l
             E a s y   CD   C r e a t o r   4 . 0 1  /   O p i s     

   Easy CD Creator to bardzo znany pakiet do nagrywania płyt CD. W końcu nic w tym dziwnego skoro dostarczany jest do bardzo wielu nagrywarek jako tzw. oprogramowanie OEM (Dodają go m.in. firmy LG, TDK, Philips, AOpen). Producentem pakietu jest bardzo znana firma Adaptec - która znana jest chociażby ze sterowników ASPI oraz bardzo dobrych jakościowo kontrolerów SCSI. ECDCreator to nie tylko program do nagrywania. W skład pakietu (w wersji rozszerzonej) wchodzą także programy : Spin Doctor, Video-CD Creator, Sound Editor, Session Selector, Jewel Case Creator oraz praktyczne narzędzie CD-Copier. Całość w zależności do jakiej nagrywarki została dostarczona, opatrzona jest także programem do pakietowego nagrywania płyt - Direct-CD. W wielu jednak przypadkach wersji OEM, mamy dostęp tylko i wyłącznie do głównego programu bez jakichkolwiek dodatków i dlatego postanowiłem skupić się wyłącznie na nim.

   Program wygląda bardzo "standardowo" i nie odbiega obsługą od innych pakietów, dlatego przesiadając się na przykład z WinOnCD, obsługa nie powinna sprawić na kłopotu.

   Autorzy programu wprowadzili wiele udogodnień, dla osób początkujących. Najważniejszym jest oczywiście wirtualny pomocnik, który wyjaśnia nam po kolei tajniki wypalania krążków :

   Niestety, posługuje się tylko i wyłącznie językiem angielskim - co oczywiście nie każdemu się spodoba. Jednak moim zdaniem opis wszystkich zadań w języku angielskim jest bardzo przystępnie napisany i ze zrozumieniem nie powinno być trudności.

Program nagrywa płyty w następujących formatach :

Data-CD (Multisession i Bootable Disc)
Audio-CD (Wave , CD-Audio , Mp3)
Extra-CD
MixedMode-CD

Brakuje tutaj chociażby ostatnio popularnego formatu Video-CD - odpowiednia aplikacja dostarczana jest w wersji rozszerzonej.

W trybie Data-CD, krążek możemy zapisać w dwóch popularnych formatach : Joliet i ISO9660. Nie jest to duży wybór zważywszy, no to że Nero posiada do wyboru RockRidge i DOS, oraz zapisuje płyty hybrydowe.

   Mimo braku kilku trochę mało istotnych opcji program pozwala na dokładną diagnostykę napędu CD-ROM, nagrywarki oraz dysku twardego.

   W przypadku nagrywania płyt CD-Audio, ECDCreator posiada opcję CD-Text-u, choć nie zawsze opcja ta działa ! Dla przykłady Teac CD-W54E posiada opcję nagrywania CD-Text-u jednak, program tego nie rozpoznaje. Oczywiście jest to niewątpliwą wadą. Dużym problemem staje się także obsługa nowych nagrywarek oraz co najważniejsze technologii gwarantowanego zapisu i overburningu, którego program nie obsługuje.

   Ciekawostką jest fakt, że do niektórych nagrywarek Lite-On posiadających BURN-Proof, dodawana jest wersja ECDCreatora, bez obsługi tego rozszerzenia ...

   Program daje możliwość zapisu ścieżek Audio jako pliki MP3. Wykorzystuje przy tym wbudowany kodek Fraunhofer-a. Dodatkowo korzysta z internetowej bazy CDDB, co jest dużą zaletą oraz pozwala na łączenie kilku ścieżek Audio w jedną. Do odtwarzania płyt Audio i przesłuchiwania plików Wave i MP3 służy specjalny odtwarzacz :

   Mimo ładnego i funkcjonalnego interfejsu użytkownika program jest dosłownym pożeraczem zasobów systemowych. Uruchomienie programu na komputerze klasy Pentium MMX trwa moim zdaniem dość długo, bo 30-40 sekund. Gdzie Nero czy też wymagający WinOnCD uruchamia się w zaledwie 10-15 sekund. Spowodowane jest to m.in. rozdzieleniem tzw.silnika programu (ECDC Engine) od interfejsu.

   Podsumowując Easy CD Creator 4.01 to w dużej mierze program przyjazny dla użytkownika. Jednak przez brak rozwoju, mogą się nim zainteresować użytkownicy tylko starszych nagrywarek nie obsługujących BURN-Proof-u, którzy chcą skorzystać z dobrego narzędzia.

Ocena 6/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law