h t t p : / / c d . u q . p l
             E a s y   C D   Pro   2 . 1 1  /  O p i s     

   Easy CD PRO 95 jest jednym ze starszych , ale nadal używanych programów do nagrywania płyt CD. Popularny jest ze względu na to , gdyż dostarczany był jako Bundle do różnych napędów CD-R jak i CD-RW. Przetestowana wersja oznaczona jest numerkiem 2.11 wraz z upgrade-em do podwersji B (020) , która dostarczona była wraz z napędem CD-RW DELTA ODE-6121.

   Wymagania ?

   Program posiada wręcz skromne wymagania sprzętowe - zadowala się komputerem klasy 486/66 i 8 MB RAM a na dysku twardym zajmuje nie wiele , bo tylko 5 MB wolnej przestrzeni. Program pracuje pod kontrola systemu MS Windows 95 lub 98. Co do obsługi nagrywarek warto zauważyć , że program używa standardowych poleceń ASPI do nagrywania płytek - ma to swoje zalety jak i wady. Pierwsza wadą jest nieprawidłowa współpraca z nagrywarkami podłączonymi do portu USB jak i LPT. Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim kompatybilność ze wszystkimi standardowymi napędami CD-R i CD-RW.

   Prosty wygląd nie oznacza wygodnej obsługi. Przykładem może być dość niewygodny sposób umieszczania plików , które mają zostać nagrane na CD.

   Co program potrafi ?

  Program potrafi jak na swoją wielkość dość dużo. Oprócz podstawowych opcji jak nagrywanie płytek Multisession oraz Audio mamy opcje kopiowania całych płytek CD (CopyCD) , nagrywania płyt Mixed-Mode , zgrywania i wypalania płyt z pliku ISO Image oraz tworzenia płyt CD-Extra i kasowania płyt CD-RW. Dodatkowo cały zestaw funkcji uzupełnia ripper ścieżek audio , który radzi sobie z tym znakomicie. Niewątpliwa wadą programu jest brak obsługi Overburningu oraz brak wsparcia dla krążków Video-CD - co wiązałoby się ze zwiększeniem wymagań co do wolnego miejsca na dysku.

  Czarodziej z krainy CD

  Program oprócz surowych opcji posiada także kreatora. Pozwala on na nagranie podstawowych formatów (Data i Audio) przez osoby początkujące , które dopiero rozpoczynają zabawę z nagrywaniem własnych krązków.

Klikąjac na "New" w poprzednim oknie mamy do wyboru więcej formatów niż daje kreator.


   Program oferuje nam także tworzenie okładek (booklet-ów) za pomocą wbudowanego programu :

  Tworzenie okładki jest dość proste. Jednak na pewno nie ma porównania do Nero Cover Desinger czy Corel Draw. Program posiada także wbudowany odtwarzacz CD z możliwością zrzucania ścieżek do plików WAVE na dysk twardy.

     Wystarczy wybrać interesujący nas utwór i kliknąc na "Read Track To Hard Disk:. Otworzy nam się okno dialogowe z prośba o podanie miejsca docelowego i po kliknięciu na Zapisz wybrana scieżka zostanie zgrana na dysk twardy.

   Aby zgrać kilka utworow na raz , trzeba udać się do menu Disc Info and Tools.

  Mamy tutaj oprócz już wspomnianego rippowania ścieżek audio , także inne opcje.

Read Track - Zapisuje ścieżkę na dysk twardy. Jeśli jest to ścieżka Audio zostaje ona zgrana do formatu Wave. W przypadku ścieżki z danymi , wszystko zostaje zapisane do pliku ISO.

Track Info - Otwiera okno z informacjami o ścieżce.

Compare Track - Porównuje ścieżkę na płycie z istniejąca w pliku ISO.

Recover - Pozwala zapisać uszkodzoną sesję lub ściezke do pliku ISO.

   W zakładce CD-Writer, możemy dowiedzieć się o parametrach naszej nagrywarki.

Program umożliwia także kasowanie danych zapisanych na dysku CD-RW. Pozwala to na wielokrotne wykorzystanie jednej płyty CD do archiwizacji danych. Aby skasować płytkę CD-RW musimy uruchomić Easy CD Pro 95 a następnie wybrać z menu CD-Writer polecenie Erase Disc.

   Kasowanie można przeprowadzić w dwóch trybach - Szybkim i Pełnym. Szybkie kasowanie usuwa sektory Lead-In i Lead-Out , co ze względu na technologię płyt CD-RW spokojnie wystarczy. Można także korzystać z kasowania pełnego , które usuwa dane z całej powierzchni płyty.

   Moim zdaniem

Easy CD-Pro 95 to program ciekawy , ale jednak już dość stary. Największą wadą jaką zauważyłem przy pracy z programem to brak wsparcia dla nowych technologii (Overburning , Burn-Proof , MP3). Niemniej jednak program wyróżnia przede wszystkim kompatybilność ze wszystkimi napędami CD-RW.

Ocena : 7 / 10  

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law