h t t p : / / c d . u q . p l
             E a s y   I S O   B u r n   1.3  F r e e w a r e     

    Easy ISO to malutka (290KB) aplikacja do nagrywania płyt CD(DVD)-ROM z plików ISO, oraz w trybie On-The-Fly. Obsługuje praktycznie wszystkie nagrywarki (korzysta z ASPI) łącznie z napędami DVD-RAM itd. Nie jest to bynajmniej kawał ! Pogram działa i jest całkowicie darmowy ! Ale zacznijmy od początku.

   Autorem "pchełki" jest Dirk Paehl, który do utworzenia programu użył uniwersalnego pakietu Magic CD-Burner. Aplikacja wygląda trochę niepozornie i mało estetycznie :

   Pozwala ona na tworzenie plików ISO (obrazów), nagrywanie plików ISO jako krążek CD-ROM oraz nagrywanie płyty CD-ROM bezpośrednio z plików za pomocą funkcji "Quick Save ISO".

   Program kasuje także płyty CD-RW oraz pozwala utworzyć krążek bootowalny -> wystarczy, że wskażemy plik IMG z obrazem systemu np. DOS. Easy ISO dodatkowo wspiera Burn-Proof ! Działa także pod każdym systemem operacyjnym włącznie z Windows XP !


   Niestety mimo swojej prostoty aplikacja ma dość dużo uchybień. Przede wszystkim trzeba się przyczepić do topornego interfejsu. Na nic powiększanie i regulacja okienka. Aplikacja dosłownie rozlatuje się podczas zwiększania okna. Wszystkie przyciski również nie są poukładane w sposób estetyczny. Psuje to z pewnością pierwszy i najważniejszy kontakt z programem. Wyświetlanie wszystkich komend ASPI na ekranie głównym można uznać za zaletę, ale wraz z interfejsem sprawia wrażenie, jakbym testował działanie bardzo wczesnej wersji Alpha. Sama edycja layout płyty do najlepszych nie należy. Przeciągając katalog z naszymi plikami do okna programu nie możemy zmienić jego ułożenia względem głównego katalogu na płycie. Dla przykładu, przeciągając katalog "Moje Obrazki" z katalogu "Archiwum" znajdującego się na naszym dysku twardym. Na płycie zostanie utworzony katalog "Archium/Moje Obrazki". Jest to trochę głupie, przez co jesteśmy zmuszeni przenieść nasze pliki do głównego katalogu (roota) na dysku twardym. Podczas nagrywania wskaźnik bufora nie pokazuje prawdziwych informacji -> czasami pokazuje 100%, choć nagrywarka dawno już opróżniła swój bufor.

   Podsumowując. Easy ISO(CD) Burner 1.3 mimo swoich wad jest darmową alternatywą - jest jedynym w pełni darmowym programem nagrywającym płyty CD-ROM. Mam nadzieję, że program nadal będzie rozwijany i poprawione zostaną uchybienia jakie posiada wersja 1.3. Mimo tego, moja ocena będzie na razie średnia.

Ocena : 5/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law