h t t p : / / c d . u q . p l
                    E a s y   C D  &  D V D   C r e a t o r   6  /  O p i s  :     

    Firma Roxio odkąd pamiętam zawsze wydawała produkty najwyższej jakości. Najnowszy pakiet oznaczony numerkiem 6 to pozycja dość świeża. Na jednej płycie zmieściło się kilka znakomitych programów począwszy od standardowego Easy CD Creator w wersji 6.0 do DVD Builder, Audio Central, Drag'n'Drop-a, PhotoSuite. Ja skupiłem się w dużej mierze na Easy CD Creatorze, gdyż ta aplikacja jest w tym tekście najważniejsza.

     Niestety nie miałem okazji zobaczenia DVD Builder-a gdyż pakiet instalacyjny był uszkodzony. Dlatego moja recenzja pominie ten program - niemniej już czytając opisy tego narzędzia jestem przekonany, że jest podobnie jak inne elementy pakietu równie precyzyjnie wykonany.

     Podczas testu rozczarował mnie tylko Roxio Player, który nie odtwarzał płyty DVD-Video.

    Czemu ? Niestety nie wiem. Z dodatkowych narzędzi warto wspomnieć o znakomitym Label Creator, za pomocą którego z łatwością przygotujemy okładkę na CD oraz na DVD włączając w to wszystkie możliwe rodzaje opakowań.

    Ciekawym programem dodanym do pakietu jest kombajn o nazwie AudioCentral - za jego pomocą możemy zarządzać zbiorami MP3, konwertować MP3 na formaty OGG i WMA, edytować pliki za pomocą AudioCentral Sound Editor (który wyglądem przypomina Cool Edit Pro, jednak z pewnością nie ma równie dużej funkcjonalności i mnogości opcji).

    AudioCentral służy także do bezpośredniego nagrywania płyt CD-Audio oraz Audio-Data-Disc z plików MP3, WMA, OGG, WAV.

    Sam Easy CD Creator, który obecnie nazywa się Creator Classic zmienił swoją szatę graficzną - jednak 'silnik' nagrywający płyty aż tak bardzo się jednak nie zmienił.

Te same okienka widzieliśmy już w starszych wersjach programu.

    Podobnie jak starsze wersje aplikacja nie wspiera Overburning-u i to jest w sumie największa wada programu - ale pozwala za to nagrywać i dzielić dane na 2 płyty CD.

    Na pomocą ECDC6 nagramy oczywiście płytę CD-ROM(ISO oraz UDF) oraz także CD-Audio (także z CD-Textem), MP3 Player Disc (Płyta CD-ROM przeznaczona dla odtwarzacza MP3), Enhanced CD (CD-Extra), Bootable CD, Mixed-Mode CD no i wszystko co nam trzeba. Szkoda, że do płyty Video-CD musimy skorzystać z DVD-Builder-a, ale mówi się trudno. Możemy także za pomocą narzędzia Disc Copier skopiować płytę CD. Jednak zalecam użyć bardziej profesjonalnego narzędzia - jeśli chcemy wykonać kopię zabezpieczonej płyty.

    Pakiet naprawdę wykonany jest z dużą dbałością i posiada naprawdę przejrzysty interfejs, więc początkujący użytkownicy z pewnością będą zadowoleni. Moim zdaniem jest on o wiele bardziej przejrzysty niż Nero Burning ROM. Szkoda że program dostępny jest tylko w języku angielskim i posiada tylko anglojęzyczną pomoc. Przyczepić się można także do tego, że program nie oferuje żadnych filtrów do oczyszczania muzyki z szumów, trzasków bezpośrednio z poziomu programu. Aby usunąć te defekty musimy w tym celu użyć AudioCentral Sound Editor.

     Podsumowując. Easy CD & DVD Creator 6 to bardzo dobry pakiet do nagrywania płyt CD/DVD różnego rodzaju. Polecam go osobom, które nie za bardzo się orientują w tworzeniu płyt CD-ROM za pomocą skomplikowanych narzędzi jak np. CDRWIN. Nie można go uznać za program w którym znajduje się wszystko - wspomniany brak Overburningu powoduje, że nagranie płyt powyżej pojemności 700MB jest niemożliwe. Jednak w mojej ocenie pakiet zasługuje na wysoką notę równą 8.

Ocena : 8/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law