h t t p : / / c d . u q . p l
           J a k   w ł ą c z y ć / w y ł ą c z y ć   t r y b   D M A ?     

    Często zdarza nam się taka sytuacja, że np. odtwarzany film z napędu CD-ROM/DVD-ROM zaczyna nieprzyjemnie zgrzytać gdy zapala się kontrolka odczytu. Zwykle problem zostaje rozwiązany poprzez skopiowanie danych na dysk twardy. Niemniej jednak jest to tylko i wyłącznie półśrodek Nie trzeba wcale wymieniać CD-ROM-u. Wystarczy tylko ustawić odpowiednie opcje. Na samym początku musimy sprawdzić, czy nasz napęd CD-ROM/DVD obsługuje tryb DMA (Direct Access to Memory) do przesyłania danych. W trybie tym dane kopiowane są bezpośrednio do pamięci operacyjnej komputera bez potrzeby zabierania mocy procesora - jak to się dzieje w trybie PIO. Toteż możemy w ten sposób znacząco uwydajnić nasz system dyskowy. W zależności od systemu włączenie tego trybu jest inne.

    Windows 2000/XP

W Windows 2000/XP, aby włączyć tryb DMA należy zaznaczyć na pulpicie ikonkę Mój Komputer :

Następnie z menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy wybieramy 'Właściwości' :

Następnie z okna które się pojawi wybieramy zakładkę Sprzęt :

Następnie klikamy na przycisk o nazwie "Menedżer urządzeń", wtedy też pojawi się takie okno :

   Teraz z rozwijanej listy wybieramy Kontrolery IDE ATA/ATAPI i rozwijamy listę. Następnie wybieramy kontroler na którym znajduje się nasz napęd CD-ROM/DVD-ROM i podwójnym kliknięciem otwieramy właściwości kontrolera. Jeśli nie wiemy gdzie fizycznie podłączony jest nasz napęd po prostu ściągamy obudowę z komputera (przed włączeniem!). Zwykle na laminacie płyty głownej znajdziemy napis : 'Primary' - podstawowy, 'Secondary' - pomocniczy.

    We właściwościach przechodzimy bezpośrednio na zakładkę 'Ustawienia zaawansowane'. W zależności od trybu w jakim pracuje nasz napęd CD-ROM/DVD wybieramy tryb transferu wybierając odpowiednią pozycję z listy. Po wyborze potwierdzamy kliknięciem na OK i zamknięciem wszystkich okien. System Windows zapyta się czy chcemy zrestartować komputer, aby wprowadzić zmiany - oczywiście się zgadzamy.

   Po restarcie napęd powinnien pracować lepiej i szybciej oraz sprawniej transportować dane na dysk twardy lub do pamięci.

   Uwaga ! Nie wszystkie napędu wspierają tryb DMA. Czasami tryb DMA może powodować błędy i np. pliki kopiowane z napędu CD-ROM mogą być uszkodzone. Zdarza się tak jednak tylko z nielicznymi napędami CD-ROM. Jeśli dysk twardy ma możliwość pracy w trybie DMA, również powoduje wzrost wydajności przy operacjach odczytu i zapisu.

    Ważną rzeczą często pomijaną, są mianowicie sterowniki do płyty głównej często nie instalowane, często rozwiązujące problemy z powolnym działaniem Windows.

   Windows 98/Me

   W Windows 98/Me ustawianie trybu DMA jest dość podobne. Jednak lokalizacja powyższych opcji jest inna. Aby ustawić tryb DMA w tych systemach wchodzimy w we właściwości 'Mojego Komputera' i następnie przechodzimy na zakładkę 'Menedżer Urządzeń' i wybieramy z listy urządzeń CD-ROM i nazwę naszego napędu. Podwójne kliknięcie otworzy okno z właściwościami napędu. Wtedy też przechodzimy na zakładkę Ustawienia i zaznaczamy DMA. Podobnie jak w przypadku Windows 2000/XP system poprosi nas o restart. Po restarcie powinno wszystko działać już idealnie.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law