h t t p : / / c d . u q . p l
         J a k    u a k t y w n i ć   A S P I   w    W i n d o w s   2 0 0 0  ?     

   Jak niewiele osób wie, przejście z Windows-a 98 do Windows 2000 powoduje, iż część programów do obsługi nagrywarek, napedów DVD i programów rippujących dane z krążków CD/DVD może odmówić współpracy. Problem leży po stronie sterowników ASPI, których w Windowsie 2000 praktycznie nie ma.

    Wbrew pozorom możliwe jest korzystanie z programów używających powłoki ASPI w Windows 2000. Takim dość znaczącym przypadkiem jest Audiocatalyst, który nie jest kompatybilny z rodziną systemów NT (w tym także XP). Uruchomienie go w tym środowisku, nie nastręcza problemów, jednak program nie rozpozna nam napedów CD-ROM lub DVD-ROM zainstalowanych w komputerze - przyczyna : brak sterowników ASPI. Stąd funkcjonalność programu jest bardzo ograniczona i Audiocatalyst-a można wykorzystać tylko i wyłącznie jako enkoder formatu MP3.

    Inne aplikacje takie jak Exact Audio Copy czy AudioGoGo korzystają z właśnych powłok ASPI lub wykorzystują powłokę zawartą w Windows 2000. Jednak większość popularnych aplikacji do rippowania np. DVD Decrypter, SmartRipper mogą odmówić współpracy.

    Rozwiązaniem okazuje się instalacja sterowników ASPI. Problem jest taki, że w tym momencie nie korzystamy z pakietu firmy Adaptec - a wykorzystujemy pakiet o nazwie Force ASPI. Ściągamy pakiet z działu Download lub pobieramy najnowszą wersję z witryny http://flexion.org - nowsze wersje mogą posiadać całkiem inny instalator i poniższy opis instalacji może być niezgodny.

     Po pobraniu pakietu wypakowujemy pliki znajdujące się w archiwum ZIP do osobnego katalogu. (Zapewne masz już w swoim komputerze zainstalowany program WinRAR, WinZIP lub dowolny innych archiwizer umożliwiający dekompresję archiwum.) Następnie przechodzimy do katalogu w którym rozpakowały się pliki i uruchamiamy plik instASPI.bat.

     W tym momencie pliki zostaną skopiowane i zainstalowane w systemie. Aby móc w pełni z nich korzystać - musimy zrestartować komputer. Od tego momentu możemy spokojnie korzystać już z naszych ulubionych programów, które wcześniej nie rozpoznawały naszej nagrywarki bądź innego napedu.

    Instalacja ForceASPI może także przydać się w starszych wersjach Windows-a, gdy mamy problemy z napędem CD-ROM/DVD oraz gdy napęd podczas normalnej pracy zawiesza się, lub kopiowane z urządzenia plik są uszkodzone - choć nie musi być to koniecznie przyczyna złych wersji ASPI.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law