h t t p : / / c d . u q . p l
             I n C D   3 . 1 . 2     

    InCD to pakiet do pakietowego zapisu na płytach CD-RW. W jego skład wchodzi odpowiedni sterownik UDF oraz program do formatowania płyt CD-RW. Całość idealnie komponuje się z systemem operacyjnym, umożliwiając bezproblemową prace z innymi aplikacjami. W wersji 2.0, sterowniki integrują się z Windows 9x / ME / NT. Niestety nie wiem jak działa to pod Win2000 i WinXP. Podejrzewam jednak , że do tego ostatniego należy ściągnąć odpowiedni Update ze strony producenta - firmy Ahead. InCD rozpowszechniany jest wraz z pakietem Nero Burning ROM, co nikogo nie dziwi, bowiem programy współpracują ze sobą bez jakichkolwiek kłopotów.


   Jak działa InCD ?

   Obsługa programu jest dosłownie banalna. Nie wymaga ona prawie żadnej wiedzy na temat nagrywania. Poza wyborem formatowania krążka i paroma opcjami konfiguracji program nie wymaga nic od użytkownika. Jak już wspomniałem, program dogrywa specjalny sterownik do systemu (UDF) który powoduje , że płyta CD-RW widziana jest przez system jak pojemna dyskietka na której można wykonać prawie wszystkie czynności jak w przypadku zwykłej dyskietki. Kopiowanie, kasowanie (!!!) i przenoszenie plików odbywa się za pomocą eksploratora Windows lub dowolnego menedżera plików , łącznie z wiekowym już DOS-owym Norton Commander-em , oczywiście jeśli pracuje on w okienkowym trybie MS-DOS. Program posiada także opcję pozwalającą na zaznaczanie uszkodzonych sektorów ! Daje to możliwość składowania danych na starych i porysowanych płytach CD-RW bez dużej obawy, że dane się nie odczytają.

   Płyta CD-RW po sformatowaniu do systemu UDF zmniejsza swoją pojemność z 650MB do około 530MB. Jest to spowodowane tym , iż na płycie zostają zapisane sektory umożliwiające nawigację po płycie i zapis danych. Daje to chociażby możliwość zapisu nieliniowego, dającego możliwość przerwania zapisu. Dodatkową wadą jest dość długie formatowanie dysku - trwa to przy nagrywarce x4 około 30 minut z pełnym formatowaniem i oznaczaniem sektorów. Przy szybszych nagrywarkach i odpowiednich krążkach CD-RW proces ten trwa dość krótko - 8 do 10 minut.

   Nagrywarka też jest ważna ...

   Aby zapis pakietowy był możliwy nie wystarczy tylko posiadać odpowiednie oprogramowanie. Aby wszystko współpracowało potrzebna jest nagrywarka CD-RW (oczywiście) umożliwiająca zapis pakietowy (Packed Writing lub Incremental Writing). Do tego musi ona być obsługiwana przez program InCD , co w niektórych przypadkach sprawia małe problemy , szczególnie przy nowych nagrywarkiach. Jeśli coś nam nie działa , trzeba jak zwykle ściągnąć odpowiedni update ze strony producenta programu.

   Jakie wrażenia ?

   Trzeba przyznać, że zapis pakietowy to świetna rzecz. Po pierwsze nie tylko wygoda w archiwizacji danych, ale i także prostota obsługi, którą nie poszczycą się żadne inne programy do zapisu konwencjonalnego.

    Niestety także wady ...

    Istotną i najważniejszą wadą jest kompatybilność. Z tym niestety jest różnie - płyta nie zawsze jest odczytywana przez inne pakiety, a jeśli już to zapomnijmy o jakiejkolwiek wymianie danych. Nie ma co liczyć na odczytanie krążka pod innymi systemami niż Windows 98 i wyż. bez instalacji odpowiednich sterowników. Najgorsza sprawa jest pod DOS-em.

   Podsumowanie

   Muszę stwierdzić, że InCD to naprawdę godny konkurent tak sztandarowych produktów jak chociażby Direct-CD Adaptec-a czy Packed-CD firmy CeQuadrat (teraz Roxio). Niestety mimo niekompatybilności jest to moim zdaniem świetne narzędzie z którego aż wstyd nie skorzystać.

Ocena 8/10   

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law