h t t p : / / c d . u q . p l
             I n c r e m e n t a l   P a c k e d   W r i t i n g    

    Jak prawie wszyscy wiedzą, nagrywanie płyty CD w trybie Multisession jest bardzo wygodne, ale jednocześnie posiada pewna wadę. Mianowicie dogranie każdej kolejnej sesji powoduje uszczuplenie pojemności krążka o kolejne 15MB / 20MB. Na pewno nie jeden złapie się teraz za głowę i powie "Nic lepszego nie wymyślono ?". Otóż wymyślono i to już od bardzo dawna. Chodzi mianowicie o format UDF (Universal Disc Format), który pozwala na pakietowe nagrywanie danych na krążek CD-R lub CD-RW bez strat miejsca na dodatkowe Lead-Iny i Lead-Out-y. Oprócz tego format UDF występuje jako system plików płyt DVD a w przypadku płyt CD-RW pozwala także na kasowanie z krążka pojedynczych plików !

    Jak to działa i jak się sprawuje ?

   Zasada działania formatu UDF jest dość prosta. Krążek przed nagrywaniem zostaje formatowany, podobnie jak zwykła dyskietka. Zapisane zostają na nim jednostki alokacji po 192KB a błędne sektory zostają zbadane i w razie kłopotów z ich odczytaniem zostają oznaczone jako uszkodzone za pomocą sektorów RUN-IN i RUN-OUT. Cała operacja zajmuje dość sporo czasu jak i miejsca na dysku, przez co płyta CD-RW 650 MB pomieści 534 MB danych. W przypadku płyt CD-R używanie UDF wydaje się być zbędne, ale jest jednak praktyczne. Po prostu za pomocą specjalnego sterownika możemy kopiować na krążek pliki tak jakby był on dyskiem twardym lub dyskietką ! Nie ważne czy użyjemy do tego celu Eksploratora Windows czy też Norton Commandera. Mamy pewność , że błędy typu Buffer Underrun nie będą występowały, gdyż w razie niedopełnienia bufora nagrywarka zatrzyma zapis i rozpocznie go wtedy gdy bufor zostanie wypełniony.

  UDF kontra ISO !

   Problem związany z niekompatybilnością jest dość duży. Choć CD-R nagrany w trybie UDF za pomocą Direct-CD , może zostać sfinalizowany jako krążek ISO (odczytywany przez wszystkie CD-ROMy).

Ważnym problemem jest oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Na rynku dostępnych jest kilka programów (sterowników) pozwalających na nagrywanie danych pakietowo. Najbardziej znanymi i powszechnymi są produkty Ahead - InCD, CeQuadrat - PackedCD, Roxio - DirectCD. Oprócz nich znajdziemy jeszcze kilka mniej popularnych programów.

 

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law