h t t p : / / c d . u q . p l
             L a s e r d i s c     

   W latach 70-80 wiele firm toczyły boje o nowe technologie zapisu dĽwięku i obrazu. W końcu nie każdemu melomanowi wystarczała kaseta magnetofonowa czy gramofon a kinomaniakowi taśmy VHS. Dlatego firma Phillips postanowiła wprowadzić na rynek nowa technologię - Laser Disc. (Laser Vision) Nowy standard był całkowitą rewolucją, bowiem poraz pierwszy do odczytywania informacji wykorzystano w nim laser. Sam nośnik Laser Disc przypominał dzisiejsze płytki CD - jednak obraz i dĽwięk zapisywany był analogowo a wielkość płyt przypominała płyty gramofonowe.

   Na początku wejścia technologii w życie nie było chętnych do kupowania i korzystania z nowych nośników LD - odstraszała przede wszystkim ich ogromna cena , która była nie do przebicia przez zwykłego Amerykanina nie mówiąc już o naszych rodakach ... Wkrótce jednak ceny odtwarzaczy Laser Disc znacząco spadły , a na rynku pojawił się kolejny konkurent - standard płyt CD-Audio. Spowodowało to , że LD dosłownie znikł z rynku tak szybko jak się na nim pojawił.

Sam jednak standard jednak nie wymarł całkowicie, ponieważ trafił pod strzechy kinomaniakow jako doskonały nośnik filmów pełnometrażowych - doskonała jakość obrazu i dźwięku była nieporównywalna do ówczesnego cyfrowego VideoCD.

   Nośnik LD jest dość duży i nieporęczny oraz co najważniejsze łatwo go uszkodzić. Laser Disc-a możemy spotkać m.in w kraju kwitnącej wiśni czyli Japonii - w której praktycznie każdy większy film (oczywiście mangowy ;) jest wydawany w tym właśnie formacie. W Polsce Laser Disc praktycznie się nie przyjął , choć pojawiło się na rynku kilka odtwarzaczy-hybryd które potrafiły odczytywać zarówno płyty LD jak i cyfrowe płyty Audio.

   Laser Disc wykorzystuje podobnie jak zwykły czytnik CD układ optyczny lasera jako głowice odczytującą. Płyty LD mają wielkość standarowych płyt gramofonowych (30 cm / 20 cm) i występują w formie dwustronnej , przez co wymagają ręcznego lub automatycznego przekładania. Pokryte są podobnie jak zwykły CD warstwą poliwęglanu , w którym wykonano podobnie jak w płycie cd rowki. Same rowki mają szerokość nie przekraczającą setnych milimetra , przez co pozwala to na upakowanie obrazu wraz z dźwiękiem o długości 2 godzin po dwóch stronach nośnika. Rozdzielczości obrazu przekracza 425 linii dla systemu NTSC a dla PAL 440 linii, co daje jakość zbliżoną do DVD. Dźwięk zapisywany jest w wersji analogowej w dwóch kanałach w systemie Dolby. W nowszych wersjach dźwięk zapisywany jest także w formie PCM (Cyfrowej) o jakości CD.

   Wspołcześnie dyski LD dość znacząca zmieniły się ze swoimi poprzednikami z lat 80. Szczególnie rzuca się w oczy wprowadzenie cyfrowego dzwięku w systemie PCM oraz Dolby Digital i AC3. Pozwoliło to na wprowadzenie 5 kanałowego dzwięku o jakości zbliżonej do tej znajdujacej się na płytach DVD. Wymaga to oczywiście posiadania odpowiedniego czytnika.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law