h t t p : / / c d . u q . p l
           J a k   u m i e ś c i ć  8 0 0 M B   n a    p ł y c i e   7 0 0 M B  ?     

    Pewnie każdy czytający ten tekst czytelnik, zauważył że nagrywając plik MPEG na zwyczajny krążek CD-ROM może zmieścić do 650/700MB danych - czyli odpowiednio 65/70 minut dźwięku i obrazu w formacie MPEG. Jednak gdy te same pliki nagramy jako krążek Video-CD pojemność płyty wzrośnie i będziemy mogli pomieścić odpowiednio 74/80 minut. Dlaczego tak się dzieje ?

     Wyjaśnienie tego zjawiska jest dość proste. Płyty CD-ROM zawierają dodatkową korekcję błędów w postaci danych nadmiarowych - wykorzystywanych podczas błędów odczyty. Pozwala to zredukować możliwość wystąpienia błędów - kosztem pojemności krążka oczywiście. W przypadku plików MPEG taka 'dodatkowa' korekcja błędów jest jednak zbędna - gdyż format MPEG jest dość odporny na błędy. Czy można więc nagrać płytę CD-ROM bez dodatkowej korekcji błędów - tak aby zmieścić na krążku więcej danych ?

    Oczywiście, że tak ale ...

     No właśnie. Kryje się przy tym wiele pułapek. Po pierwsze nagranie danych w trybie czystym MODE-2 (nie mylić z CD-ROM:MODE2/XA) jest wyłącznie zarezerwowane dla płyt Video-CD / Super Video-CD. Dlatego też większość programów do nagrywania płyt odmówi nagrania na płycie Video-CD plików np. MP3. Istnieją jednak osobne program tworzące obrazy BIN/CUE które potrafią zapisać dowolne pliki w trybie MODE2. Do takich programów należy Mode2 CD Maker - tworzy on płyty CD-ROM w trybie MODE-2 bez wspomnianej dodatkowej korekcji. Jeśli chcielibyśmy na takiej płycie umieścić dodatkowo jakieś programowanie (np. odtwarzacz plików wideo)- Mode 2 CD Maker może przypisać konkretnym plikom standardową korekcję błędów - dzięki czemu dane 'krytyczne' będą bezpieczne od wszelkich błędów jak na zwykłej płycie CD-ROM.

    A jednak nie działa !

     Dodatkowy problem stanowi interpretacja danych zapisanych w trybie MODE-2 przez system Windows, gdyż do każdego pliku nagranego w tym trybie dodawany jest nagłówek 'RIFF CDXAfmt' co powoduje, że plik AVI nie będzie odtwarzany przez Windows Media Playera. Wydawałoby się że z plikami MP3 nie będzie problemu, gdyż według standardu nagłówek pliku może być przesunięty nawet o kilka kilobajtów - jednak dane dodatkowo zaśmiecane są zbędnymi danymi - i podczas odtwarzania będziemy mieli nieprzyjemne przeskoki, trzaski itd.

     Problem częściowo rozwiązuje specjalny filtr dla DirectShow o nazwie Riff-CDXA-Filter, który potrafi przefiltrować odczytywane dane i przesłać do odpowiedniego dekodera usuwając przy tym wszystkie śmieci. Dzięki temu możemy spokojnie odtwarzać wszystkie pliki ... ale tylko za pomocą Windows Media Player-a lub programu korzystającego z DirectShow. W przypadku odgrywania plików MP3 z Winamp-a problem 'śmieci' nie zostanie rozwiązany. Dodatkową wadą jest fakt, że nagrane na płytę pliki mają rozszerzenie DAT. Można co prawda to zmienić wybierając odpowiednią opcje z Mode 2 CD Maker-a, ale wtedy filtr oczyszczający nie będzie działał.

    Co faktycznie zyskujemy / tracimy ?

    Zyskujemy przede wszystkim większą pojemność płyty. 650(74min.) megabajtowa płyta pomieści aż 738MB danych, 700MB(80min.) odpowiednio 795MB,790MB(90min.) odpowiednio 896 a krążek 870MB(99min.) prawie 1Gb danych czyli 987 megabajtów !!!

    Przy wykorzystaniu tej metody tracimy przede wszystkim bezpieczeństwo danych zapisanych w trybie MODE-2 - w przypadku poważnych rys istnieje możliwość nie odtworzenia materiału zgromadzonego na płycie. Dodatkowo pozostaje problem z kompatybilnością - możemy odtwarzać tylko pliki akceptowalne przez Windows Media Player lub programy wykorzystujące filtry DirectShow. Dlatego też spokojnie możemy nagrywać w tym trybie filmy w formacie DivX (Xvid) - z ich wyświetlaniem poradzi sobie większość programów, gdyż większość korzysta właśnie z DirectShow.

     Kompatybilność z czytnikami CD/DVD-ROM jest zachowana w 100% - praktycznie każdy napęd odczytuje płyty standardu CD-ROM:XA i VideoCD, tak więc nie ma w zupełności z tym problemu.

    No więc po kolei ...

    Po pierwsze na dysku twardym musimy mieć co najmniej 2GB wolnego miejsca, chyba że pliki które mamy zamiar nagrać już wcześniej zgromadziliśmy. Następnie rozpakowujemy Mode 2 CD Maker-a oraz filtr (do pobrania z działu Download) do osobnych katalogów. Następnie uruchamiamy Mode 2 CD Maker-a :

    Teraz kilkamy na przycisk 'Add Folder' a następnie z okna dialogowego wybieramy wszystkie pliki zawarte w katalogu z Riff-CDXA-Filter :

    Jeśli chcemy do płyty dodać pliki które NIE BĘDĄ pozbawione korekcji błędów np.odtwarzacz multimedialny, pliki z napisami do filmu , kodeki DivX-a itd. postępujemy podobnie.

     Teraz musimy dodać plik z filmem. W tym celu klikasz na Add Media File i wybieramy plik z filmem :

     Następnie dobrze byłoby gdybyśmy umieścili wersję instalacyjną filtra w osobnym katalogu. W tym celu klikamy na 'Make Folder' i podajemy nazwę katalogu. Następnie zaznaczamy pliki filtru i przeciągamy do katalogu. Powinno wyglądać to następująco (pliki o pogrubionej nazwie zapisywane są bez korekcji błędów) :

     Następnie w pole Volume Name wpisujemy nazwę płyty. Jeśli chcemy by utworzony obraz był umieszczony w innym miejscu klikamy na przycisk '...' koło pola 'Save Image To' i wybieramy miejsce.

     Teraz pozostaje nam już tylko kliknąć na 'Write ISO'. Następnie program wygeneruje obraz płyty składający się z 3 plików : IMAGE.BIN, IMAGE.CUE, IMAGE.TOC.

     Teraz za pomocą np. Nero Burning ROM lub dowolnego programu nagrywającego pliki CUE wypalamy płytę. Jeśli chcemy przed tym sprawdzić poprawność wszystkiego - zainstalujmy np. DaemonTools i zamontujmy obraz płyty.

     Pamiętajmy, że zanim będziemy chcieli obejrzeć film zainstalujmy filtr oraz przeciągnijmy plik *.dat do okna Windows Media Player-a lub innego odtwarzacza. Miłego oglądania !

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law