h t t p : / / c d . u q . p l
              N e r o   B u r n i n g   R O M   6   /   O p i s     

   Od dłuższego czasu zapowiadano już szóstą wersję jednego z najpopularniejszych pakietów do nagrywania płyty CD/DVD, czyli Nero Burning ROM. Tak więc czym prędzej udało mi się zdobyć najnowszą wersję Demo oznaczoną numerkiem 6.0.0.11. Wersja instalacyjna zajmuje około 20MB, co można uznać za w miarę normalną "wagę".

     No więc czego możemy się spodziewać po nowym Nero ? Nie liczmy na rewolucję - pakiet aż tak strasznie się nie zmienił. Poprawiono drobne błędy (i dodano parę nowych) oraz rozszerzono możliwości samego Nero. Zmieniła się także szata graficzna programu i sama aplikacja wygląda trochę inaczej :

    Dodano także dość oryginalny i funkcjonalny panel przeznaczony dla początkujących Nero StartSmart :

    Podobny panel widzieliśmy już np. w Easy CD Creatorze. Oprócz tego pakiet poszerzył się o dwie aplikacje. Pierwszą jest Nero SoundTraxx - wielościeżkowy edytor audio. Pozwala na miksowanie kilku utworów a następnie ich wypalenie na CD :

     Program ma dość szerokie możliwości, aczkolwiek nie można go porównać do Cool Edit Pro. Niemniej stanowi przede wszystkim tańszą alternatywę dla początkujących. SoundTraxx współpracuje ściśle z Nero Wave Editor-em, którego opcje znacząco rozszerzono - dodano przede wszystkim mnóstwo nowych filtrów za pomocą których możemy bawić się dźwiękiem dodając różnego rodzaju pogłosy, czy też modyfikując pasmo odtwarzanego dźwięku. Bardzo ważną opcją jest możliwość dodawania plug-inów VST, dzięki czemu możemy naprawdę przeistoczyć Wave Editora w porządne narzędzie do obróbki dźwięku. Wizualnie zmieniła się lekko ikonografia aplikacji.

     Drugim programem jest Nero BackItUp - jak sama nazwa wskazuje, program służy do tworzenia kopii zapasowych danych niekoniecznie tylko i wyłącznie na płytach CD/DVD. Za jego pomocą możemy także zarchiwizować dane na innych nośnikach. Program pozwala na tworzenie kopii w trzech trybach : pełnym, dyferencyjnym (różnicowym) , inkrementalnym. Nasze dane mogą być zabezpieczane hasłem oraz kompresowane. Kopie zapasowe możemy tworzyć w określone dni, dzięki czemu nie będziemy musieli o tym pamiętać.

    Co zmieniło się w Nero Burning ROM ?

    Sama aplikacja nie zmieniła się drastycznie. Zmieniono parę okien i kilka opcji przesunięto w inne miejsca - m.in. aby wypalić płytę z pliku Image należy wybrać opcję Burn Image z menu Recorder (Nagrywarka). Nie wiem po co zmieniać tą opcję, skoro już od "niepamiętnych" czasów opcja ta znajdowała się w menu File (Plik). Najgłupszym pomysłem jednak było wyrzucenie eksploratora plików - aby przeciągnąć pliki musimy go włączyć, bo przy samym utworzeniu nowego projektu się okienko z plikami się nie pojawia.

Dodatkowo zmieniło się też okno dialogowe podczas nagrywania :

    Dodano kilka pasków postępu i kilka dodatkowych informacji i praktycznie nic nowego.

    Od tej wersji Nero oficjalnie wspiera format miniDVD i pozwala na tworzenie płyt w tym formacie oraz nagrywa płyty HD-BURN. Co to jest ? Ja osobiście nie mam pojęcia ! Czyżby wsparcie dla BluRay Disc ? Dodatkowo ciekawostką jest dostarczony obraz dyskietki startowej zawierającej system DR-DOS pozwalając na diagnozowanie systemu i tworzenie partycji itd. Z pewnością się przyda !

    W opcjach pojawiła się także opcja pozwalająca na automatyczne numerowanie kolejnych płyt oraz na automatyczne formatowanie nazwy krążka (Czy dopiero ktoś dostrzegł taką możliwość ?). Niemniej Nero 6 jest z pewnością tym samym co Nero 5 dla starszych wersji Nero 4.

    Sądzę, że w miarę czasu Nero 6 będzie coraz bardziej rozwijane i pojawią się opcje niedostępne na samym początku jak np. polska wersja językowa (mimo, iż SmartBurn jest w pełni w języku polskim !!!). Osobiście nie reflektuje przejścia na Nero 6 - 50MB po instalacji akurat mnie nie odstrasza, jednak przyzwyczajenie do starszego Nero oraz cena nowego produktu firmy Ahead jest wystarczającym argumentem.

Ocena : 8 / 10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law