h t t p : / / c d . u q . p l
             N e r o   B u r n i n g   R O M   5   /   A u d i o    

   Nagranie własnej składanki z plików MP3 jest banalnie proste ! Na początek musimy przegrać na dysk twardy pliki które mają zostać wypalone na czysty krążek. Gdy już to zrobimy uruchamiamy Nero i wybieramy z kreatora tworzenie płyty nowej płyty :

A następnie wybieramy pozycję Audio-CD :

Naszym oczom ukazuję się takie oto okienko :

Za pomocą File Browser-a wchodzimy do katalogu z plikami MP3 i przeciągamy je do okienka Audio-CD , po czym Nero rozpocznie sprawdzanie pliku na obecność uszkodzonych ramek :

W przypadku wystąpienia uszkodzonych ramek , należy zdekompresować plik do formatu WAVE za pomocą Winamp-a i wtyczki Disk Writter. W przeciwnym wypadku gdy utwór nie zostanie nagrany na płytkę ! Gdy jednak wszystko przejdzie bezbłędnie ekran wyglądać będzie tak :

Track - Oznacza ścieżkę. Aby ja modyfikować wystarczy przeciągnąć myszką nazwę określonego utworu.

Title - Wyświetla nazwę utworu z tagów ID3. Jest to ważne , gdy chcemy nagrać płytkę wraz z CD-Text-em.

Duration - Czas trwania utworu.

Pause - Pauza pomiędzy utworem.

Filters - Zastosowany filtr.

Protection - Utwór jest zabezpieczony przed kopiowaniem.

ISRC - Kod ISRC utworu.

Start - Bezwzględny czas rozpoczęcia utworu.

End - Bezwzględny czas zakończenia utworu.

Kliknięcie na przycisk Edit spowoduje otwarcie zaznaczonego utworu za pomocą programu Nero Wave Editor , natomiast przycisk Play pozwoli na odegranie utworu.

Aby uzyskać więcej opcji dotyczących utworu , klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontekstowego - "Properties".

Basic Track Information - Tutaj pokazane są informacje o nazwie pliku , częstotliwości próbkowania , kanałach oraz rozdzielczości dĽwięku.

W Editable Properties ustalamy nazwę utworu jak też i jego wykonawcę. Dodatkowo ustalamy długość przerwy pomiędzy utworem , kod ISRC. Możemy także zabezpieczyć utwór przed kopiowanie zaznaczając Protection. Jeśli utwór zaczyna się gwałtownym dĽwiękiem , możemy zaznaczyć opcję , która delikatnie będzie podgłaśniała utwór z ciszy.

W tym oknie możemy dowolnie przycinać i "kroić" wybrany utwór.

Position - Tutaj określane są indeksy w utworze.

Split - Dzieli utwór.

Play - Odtwarza / Zatrzymuje odtwarzanie muzyki.

Edit - Edytuje kawałek w Nero Wave Editor.

Zoom In / Out - Przybliża obraz ścieżki.

Full View - Przywraca widok początkowy.

Nero umożliwia także poddanie dzwięku filtracji poprzez załączone filtry i efekty. Znalazły się w nich m.in : Normalize (Normalizacja) , DeClick (Usuwanie trzasków) , Hiss Reduction (Usuwanie szumu) , Fade In / Out (Miękkie rozpoczęcia i zakonczenia utworu) , Stereo Wide (Efekty Przestrzenności) , Karaoke , Echo i Equalizer.

   Wszystkie te efekty działają w trybie rzeczywistym tylko i wyłącznie na bardzo szybkich komputerach. Posiadacze słabszych maszyn muszą zadowolić się zgrywaniem wszystkich utworów do pliku Image i nagrywanie dopiero z niego.

Oceniając działanie efektów trzeba przyznać , że na pewno nie zastąpią one tych które znamy z profesjonalnych edytorów dĽwiękowych jak np. Cool Edit Pro. Jednak na pewno są miłym dodatkiem..

Jeszcze jedna ważna rzeczą przed nagraniem krążka jest wypełnienie tej informacji :

Nie jest to istotne , gdy krążek nie ma mieć CD-Text-u , ale zawsze lepiej jest go stosować gdy nagrywarka ma taką opcję.

Gdy już wszystko ustawiliśmy należy wybrać z menu File / Write CD :

Test - Wykonuje tylko test zapisu.

Test and Burn - Wykonuje test a następnie płyta zostaje wypalona.

Burn - Płlyta zostaje nagrywana bezpośrednio.

Create Image - Zaznaczenie tej opcji spowoduje utworzenie obrazu płyty na dysku twardym i dopiero z niego krążek zostanie wypalony.

Write Speed - Tutaj ustawiamy prędkość zapisu. W przypadku posiadania procesora Pentium II spokojnie możemy nagrywać prędkością x4-x6 w locie. Powyżej x8 nie powinno się nagrywać płyt Audio , gdyż mogą nie zostać poprawnie odczytywane przez starsze czytniki CD-Audio..

Pamiętajmy , żeby raczej testować zapis w przypadku nagrywania płyty Audio bezpośrednio z plików MP3. Oszczędzi to na pewno nie jeden krążek przed wyrzuceniem na śmietnik. Teraz wystarczy kliknąć na "Burn".

Used Read Buffer - Wypełnienie bufora dla odczytywanych danych. Pamiętajmy , że za każdym razem musi się on uzupełniać do ponad 80% , gdyż inaczej wystąpi błąd Buffer Underrun.

Total Time - Tutaj widzimy ile dokładnie zajmuje już nagrywanie krążka.

Recorder Buffer Level / State - Tutaj widzimy ile procent pamięci wewnętrznej nagrywarki jest wykorzystywane w procesie nagrywania. Zielona lampka zmienia się na kolor czerwony , gdy bufor w nagrywarce spadnie do minimum.

Automatically shut down the PC when done - Zaznaczajac tą opcję spowodujemy , że po skończonym nagrywaniu Nero automatycznie wyłączy komputer (ATX).

Proces dekompresji pliku MP3 w locie uniemożliwia jakąkolwiek inną pracę w tle. Dlatego jeśli mamy włączone jakiekolwiek inne aplikacje lepiej je zamknijmy , aby zwiększyć wydajność dekompresji.

Takie oto okienko informuje nas , że proces nagrywania zakończył się pomyślnie.

Klikając na OK i potem na Discard , możemy cieszyć się z nagranej płytki !

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law