h t t p : / / c d . u q . p l
             N e r o   B u r n i n g   R O M   5   /   O p i s    

   Nero Burning ROM to bardzo popularny program do nagrywania płytek CD. Zadecydowała o tym przede wszystkim wszechstronność jak i możliwości. Niewątpliwie ważna cechą programu jest też jego prostota. Choć nie posiada on takich wodotrysków jak Easy CD Creator to jest moim zdaniem bardzo przyjazny nawet dla bardzo początkującego użytkownika.

Do testów użyliśmy wersji 5.5 przeznaczonej dla nagrywarek firmy TEAC. Oprócz samego programu Nero Burning ROM 5.5 w pakiecie znalazły się m.in Nero Cover Desinger , Nero CD Speed , Nero Drive Speed , Nero Wave Editor.

   Taki mały program ...

   Nero 5.5 standardowo zainstalowany zajmuje około 21 MB miejsca na dysku twardym. Według producenta program wymaga procesora przynajmniej 486 o częstotliwości 100 MHZ oraz 8 MB RAM. Jednak przy takim sprzęcie Nero nie będzie działał w pełni prawidłowo. Praktyczne minimum to Pentium MMX 166 oraz dla komfortowej pracy 32 MB RAM.

   Prosta może nie w każdym calu , ale na pewno kłuje w oczy początkujących - wystarczy jednak 5 minut pracy z Nero , aby zmienić zdanie.

   Zosia samosia ...

  Nero to program wszechstronny , poza opcjami nagrywania płyt Audio , CD-ROM , Multisession i Mixed-Mode , zapisuje on także płytki Video-CD , Super Video-CD , CD-ROM Bootable , UDF , ISO- UDF oraz HFS-ISO. Dużą wadą jest brak zapisu krążka z obrazu płyty w uniwersalnym formacie ISO. Nero zapisuje i odczytuje obraz płyty tylko i wyłącznie w wewnętrznym formacie NRG , co nie pozwala eksportować projektu płyty do innego systemu operacyjnego np. Linux-a czy BeOS-a. W programie znajdziemy m.in CD-Ripper z możliwością zrzucenia ścieżki Audio do formatu WAVE / AIFF / MP3 oraz VQF.

   Enkoder Frauhofer-a jest zintegrowany z Nero. Niestety , możemy nim skompresować jednorazowo tylko 30 plików. Jednak mimo ograniczeń jest to najlepszy koder formatu MP3 jaki dostępny jest obecnie na rynku , jednak prędkość kodowania pozostawia wiele do życzenia.

   Natomiast enkoder VQF nie ma żadnych ograniczeń. Wada tego formatu jest mała popularność i słabe brzmienie dĽwięku.

  Oprócz enkoderów Nero wyposażony jest w program do BackUp-u dysku twardego , który pozwala na zgrywanie całych partycji na krążek CD-R lub CD-RW. Program wspiera Overbuning , Burn-Proof jak i także CD-Text. Pamiętać należy , że nie wszystkie nagrywarki posiadają takie funkcje.

  Wyczaruj krążek !

   Program oprócz surowych opcji posiada także kreatora :

   Wszystko opisywane jest w języku angielskim , jednak od dłuższego czasu w Internecie można znaleźć wersję PL przez co osoba nie radząca sobie z językiem obcym poczuje się swobodniej. W kreatorze ujęto tylko podstawowe formaty krążków CD.

  Warto więc kliknąć na "Close Wizard" , aby zobaczyć pozostałe obsługiwane formaty :

Informacje o krążku nie zawsze wyświetlane są idealnie. Czasami zdarza się , że czysta płytka zostaje niepoprawnie rozpoznana i zamiast 650MB otrzymujemy 65MB. Najprawdopodobniej winić można za to sterowniki.Taki defekt najczęściej można zaobserwować w nagrwarkach Hewlett- Packard i Sony.

Kasowanie CD-RW to w Nero nie problem. Wadą jest brak potwierdzenia kasowania krążka ! Klikając na Erase od razu kasujemy płytkę !

Baza danych o płytach Audio to świetne narzędzie gdy nie chce nam się ręcznie wpisywać wykonawcy i tytułów poszczególnych utworów - wystarczy aktywne połączenie z Internetem i lista już jest gotowa. Do tego możemy wydrukować sobie okładkę !

Informacji o posiadanej nagrywarce nie ma dużo. I co najdziwniejsze Nero nie zawsze potrafi rozpoznać co dokładnie nagrywarka obsługuje.

Jednym słowem mimo widocznych drobnych nieścisłości jest to program warty świeczki. Zważywszy , że jak na swoje możliwości jest jednym z najtańszych programów do nagrywania płyt CD.

Ocena 8 /10   

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law