h t t p : / / c d . u q . p l
             N e r o   B u r n i n g   R O M   5   /   V i d e o     

   Aby nagrać płytkę Super / Video-CD trzeba posiadać materiał wideo zapisany w formacie MPEG I (MPEG II) lub AVI. W przypadku tego ostatniego formatu zalecałbym wcześniejsze skompresowanie pliku do formatu MPEG-I lub MPEG-II za pomocą osobnych enkoderów. (np. Xing MPEG Encoder lub Ligos MPEG Encoder). Ponieważ ten wbudowany w Nero jest mało wydajny i nie daje żadnych opcji konfiguracyjnych..

Zanim zaczniemy nagrywać płytkę Super/Video-CD trzeba skopiować jak zwykle wszystkie pliki na dysk twardy.

Następnie w kreatorze wybieramy opcje :

   

Complie a new CD / Other Formats a następnie Video-CD :

W przypadku płytek Super Video-CD należy zamknąć kreatora i wybrać format ręcznie. Podobnie jak w przypadku nagrywania płyty CD-Audio musimy za pomocą File Manager-a wejść do katalogu z plikami , które chcemy nagrać a następnie przeciągamy je do okienka Video1 w pole Track. Po tej czynności Nero przetestuje plik na obecność uszkodzonych ramek. Może się pojawić takie okienko :

Informuje ono iż plik MPEG nie został zakodowany w standardzie Video-CD , więc nie spełnia normy. W takim przypadku możemy wyłączyć standard Video-CD klikając na "Turn Off standard compilance and continue". Pamiętajmy , że w takim przypadku czytnik Video-CD może nie odczytać ścieżki wideo w ogóle lub w sposób niepoprawny. Jeśli nie mamy zamiaru oglądać płytki Video-CD na niczym innym niż komputer PC to spokojnie możemy wyłączyć obsługę standardu. Jeśli jednak bardzo nam zależy na tym żeby dany plik znalazł się na krążku możemy kliknąc na "Reencode the video file" - spowoduje to przekodowanie pliku do właściwego formatu. Nie zalecam tego rozwiązania - po pierwsze zajmuje to sporo czasu , to powoduje nieznaczne pogorszenie jakości. Dlatego do tego celu zalecam użyć osobne narzędzie - VirtualDub oraz Ligos MPEG Encoder dają naprawdę pokazane możliwości. W przypadku jeśli wszystko się przebiegnie bez problemów okienko powinno wyglądać tak :

Pierwsza część okienka pokazuje katalogi jakie zawierać będzie płyta. Pamiętajmy , że płyty Video-CD są częściowo krążkami CD-ROM i zawierają ścieżkę z danymi - znajdują się tam informacje odczytywane przez czytnik Video-CD oraz programy dla czytnika CD- I.

Kilkając na Play , mamy możliwość podglądu ścieżki wideo. Dla każdej ścieżki możemy dopisać odpowiednie informacje. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Properties.

W tym okienku możemy przeczytać informacje na temat ścieżki m.in. nazwę pliku , rozdzielczość , ilość klatek na sekundę , czas itd. Ustawiamy też długość przerwy pomiędzy kolejną ścieżką , możemy ją także zapętlić. Ważniejsza będzie bowiem druga zakładka "Menu" :

Tutaj nadajemy nazwę ścieżce oraz wybieramy klatkę która ma wyświetlana zostać jako miniatura w menu płyty , jeśli oczywiście zdefiniujemy taką opcję , którą uaktywniamy w opcjach kompilacji na zakładce Menu.

Enable menu włącza generowanie menu dla płyty Video-CD. Za pomocą dostępnych opcji takich jak tło , nagłówek udało mi się utworzyć takie menu :

Oczywiście należy pamiętać , że jest ono widoczne tylko w przypadku odtwarzania krążka za pomocą odtwarzacza Video-CD lub porządnego programowego na komputerze PC lub Mac-u.

Jeśli chcemy zyskać dodatkowe miejsce na płycie powinniśmy wyłączyć zapis aplikacji CD-I na krążku. Aby to zrobić wchodzimy w okienko Compilation Info i zakładkę Info :

I następnie odzanaczamy "Use CD-i application" w celu usunięcia dodatkowego balastu na płycie.

Z płyty Super Video-CD nie posiadają żadnych , dodatków poza menu płyty , które tworzymy w identyczny sposób jak płyt Video-CD.

Jedne co ustawiamy w opcjach to kompatybilność programowa płyty , po naciśnięciu przycisku Compatibility. Jednak powinniśmy zostawić tą opcję w pozycji domyślnej.

Gdy wszystko ustawiliśmy , klikamy na Burn i wypalamy krążek. Oczywiście na wszelki wypadek testując procedurę zapisu.

Po zakończeniu nagrywania naszym oczom ukazuje się taki komunikat :

Po naciśnięciu możemy cieszyć się płytką (Super) Video-CD.

Drobne uwagi :

Pamiętajmy o tym , iż nie każdy program do odtwarzania płyt DVD akceptuje także krążki Super Video-CD. Jak to wynikło z testów , tylko WinDVD potrafił taki krążek odczytać !

Kodowanie MPEG I / II jest bardzo czasochłonne i zajmuje sporo czasu nawet na szybkich komputerach. Przetwarzanie 4 minutowego klipu na komputerze klasy Pentium MMX trwa od 1 godziny (Xing , LSX) do 2 , 3 (TMPEGEnc).

Xing MPEG Encoder w wersji Demo potrafi kompresować tylko 30 sekund obrazu. Podobnie jest w przypadku Ligos MPEG Encoder (LSX).

TMPEG Encoder jest aplikacją darmową , ale jak sami się przekonacie jedną z najwolniejszych.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law