h t t p : / / c d . u q . p l
             N T I   C D - M a k e r   2 0 0 0   P r o   /   O p i s     

   NTI CD Maker 2000 Professional to produkt dość mało znanej firmy NewTech Infosystems. Pod dość kiepskim graficznie interfejsem program kryje dość ciekawe funkcje :

   Co ciekawe. Tło programu zmienia się w zależności od pory dnia - nie wiem po co taka funkcja w programie do wypalania płyt ? Moim zdaniem kicz !

   Program potrafi kopiować i nagrywać standardowo płyty CD-ROM , CD-Audio , Video-CD , Mixed-Mode , CD-Extra , Custom CD oraz Live Audio. Mimo dużej ilości formatów i funkcji program na pewno nie pobije takich sztandarowych produktów jak Nero czy WinOnCD. Niewątpliwą zaletą jest dość prosta obsługa programu , która nie sprawi nawet początkującym użytkownikom problemu. Niestety nie ma co liczyć na polską wersję językową.

   Program obsługuje się wręcz intuicyjnie. Rażą tylko niezbyt wpasowane duże przyciski. Program posiada także możliwość nagrywania płyty Audio z plików MP3. Do przesłuchiwania służy taki odtwarzacz :

   Pozwala on na wcześniejsze odsłuchanie plików zanim zostaną zgrane na płytkę . Dziwi jednak mnogość opcji , które są tutaj trochę na wyrost. Bowiem Music Cafe Lite jest integralną częścią programu i nie można go uruchomić bez odpalania NTI Maker-a.

   Sam program w opcjach przypomina starego Easy CD-Pro , wystarczy popatrzyć na dostępne opcje w oknie Disc Info & Tools. Ciekawą niewątpliwie opcją jest Recover - która pozwala na naprawę uszkodzonego krążką lub sesji. W program wbudowany jest też enkoder formatu MP3. Wywołujemy go klikając na przycisk Read Track. Nie jest on wydajny jednak przy standardowym ustawieniu 128 kb/ps utwory brzmią bardzo wiernie.

Program potrafi także porównywać katalogi i sprawdzać ich poprawność.

   Przed nagraniem płytki program sprawdza z jaką prędkością odczytywane są dane z dysku twardego i jeśli prędkość jest zadowalająca proces wypalania płyty jest rozpoczynany.

   Nagrywając płytkę CDRW jako płytę Audio NTI CD Maker ostrzega , że nie będzie odczytywana przez nie wszystkie stacjonarne i przenośne odtwarzacze CD. Mimo tylu zalet program posiada także kilka istotnych wad.

   Między innymi częsty błąd Buffer Underrun , który uniemożliwa nagrywanie płytek. Mimo uruchomienia tylko programu do nagrywania i wyłączenia wszystkich pozostałych aplikacji NTI CD Maker nie chciał poprawnie nagrać płyty. Dopiero restart komputera spowodował poprawne nagranie krążka z prędkością ale tylko x2. Takiej sytuacji nie można tłumaczyć obsługą Burnproof-a i Just Link-a.

   Program podmienia sterowniki CD innych programów nagrywających m.in Nero Burning ROM. Przez co nie można używać dwóch programów jednocześnie. Nero w tym przypadku wskazuje błąd sprawdzania płyty w czytniku.

   Oceniając NTI CD Maker 2000 Professional , można powiedzieć jednym słowem , iż na pewno określenie Professional nie pasuje do niego. Świadczy o tym prowizoryczne wykonanie - do tego program nie obsługuje wszystkich nagrywarek dostępnych na rynku , ze względu iż obsługiwany jest za pomocą starej architektury sterowników a nie jak w przypadku Nero czy chociażby Fireburner uniwersalnego sterownika ASPI. Mimo tylu wad warto zobaczyć program , chociażby pod względem na funkcję Live Audio.

Ocena : 5/10    

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law