h t t p : / / c d . u q . p l
             O v e r b u r n i n g     

   Na zwykłym krążku CD możemy zapisać od 650 do 700 MB danych albo 74-80 minut muzyki. W praktyce jednak płyty CD-R i CD-RW są trochę bardziej pojemne, gdyż dodatkowe miejsce przeznaczone jest na zapis Lead-Out-u, który standardowo powinien zajmować 90 sekund. To dość sporo miejsca - odpowiada to około 12-15 MB danych. W praktyce jednak większość czytników CD nie wymaga aż 90 sekundowego sektora kończąceg, stąd za pomocą specjalnego obejścia możliwe jest upchnięcie dodatkowych megabajtów. Polega to w dużej mierze na przesunięciu i skróceniu czasu trwania Lead-Out-u. Możliwe jest to tylko i wyłącznie w trybie Disc-At-Once.

  Programem, które obsługuje overburning jest popularny Nero Burning ROM. Pamiętać należy, aby nie przesadzać w podwyższaniu "nadpalania" - skutki takiego postępowania mogą przyczynić się do uszkodzenia krążka i co najważniejsze nagrywarki !

   Nie lepiej jest kupić pojemniejszy krążek ?

   W praktyce pojemniejszy krążek kupić należy tylko i wyłącznie dla danych krytycznych (ważne dokumenty, programy), gdyż nagrywanie na obszarze poza dopuszczalne granice może spowodować błędy w odczycie. W przypadku danych Audio taka zabawa ma większy sens, gdyż zazwyczaj czytniki Audio skłonne są odtwarzać tak powiększone krążki. Do tego trzeba się liczyć z tym, że nagrywarka musi posiadać taką opcję. Oczywiście na rynku oprócz samego Nero jest wiele innych programów obsługujących taki zapis - np. Feurio , CD-R Win itd.

   Za pomocą narzędzia Nero CD Speed, możemy przez test zobaczyć faktyczną pojemność krążka oraz jego parametry, choć i tak powinniśmy uważać :

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law