h t t p : / / c d . u q . p l
             O v e r b u r n i n g   -   J a k   t o   z r o b i ć ?     

   Coraz bardziej zdarza nam się nagrywać pliki o bardzo dużych rozmiarach. Przyczynił się do tego w dużym stopniu format plików wideo znany popularnie DivX-em, pozwalający na umieszczenie filmu z DVD na jednej płytce CD-ROM o standardowej pojemności. Zazwyczaj jakość takiego filmu jest raczej nie najlepsza - biorąc pod uwagę, że 2 godziny materiału audio/wideo w dużej rozdzielczości to trochę za dużo na jeden nośnik CD. Dlatego coraz częściej filmy takie możemy spotkać na płytach mających pojemność 800MB i 870MB. W przypadku tych ostatnich istnieje dość duże ryzyko niepoprawnego odczytania danych w przypadku starych jak i nowych czytników CD-ROM. Oczywiście Overburning nie dotyczy tylko i wyłącznie płytek 90 minutowych. Za pomocą Overburningu możemy spokojnie zmieścić dla przykładu 710 MB na standardowej płycie 700MB. Takie posunięcie pozwala na umieszczenie nie tylko większej ilości danych ale i muzyki.

   Ile wytrzyma nośnik ?

   Tutaj trudno mówić o dokładnym przeliczniku, pozwalającym na wyliczenie maksymalnej pojemności. Bardzo często zdarza się, że płyty tych samych producentów zmieszczą więcej lub mniej danych. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest użycie programu Nero CD Speed. Kilka słów o nim znajdziesz tutaj.

   Pora na rozpoczęcie nagrywania !

   Zazwyczaj jak w przypadku wypalania zwykłej płytki CD tworzymy projekt krążka zawierający odpowiednią ilość danych - w przypadku płytek 800MB najlepiej nie przesadzać i wypalić nie więcej niż 798MB. Następnie postępujemy w zależności od programu :

   Nero Burning ROM :

Kolejno klikamy na File[Plik]/Preferences[Preferencje]. Następnie w oknie wybieramy Expert Features :

   Zaznaczamy wszystko tak samo, jak na powyższym Screen-Shot-cie. Różnić może się jedynie wielkość płyty wyrażona w minutach, sekundach i ramkach. Możemy odznaczyć "Don't Eject ..." oraz "Clear archive bits" w zależności od tego czy chcemy, aby nagrana płytka wysunęła nam się z nagrywarki lub nagrane pliki miały usunięte atrybuty plików archiwalnych. Wszystkie zmienione ustawienia potwierdzamy klikając na OK. W przypadku Nero musimy pamiętać, aby płytę nagrywać w trybie Disc-At-Once !

   Aby ustawić nagrywanie w trybie Disc-At-Once w ustawieniach nagrywania wybieramy odpowiednią opcję. Jeśli korzystamy z kreatora, zamykamy go klikając na Close Wizard :

   Okno może oczywiście się różnić w zależności od wersji Nero. Następnie pozostaje nam tylko rozpoczęcie nagrywania płyty. Testowanie zapisu w trybie overburning-u jest raczej wskazane ! Jednak niech nikt się nie zdziwi jeśli podczas testowania/zapisu program wyświetli nam komunikat o błędzie - "Could not perform Disc-At-Once". Świadczy to o tym, że nie można nagrać pełnego sektora Lead-Out i nie koniecznie musi to świadczyć o tym, że płyta/nagrywarka jest uszkodzona.

   WinOnCD :

   W przypadku tego pakietu sprawa ma się trochę inaczej. Gdyż w starszych wersjach jeszcze ze stajni CeQuadrat trzeba było użyć specjalnego trick-u. Cała sztuczka polegała na dodaniu do rejstru odpowiedniego klucza i wartości. Aby taką opcję uaktywnić uruchamiamy edytor rejestru Windows i przechodzimy do klucza :

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CeQuadrat\Recording Engine

Tworzymy w tym miejscu nową wartość ciągu o nazwie CD Space Bonus. Jako wartość wprowadzamy 1000000.

Od tej chwili program powinien nagrywać płytki już z Overburningiem ! Pamiętać należy, aby metoda nagrywania była ustawiona na Disc-At-Once !

Nowsza wersja Roxio WinOnCD 5.0 (oraz najprawdopodobniej starsza 3.8) pozwala na overburning. Przy wypalaniu płyty ukaże nam się takie okno :

Zauważmy, że możemy kliknąć na przycisk OK, więc tak też czynimy. Program jednak nadal będzie uparty :

W tym momencie klikamy ostatecznie na Proceed.

   A inne programy ?

   Niestety. Z uwagi na to, że nie jestem w stanie sprawdzić wszystkich programów i opisać wszystkich ewentualnych możliwości opisałem dwa najbardziej popularne programy. Wiem, że Overburning wspierają także : CopyStar CD-Mate oraz DiscJuggler.

Dziękuję Sławkowi za plik rejestru !

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law