h t t p : / / c d . u q . p l
             S i e c i    P e e r 2 P e e r   :     

   O sieciach wymiany plików w Internecie pisały już wszystkie możliwe pisma komputerowe i nie tylko. Popularność wymiany plików za pośrednictwem globalnej sieci jest nie tylko wysoka, ale wciąż rośnie i chyba nie ma człowieka związanego z Internetem, który chociażby nie słyszał nazw KaZaA, Grokster, Gnutella, Direct Connect czy chociażby BearShare. Trudno oprzeć się wrażeniu, że za pomocą wymienionych aplikacji możemy teoretycznie i praktycznie pobrać dowolny program, muzykę czy też film.

    Już nikogo nie dziwi też fakt, że filmy ściąga się z Internetu - choć jeszcze tak niedawno pobranie pliku MP3 było trudnością. Obecnie wystarczy posiadać dostęp do Internetu (najlepiej nielimitowany czasowo) i możemy 'zasysać' praktycznie każdy rodzaj danych. Mniej, żeby pobrać najszybciej i najbardziej potrzebne pliki musimy się zaopatrzyć w odpowiednie oprogramowanie umożliwiające korzystanie z kilku sieci wymiany plików - do najpopularniejszych należy sieć Fasttrack z której korzystają m.in. Grokster oraz najpopularniejsza KaZaA (oraz wersja Lite) oraz sieć EDonkey (eMule, EDonkey) oraz Gnutella (BearShare, Xolox).

   To co chcemy ściągać jest w dużej mierze uzależnione od wyboru sieci do której chcemy się podłączyć. Warto jednak zainstalować w systemie chociaż 2 programy - zyskamy wtedy nie tylko możliwość pobierania danych z kilku sieci ale także będziemy mogli ściągnięte pliki udostępniać innym sieciom.

    Udostępnianie zasobów jest bardzo ważne - pozwala przyczynić się do rozwoju sieci, ale także daje możliwość szybszego pobierania plików. Zasada jest prosta, im wiecej plików udostępniamy - tym więcej i szybciej będziemy mogli danych pobrać. Istnieją jednak pewne sztuczki pozwalające na omijanie i zwiększanie szybkości pobierania plików bez potrzeby udostępniania zasobów. Nie jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie i jest nieuczciwe wobec innych użytkowników - w ten sposób powodujemy, że sieć wymiany obumiera. Warto tą zasadę wziąć sobie do serca, gdyż bez ludzi udostępniających zasoby nie moglibyśmy nic ściągnąć.

    Najlepiej do pobierania mniejszych plików użyć programu KaZaA (www.kazza.com) lub KaZaA Lite (www.k-lite.tk) lub skorzystać z darmowej wersji BearShare (www.bearshare.com). Osobiście polecam KaZaA Lite - która pozbawiona jest SpyWare-u oraz pozwala na zaawansowane zarządzanie pobieranymi plikami, który bije 'zwyczajną' Kazzę o głowę. Do pobierania plików dźwiękowych dobrym programem jest Blubster (www.blubster.com) - program jednak wymaga połączenia z Internetem bez serwerów proxy oraz bez NAT-u (współdzielenie łącza).

    Większe pliki takie jak filmy, programy, obrazy płyt CD - można ściągnać z powodzeniem za pomocą klienta sieci EDonkey - najlepszy moim zdaniem jest EMule lub EMule Plus. Program dodatkowo zawiera wbudowany serwer WWW pozwalający na zdalne zarządzanie pobieranymi plikami. Przydaje się, gdy mamy dostęp do komuptera stale podłączonego do Sieci i widocznego z Internetu. Wtedy możemy np. zarządzać takim komputerem z domu.

    Warto byłoby porównać plusy i minusy najpopularniejszych sieci. KaZaA charakteryzuje się szerokim zasobem udostępnianych plików - dzięki czemu możemy przebierać w repertuarze. Choć warto wiedzieć, że często możemy spotkać tzw. Fake-i czyli fałszywki - pliki które w rzeczywistości nic nie zawierają lub zawierają same śmiecie. Pobieranie dużych plików nie jest dobrym pomysłem - pliki bardzo często trafiają uszkodzone co dla niektórych danych powoduje ich utratę.

     Sieć Edonkey i EMule pod tym względem jest o wiele lepszy - pliki rzadko są uszkodzone i raczej nie zdarzają się Fake-i. Wadą jest jednak EMule-a bardzo długie przyłączanie się do węzła sieci - jeśli nie mamy listy takich serwerów - nici z wymiany i pobierania. Aby móc korzystać z tego programu będziemy musieli się naprawdę sporo napracować, aby znaleźć upragnione serwery. Podobnie jak z pobieraniem plików - na samym początku nie liczmy, że ściągniemy wszystko za jednym zamachem - często przyjdzie nam poczekać kilka godzin lub nawet dni, zanim pobierzemy upragniony plik.

     BearShare jest dobry do pobierania małych plików, jednak repertuar plików jest o wiele mniejszy niż innych sieci - a także czas oczekiwania na pobieranie pliku jest bardzo długi - często podobny jak w Emule.

    Ciekawym programem jest Direct Connect - którego nazwa sama zdradza jak działa sam program. Otóż tutaj nie mamy praktycznie typowej sieci p2p. Aby pobrać pliki musimy się połączyć z odpowiednim komputerem (tzw.Hubem) do którego podpięci są inni użytkownicy. Wtedy też rozpoczynamy wymianę plików - o ile udostępniliśmy określoną ilość danych - charakterystyczną dla danego HUB-a. Zwykle jest to kilka gigabajtów, aby mówić o jakimkolwiek pobieraniu.

     Większość powyższych programów wspiera ściąganie pliku od kilku użytkowników naraz - co daje o świetne rezultaty, gdy np. pobieramy plik od kilku osób posiadających zwykły modem. Wtedy średnia prędkość wzrasta a my pobieramy plik oczywiście szybciej. Większość programów także automatycznie potrafi wyszukiwać plik który chcemy pobierać o ile nie ma go w danej chwili w sieci oraz potrafi kontynuować zerwane połączenia.

     W Internecie znajdziemy mnóstwo stron ze zindeksowaną zawartością konkretnych sieci p2p np. serwis VerifiedDownloads (www.verifieddownloads.com) oferuje zweryfikowane pliki, które możemy dodać do Kazyy bezpośrednio poprzez kliknięcie na odnośnik. Podobne rozwiązanie oferuje eMule i eDonkey. Zdarza się też często, że pliki w działach Download niektórych serwisów dostępne są tylko w postaci takich odnośników - więc, żeby pobrać pliki należy zainstalować sobie odpowiedniego klienta p2p. Może to sprawiać problemy ale z drugiej strony odciąża serwer przechowujący pliki oraz przyspiesza wydajność ich pobierania - jeśli ów plik ma kilka osób.

     Co za dużo to nie zdrowo. Programy do wymiany plików skutecznie zatykają sieci lokalne, ale także Internet. Pobieranie kilku plików naraz na jednym komputerze wpiętym do sieci lokalnej udostępniającej Internet za pomocą np. SDI powoduje, że pozostali użytkownicy nie mogą korzystać płynnie i szybko z zasobów Internetu. Dlatego też korzystanie z aplikacji P2P w sieciach lokalnych jest naprawdę koszmarem chyba każdego administratora sieci osiedlowych - mogą oni stosować różnego rodzaju zabezpieczenia uniemożliwiające korzystanie z tego typu programów. Jednak jedno jest pewne - już dzisiaj istnieją aplikacje pozwalające na omijanie serwerów proxy oraz oszukiwanie firewalli i maskowanie działania Kazyy jako zwykłej przeglądarki WWW. Przepływ plików zabiera około 80% przepustowości Internetu - co nie powinno nikogo dziwić - KaZaA jest popularna w każdym zakątku świata ! A ilość jej użytkowników przekroczyła kilka milionów !

    To czy ściągamy pliki legalnie czy nie ... to już problem na następny artykuł. Jednak jak szacują badania prawie 90% (o ile nie więcej) plików pobieranych z sieci to zasoby podlegające prawom autorskim a ponad 50% to zbiory o tematyce erotycznej lub filmy porno. I choć wytwórnie fonograficzne i zrzeszenia wydawców trąbią i karzą milionami dolarów to sieci P2P mają się jak na razie dobrze i najprawdopodobniej nawet surowe prawo nie jest w stanie tego zmienić. Tak więc wymiana kwitnie ! Miłego i szybkiego ściągania !!!

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law