h t t p : / / c d . u q . p l
             P r a s s i   a b C D   1 . 3   /   O p i s    

   Na rynku oprogramowania do obsługi nagrywarek tak naprawdę popularnych jest tylko kilka programów. Wśród nich najczęściej wymienianym jest oczywiście Nero Burning ROM. W wersji instalacyjnej dostarczanej wraz z nagrywarką znajduje się także aplikacja InCD, służąca jak do zapisu pakietowego. Nic nie byłoby w tym dziwnego, że tak naprawdę korzysta z niego może 10% ludzi. Czyżby zapis pakietowy byłby tak mało popularny ? Bardzo możliwe, jednak InCD to nie tylko jedyny program do zapisu pakietowego. Podobnych aplikacji mamy kilka np. Direct-CD, Packet CD. Do grona tych programów należy także program bardzo mało znanej firmy Prassi o dziwnej nazwie abCD. Testowana przeze mnie wersja oznaczona była numerkiem 1.3 - choć najprawdopodobniej kiedy czytacie ten tekst już od dawna jest dostępna nowsza wersja. Aplikacja zajmuje jedynie około 500 kb, więc z powodzeniem zmieści się nawet na dyskietce DD (!!!).

   Co oferuje ?

   Ze względu na swoją objętość nie znajdziemy w nim wodotrysków, jednak funkcjonalność jest porównywalna z konkurencją. Cały program instaluje się w katalogu Windows-a, więc proces instalacyjny polega na klinięciu na przyciski Next i OK. Po instalacji jesteśmy zmuszeni zrestartować Windows-a, aby program dodał swoje sterowniki do systemu. Po wystartowaniu Windows na pasku (w Tray-u) znajdziemy ikonkę symbolizującą płytkę CD.

   Dwukrotne kliknięcie spowoduje otwarcie zawartości krążka umieszczonego w nagrywarce. Po najechaniu na ikonkę i wciśnięciu prawego przycisku myszki pojawi się nieduże Menu.

   Jak zwykle po umieszczeniu czystego w nagrywarce, program sam rozpozna czysty krążek. Jeśli na płycie znajdują się dane musimy ręcznie wybrać "Format disc in 'X' as Packed Writing" - tyczy się to tylko płyt CD-RW. Oczywiście gdzie znajduje się znaczek 'X' znajdować się będzie litera naszej nagrywarki. Proces formatowania przebiega standardowo i jest trochę krótszy niż w przypadku InCD. Trwa około 19 minut w przypadku pełnego formatowania przy zapisanej płycie CD-RW. W czasie tego procesu możemy spokojnie używać innych aplikacji np. Winamp-a. :) Po formatowaniu program wyświetli odpowiedni komunikat a następnie wysunie krążek z nagrywarki. Od tej chwili płytę można używać jak zwykłej dyskietki o rozmiarze 530MB.

   Opcje

- Enable Packet Writing - Włącz zapisywanie pakietowe.

- Ask to format when a blank rewritable disc ... - Pytaj o formatowanie krążka CD-RW po włożeniu czystego krążka.

- Display briefly the About dialog while starting - Wyświetlaj logo na początku uruchamiania programu.

- Maintain the formatting progress on top - Wyświetlaj okno postępu formatowania na wierzchu.

- Show Flushing Dialog - Wyświetlaj okno zapisu buforów.

   Z kompatybilnością już jest różnie - niemniej jednak płytkę można nagrywać tylko i wyłącznie w programie abCD i nie powinno to nikogo dziwić. Z odczytem już jest znacznie lepiej, gdyż Windows 98 i wyżej zawiera w sobie podstawowy sterownik UDF mogący odczytywać tego rodzaju zapis na krążku CD. W przypadku innych OS-ów sprawa ma się trochę inaczej, gdyż wymaga to instalacji odpowiedniego sterownika. Niedogodność ta spotka użytkowników Windows 95 oraz starszych wersji Windows NT.

   Podsumowanie

   Program jest naprawdę wart zainteresowania zważywszy, że rozmiar aplikacji nie należy do ogromnych a funkcjonalność zapisu pakietowego to po prostu czysta poezja przy codziennej archiwizacji danych. Jednak mimo swoich zalet program ma kilka wad - po pierwsze sterownik wyłącza "Auto Notification" - przez co po wyjęciu płyty z dowolonego napędu krążek dla systemu nadal jest widoczny. Po włożeniu dla przykładu innej płytki system nie zauważy zmiany ! Żeby temu zapobiec trzeba wybrać z menu kontektowego opcję "Wysuń" dostępną przy ikonie napędu. Jest to trochę uciążliwe, jednak po krótkim czasie można się do tego przyzwyczaić. Drugą wadą jest brak polskiej wersji językowej. Jednak program nie posiada zbyt wielu elementów i bardzo łatwo z niego korzystać nawet bez znajomości języka angielskiego. Podsumowując muszę przyznać, że abCD to godny konkurent i mimo problemów ze sterownikiem należy mu się bardzo dobra ocena.

Ocena : 8 / 10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law