h t t p : / / c d . u q . p l
              J a k   z a b e z p i e c z y ć   p ł y t ę ?    

   Wbrew wszelkim oczekiwaniom utworzenie dobrze zabezpieczonej płyty CD w domowych warunkach jest zadaniem trudnym, ale jednak wykonalnym. Wystarczy się zaopatrzyć w odpowiednie oprogramowanie i nasze kompilacje Audio czy programy będą praktycznie bezpieczne przed domorosłymi piratami.

   Chciałbym uświadomić was, że nigdy nie da się idealnie zabezpieczyć krążka CD przez nieautoryzowaną reprodukcją. Istnieją co prawda takie systemy zabezpieczeń, których obejść się po prostu nie da, jednak aby wykonać taki krążek musielibyśmy mieć własną tłocznie kompaktów.

   Mimo tego najlepiej zabezpiecza się płyty CD-Audio przed rippowaniem do formatu MP3. Zasada działania opiera się w dużej mierze na zmodyfikowaniu TOC (Table of contents) tak, aby nanieść błędy uniemożliwiające analizę płyty przez napęd CD-ROM. Czytniki CD znajdujące się w wieżach i zestawach Hi-Fi zwykle nie analizują krążków tak intensywnie, więc odczyt zabezpieczonej płyty jest praktycznie bezproblemowy. Wyjątkami mogą być napędy z możliwością odtwarzania plików MP3, gdzie czytnik zachowuje się jak normalny CD-ROM.

   Zabezpieczenie płyt CD-ROM jest jeszcze trudniejsze. Praktycznie żadne zabezpieczenie nie pozwala dogłębnie uniemożliwić kopiowanie krążka - można jednak to bardzo skutecznie utrudnić. Po pierwsze, zabezpieczyć można tylko i wyłącznie aplikacje instalujące się z płyty. Kompilacje w stylu MP3 po prostu nie można zabezpieczyć - zwykle kopiuje się je normalnie plik po pliku na dysk twardy. Rzadko kopiujemy przecież całe tego typu płyty. Płyty z filmami w formacie DivX można zabezpieczyć przed kopiowaniem na dysk twardy - odpowiednio spreparować plik AVI tak, aby jego ostatnia część zawierała śmieci ignorowane przez odtwarzacz a dodatkowo znajdowały się w specjalnie uszkodzonym sektorze. Zazwyczaj próba skopiowania takiego pliku kończy się komunikatem : "System nie może czytać z określonego urządzenia" i skopiowanie jest niemożliwe. Istnieją jednak skuteczne metody obejścia np. VirtualDub-em, po prostu kopiując tylko sam potok obrazu i dźwięku do nowego pliku (bez dekompresji) - metoda w 99% skuteczna.

    Jak więc zabezpieczyć płytę Audio ?

   Do zabezpieczenia płyty Audio potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia : CloneCD w wersji 4.2 (można pobrać z Download-u) oraz CCD-Lock (również dostępny w dziale Download). Ostatnie narzędzie zabezpieczy nam nie tylko wbrew nazwie krążki CD-ROM.

   Jeśli mamy zamiar zabezpieczyć już gotową płytę, zgrywamy ją na dysk twardy za pomocą CloneCD.

(Screen-shoty pochodzą ze starszej wersji CloneCD, jednak nowsza wersja nie różni się zbytnio, więc dla zaoszczędzenia miejsca wybrałem starsze screeny).

   Uruchamiamy CloneCD :

   Klikamy pierwszą ikonkę i wybieramy napęd w którym znajduje się nasza płyta :

   Następnie wybieramy rodzaj zabezpieczenia (Audio-CD) i przechodzimy dalej :


   I kopiujemy krążek do wybranego katalogu, który ustalamy klikając na "Przeglądaj...".


   Jeśli nie mamy krążka wypalonego na płycie możemy obraz krążka umieścić np. w pliku ISO za pomocą Nero Burning ROM. Jako nagrywarkę wybieramy Image Recorder i postępujemy zgodnie ze wskazówkami i zapisujemy plik ISO na dysku twardym. Musimy teraz zamontować plik ISO jako napęd CD-ROM. Możemy posłużyć się emulatorem napędu CD-ROM dostarczony wraz z nowym CloneCD. W tym celu przechodzimy do okna "Mój Komputer" i zaznaczamy wirtualny napęd CD-ROM (ikonka owieczki). Teraz z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy) wybieramy opcję "Wirtualny napęd CloneCD" / "Zamontuj". Następnie wskazujemy przygotowany przez nas plik ISO. (Musimy wybrać z listy "Pliki typu"). Następnie uruchamiamy CloneCD i jak w powyższych punktach kopiujemy wirtualny krążek na dysk twardy do formatu CloneCD. Zająć nam to może około 1,5GB wolnego miejsca na dysku twardym !

   Kiedy już mamy naszą płytę w formacie CloneCD, należy uruchomić program CCD-Lock v1.7 :

   Następnie otwieramy okno dialogowe i wybieramy plik wygenerowany przez CloneCD :

   Następnie pozostaje nam tylko kliknąć na ikonkę symbolizującą kłódkę :

   Teraz program zmieni ustawienia w pliku i po zmianie okno programu będzie wyglądało mniej więcej tak :

   Zamykamy program i uruchamiamy CloneCD wkładając czystą płytę do nagrywarki. Następnie wypalamy krążek z obrazu. CloneCD może zgłosić błędy, jednak oczywiście musimy kontynuować zapis płyty.

   Po skończonym zapisie możemy cieszyć się z zabezpieczonej płyty. Jedyną wadą jaką udało mi się zauważyć jest błędne pokazywanie czasu płyty. Jest to zazwyczaj 99:59. Bynajmniej nie przeszkadza to w odtworzeniu płyty w standardowym czytniku.

   Próba skopiowania płyty zwykle kończy się fiaskiem :

   Alcohol 120% 1.3.2 :

Analiza płyty kończy się po kilku sekundach.

   Audiocatalyst 2.0 :

    Próba skopiowania płyty staje się niemożliwa, program widzi krążek jako płytę CD-ROM.

   AudioGoGo 2.0 :

Podobny problem co Audiocatalyst.

   CDR Diagnostics 1.7.2 :

   Mimo wielu prób program po prostu nie mógł przeanalizować płyty, rozpoznał ją jako krążek zawierający nieznane dane.

   CDRWIN 4.0 :

   Różnorakie próby skopiowania nie dały rezultatu. Możliwe jednak było skopiowanie surowych danych z krążka. Po części pozwala to na cyfrowe skopiowanie płyty, ale tylko wtedy kiedy znamy faktyczny czas nagranej muzyki.

    CloneCD 4.2 :

   Wyświetla dziwny błąd. Osoby interesujące się programowaniem wiedzą, że problemem jest za duża wartość liczbowa w zmiennej.

   Easy CD Pro 95 2.11 :

   Tutaj podobnie jak konkurencja program nie odczytuje poprawnie płyty. Jednak pozwala na zgranie wszystkich ścieżek oprócz ostatniego na dysk twardy. Niestety w plikach pojawiają się drobne błędy. Do tego pliki należy odczytywać tylko za pomocą CoolEdit Pro jako plik RAW i dopiero zapisać jako WAVE.

   Nero Burning ROM 5.5 :

   Program wyświetla błąd o analizie i przerywa kopiowanie. Próba zgrania informacji na dysk twardy możliwa jest tylko w trybie CD-ROM o ile mamy dobry czytnik CD (zgranie ostatniej ścieżki i tak jest niemożliwe) - czasami na innych napędach program po prostu się zawiesza !

   Exact Audio Copy :

Ten program najbardziej mnie rozczarował. Po prostu się zawiesił !

   Jak zabezpieczyć płytę CD-ROM ?

   Płytę CD-ROM zabezpiecza się podobnie jak krążek CD-Audio. Tworzymy więc jak na początku plik ISO, konwertujemy go do formatu CloneCD i następnie zabezpieczamy. Następnie wypalamy na krążek CD za pomocą CloneCD.

    Jakie są rezultaty ? Krążka z pewnością nie skopiujemy całkowicie za pomocą jakiegokolwiek programu. Począwszy od CloneCD do Alcoholu 120%. Ten ostatni rozpoznaje płytę jako całkowicie czystą !!! Niestety pliki można spokojnie kopiować za pomocą eksploratora Windows.

   Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć własny program przed kopiowaniem, najlepiej jest użyć w tym celu CD-Protectora. Program można ściągnąć z działu Download.

   Zasada działania jest bardzo prosta. Program tworzy specyficzny krążek CD-Extra ze ścieżkami Audio w których przechowywana jest informacja o zabezpieczeniu. Nasza aplikacja dodatkowo zabezpieczana jest dzięki doklejeniu do niej specjalnej funkcji sprawdzającej krążek CD.

   Jak to wszystko zrobić ?

   Najpierw musimy skopiować nasz program do osobnego katalogu np. "C:/program". Następnie tworzymy folder np. TEMP w głównym katalogu na dysku twardym.

   Teraz uruchamiamy CD-Protector-a :

   W polu "File to encrypt" powinna znaleźć się ścieżka do pliku EXE naszej aplikacji (może to być chociażby plik instalatora). Natomiast w polu "Phantom Trax" wpisujemy ścieżkę do katalogu TEMP. Możemy oczywiście kliknąć na ikonkę, aby otworzyć odpowiednie okno dialogowe.

   W pole "Custom Message" wpisujemy komunikat jaki wyświetli się w przypadku uruchomienia programu ze skopiowanej płyty. W pole "Encryption Key" wpisujemy dowolną wartość.

   Następnie uruchamiamy Nero Burning ROM i wkładamy czystą płytę do nagrywarki. Następnie kilkamy na ACCEPT! i zamykamy CD-Protectora.

   Teraz czas na użycie Nero. W tym momencie uruchamiamy standardowo program i tworzymy zwyczajną-niezwyczajną kompilację Audio !!!

   Jak w przypadku normalnego tworzenia takiej kompilacji przechodzimy do katalogu TEMP i przeciągamy utworzony przez CD-Protectora plik WAV.

   Ważnym punktem jest zaznaczenie w ustawieniach opcji "Remove silence at the end of *.cda tracks" oraz nagrywanie płyty w trybie Track-At-Once bez finalizacji płyty.

Program podczas próby nagrania wyświetli takie okienko :

   Proces nagrywania powtarzamy jeszcze raz. Następnie tworzymy normalną kompilację CD-ROM, ale w opcjach musimy koniecznie zaznaczyć, że rozpoczynamy tworzyć dysk wielosesyjny : "Start Multisession Disc".

Oczywiście na płytę nagrywamy nasz zabezpieczony program.

   Pamiętajmy, żeby krążek nie był nagrywany w trybie Disc-At-Once oraz żeby nie był sfinalizowany.

   Struktura płyty powinna być widoczna w napędzie CD-ROM mniej więcej tak :

   W ten sposób zabezpieczyliśmy naszą płytę przed kopiowaniem za pomocą CD-Protectora.

Faktyczne działanie

   Zabezpieczenie za pomocą CD-Protectora można bardzo łatwo złamać. Już powstało mnóstwo programów idealnie radzących sobie z taką metodą zapisu. Po pierwsze samo enkryptowanie pliku EXE pozostawia wiele do życzenia - plik naszej aplikacji może być przypadkiem uszkodzony działaniem tego zabezpieczenia. Takim przykładem są chociażby Self-Extractory popularnych archiwizerów WinZIP-a i WinRAR-a, które zgłaszają błędy i uniemożliwiają rozpakowanie programu. Osobiście więc nie polecam takiej metody.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law