h t t p : / / c d . u q . p l
              S t o m p   R e c o r d   M A X   4 . 0   /   O p i s     

   Stomp to w sumie nieznany program do nagrywania płyt CD. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że dostarczany był do nagrywarek firmy Hewlett-Packard. No cóż. HP podobnie jak Philips znany jest ze swoich własnych rozwiązań. W przypadku Philips-a "własne rozwiązanie" w dużej mierze uniemożliwiało prawidłowe wykorzystanie sprzętu, dlatego w większości wypadków użytkownicy byli zmuszeni używać (w pozytywnym sensie) konkurencyjnych programów jak np. Nero Burning ROM. Powróćmy jednak do przedstawianego tutaj programu.

Wersja którą udało mi się tutaj przedstawić oznaczona była numerkiem 4.0. a sam pakiet instalacyjny zajmował na dysku twardym około 10MB. Nie jest to dużo zważywszy, że program oferuje dość sporo - nagrywa płyty na krążkach CD, DD-CD oraz DVD.

   A co w pudełku ?

   Wraz z uruchomieniem programu nie trudno zauważyć, że samo GUI przypomina Easy CD Creator-a. Po zapoznaniu się z plikiem Readme.txt odczytałem informacje na temat konfliktu między starymi wersjami Easy CD Creator [poniżej 5.0] - no cóż, ja akurat nie używam Easy CD Creator-a. Konflikt wynika w dużej mierze z instalacji własnych sterowników do obsługi nagrywarki.

   Można to uznać za plus, gdyż oprócz własnego sterownika aplikacja może korzystać ze standardowego WinASPI. Wraz z uruchomieniem aplikacji włączona zostaje bardzo przydatna funkcja Autorun Shield wyłączająca funkcję autostart-u dla płyt CD.

   Co konkretnie ?

  Program nagrywa płyty w kilku formatach : standardowe płyty CD-ROM, Audio-CD, Audio-CD On The Fly, Mixed-Mode, Video-CD i specjalną wersję płyt CD-ROM dla odtwarzaczy MP3. Oprócz tego aplikacja umożliwia zapis na płycie obrazów w formatach ISO i Global-Image oraz kopiowanie płyt CD także w trybie On-The-Fly. Obsługuje także Overburning !

   Całość oczywiście opatrzona została w bardzo przyjazdny kreator za pomocą którego z łatwością wypalimy nasz krążek.

  Za pomocą funkcji "Extract Track(s)" w bardzo prosty sposób przygotujemy obraz ścieżek na dysku twardym - niestety tylko w formacie GI. W przypadku płyty Audio możemy także skopiować ścieżki do formatu MP3. Niestety jakość generowanych plików pozostawia wiele do życzenia - bardzo duże zniekształcenia.

  Opcji raczej mało

   Program w przypadku opcji konfiguracyjnych wypada raczej słabo w porównaniu do innych programów. Widać to szczególnie przy nagrywaniu krążków Audio i Video-CD, gdzie praktycznie nie ma żadnych filtrów czy możliwości tworzenia menu w przypadku krążków Video-CD. Brak enkodera MPEG powoduje, że osoby chcące nagrać materiał wideo z formatu AVI, będą zmuszeni zaopatrzyć się w oddzielny enkoder.

   Warto także zauważyć pewną wadę przy tworzeniu płyty CD-ROM, gdyż podczas dodawania plików do kompilacji trudno wyeliminować niechciane pliki, bez zamykania projektu - jest to bardzo uciążliwe w przypadku tworzenia złożonego projektu dodatkowo nie umieszczonego w jednym katalogu.

  Tworzenie płyt Video-CD także nie jest pozbawione wad, gdyż przed nagraniem, pliki MPEG konwertowane są do formatu RIFF co powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na miejsce na dysku. Jest to oczywiście pewna niedogodność. Podobnie jest także w przypadku nagrywania płyt Audio z plików MP3 - w budowany dekompresor bardzo różnie reaguje na pliki szczególnie zakodowane ze zmiennym bitrate-em przez co w kilku wypadkach odmówił dodania ścieżek do kompilacji wyświetlając przy tym stosowny komunikat.

   Sam proces nagrywania przebiega stabilnie, jednak w czasie testów wystąpiło przerwanie w dopływie danych i proces nagrywania został zatrzymany. Spowodowane było to dość dużym obciążeniem procesora przez działające w tle aplikacje.

Podsumowując trzeba przyznać, że Stomp mimo swoich kilku wad jest pozycją godną uwagi. Szczególnie dla początkujących użytkoników znających język angielski. Dla reszty użytkowników może on stanowić tylko ewentualną alternatywę - niestety nie darmową.

Ocena 7/10   

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law