Umieszczenie napisów w filmie w formacie VCD jest dosyć kłopotliwe z uwagi, że standard Video-CD nie przewiduje jakichkolwiek subtitle-sów (napisów). Można oczywiście umieścić napisy na klatkach naszego filmu zanim zostanie on skompresowany do formatu MPEG i nagrany na krążek CD. Jak tego dokonać ? Nie jest to taka prosta sztuka, ale za pomocą prostych narzędzi można sobie z tym poradzić. Do wykonania napisów warto skorzystać z darmowego programu SubEdit Player (dostępny w download.chip.pl) lub Subtitle Studio 2.0 (dostępny w Download). Do nałożenia napisów posłużymy się pakietem VobSub 2.18 (dostępny w Download) oraz VirtualDub-em w wersji 1.4 (dostępny w Download). Jak to zrobić ? Na samym początku rozpakowujemy VirtualDub-a i przechodzmy do jego katalogu. Tutaj uruchamiamy plik AuxSetup i kilkamy na "Install Handler", aby zainstalować "Frame Server" : 
Wybór potwirdzamy klikając na OK. Następnie zamykamy program kilkając na Exit. Teraz pozostaje nam zainstalowanie pakietu VobSub 2.18. Podczas instalacji podajemy katalog gdzie znajduje się VirtualDub. Następnie uruchamiamy VirtualDub-a i wczytujemy nasz plik z filmem : 
Jeśli plik wejściowy ma inną rozdzielczość niż krążek VideoCD (352x288) to zmenu Video wybieramy Filters i dodajemy (kilkamy na Add) filtr do reskalowania obrazu : Resize. Tutaj wybieramy rozdzielczość jaką ma mieć nasz film (standardowo VCD-PAL 352x288 pikseli). Pamiętajmy o wyborze "Precise bicubic" z listy "Filter mode". Potwierdzamy ustawienia klikając na OK. Jeśli nasz film zapisany jest w stosunku np. 16:9 warto byłoby lekko przyciąc brzegi filmu. W tym celu klikamy na Cropping i ustawiamy gdzie elementy obrazu mają zostać wycięte. Jeśli ucięte brzegi chcemy wypełnić czarną przestrzenią zaznaczamy dodany filtr Resize i klikamy na Configure. Następnie zaznaczamy "Expand frame ..." i odpowiednio zmieniamy parametry "New width" i "New Height". Aby zobaczyć wyniki naszych ustawień kilkamy na "Show Preview". Pamiętajmy o zachowaniu rozmiaru 352x288 !!! Następnie wracamy do menu Filters i ponownie dodajemy filtr. 
Tym razem będzie to TextSub. Po zatwierdzeniu wyboru i pojawieniu się okna filtru kilkamy na Open i wybieramy plik z tekstem filmu. 
Jeśli tekst naszego filmu ma inne rozszerzenie niż odczytywane przez TextSub-a, możemy spokojnie je zmienić na np. SUB, SSA. Uwaga ! Jeśli plik nie zostanie załadowany i napisy nie będą wyświetlane, warto przekonwertować napisy na jakiś inny format za pomocą SubEdit Player-a. Po wyborze pliku kilkamy na Styles i ustawiamy : 
Border style (styl brzegów) : tutaj najlepiej jest ustawiamy "Outline + shadow"; Outline (obramowanie) : 1; Shadow (cień) : 2; Font (czcionka) : dowolna (przy wyborze pamiętajmy o ustawieniu czcionki ze skryptem "Europa Środkowa" !) najlepiej z wielkością około 12-16 punktów; Colors (kolory) : ustawiamy Primiary i Secondary na kolor biały, Outline i Back na czarny; Screen Alignment (umiejscowienie na ekranie) : dół; Margin (marginesy) : dowolnie (najlepiej 5,5,5,5).
|