h t t p : / / c d . u q . p l
              N a p i s y   w   V i d e o C D     

   Umieszczenie napisów w filmie w formacie VCD jest dosyć kłopotliwe z uwagi, że standard Video-CD nie przewiduje jakichkolwiek subtitle-sów (napisów). Można oczywiście umieścić napisy na klatkach naszego filmu zanim zostanie on skompresowany do formatu MPEG i nagrany na krążek CD. Jak tego dokonać ? Nie jest to taka prosta sztuka, ale za pomocą prostych narzędzi można sobie z tym poradzić.

   Do wykonania napisów warto skorzystać z darmowego programu SubEdit Player (dostępny w download.chip.pl) lub Subtitle Studio 2.0 (dostępny w Download). Do nałożenia napisów posłużymy się pakietem VobSub 2.18 (dostępny w Download) oraz VirtualDub-em w wersji 1.4 (dostępny w Download).

  Jak to zrobić ?

   Na samym początku rozpakowujemy VirtualDub-a i przechodzmy do jego katalogu. Tutaj uruchamiamy plik AuxSetup i kilkamy na "Install Handler", aby zainstalować "Frame Server" :

Wybór potwirdzamy klikając na OK.

   Następnie zamykamy program kilkając na Exit. Teraz pozostaje nam zainstalowanie pakietu VobSub 2.18. Podczas instalacji podajemy katalog gdzie znajduje się VirtualDub.

Następnie uruchamiamy VirtualDub-a i wczytujemy nasz plik z filmem :

   Jeśli plik wejściowy ma inną rozdzielczość niż krążek VideoCD (352x288) to zmenu Video wybieramy Filters i dodajemy (kilkamy na Add) filtr do reskalowania obrazu : Resize. Tutaj wybieramy rozdzielczość jaką ma mieć nasz film (standardowo VCD-PAL 352x288 pikseli). Pamiętajmy o wyborze "Precise bicubic" z listy "Filter mode". Potwierdzamy ustawienia klikając na OK.

   Jeśli nasz film zapisany jest w stosunku np. 16:9 warto byłoby lekko przyciąc brzegi filmu. W tym celu klikamy na Cropping i ustawiamy gdzie elementy obrazu mają zostać wycięte. Jeśli ucięte brzegi chcemy wypełnić czarną przestrzenią zaznaczamy dodany filtr Resize i klikamy na Configure. Następnie zaznaczamy "Expand frame ..." i odpowiednio zmieniamy parametry "New width" i "New Height". Aby zobaczyć wyniki naszych ustawień kilkamy na "Show Preview". Pamiętajmy o zachowaniu rozmiaru 352x288 !!!

   Następnie wracamy do menu Filters i ponownie dodajemy filtr.

   Tym razem będzie to TextSub. Po zatwierdzeniu wyboru i pojawieniu się okna filtru kilkamy na Open i wybieramy plik z tekstem filmu.

    Jeśli tekst naszego filmu ma inne rozszerzenie niż odczytywane przez TextSub-a, możemy spokojnie je zmienić na np. SUB, SSA. Uwaga ! Jeśli plik nie zostanie załadowany i napisy nie będą wyświetlane, warto przekonwertować napisy na jakiś inny format za pomocą SubEdit Player-a.

Po wyborze pliku kilkamy na Styles i ustawiamy :

Border style (styl brzegów) : tutaj najlepiej jest ustawiamy "Outline + shadow";
Outline (obramowanie) :
1;
Shadow (cień) :
2;
Font (czcionka) :
dowolna (przy wyborze pamiętajmy o ustawieniu czcionki ze skryptem "Europa Środkowa" !) najlepiej z wielkością około 12-16 punktów;
Colors (kolory) :
ustawiamy Primiary i Secondary na kolor biały, Outline i Back na czarny;
Screen Alignment (umiejscowienie na ekranie) :
dół;
Margin (marginesy) :
dowolnie (najlepiej 5,5,5,5).

 

   Po ustawieniu opcji kilkamy kolejno na OK tak, aby przejść do głównego okna programu. Następnie za pomocą suwaka sprawdzamy czy napisy są poprawnie nakładane na ramki.

   Jeśli coś się nie zgadza musimy to poprawić ponownie wchodząc w Video/Filters lub edytując plik z tekstem filmu.

  Jeśli wszystko jest w porządku z menu File wybieramy "Start frame server ..." a następnie kilkamy na Start i podajemy gdzie zapisany ma być "pliko-serwer". Następnie klikamy na Zapisz.

  W tym momencie VirtualDub utworzy pliko-serwer służący do serwowania kolejnych wyrenderowanych ramek do kodera MPEG, którym będzie Tsunami MPEG Encoder (dostępny w Download). Jeśli zamierzamy kodować plik tym enkoderem, rozpakowujemy go i uruchamiamy wybierając profil "Video-CD PAL" a następnie jako plik do kodowania wybieramy nasz "pliko-serwer". Następnie ozpoczynamy kodowanie w wyniku którego powstanie gotowy plik MPEG, który będziemy mogli wypalić jako krążek Video-CD.

   Tsunami MPEG Encoder nie jest najlepszym koderem, więc jeśli posiadamy inną aplikację musimy zapisać kolejny plik AVI. Jest to trochę kłopotliwe zważywszy, że zajmuje trochę czasu i dodatkowo miejsca na dysku. W celu zapisu takiego pliku warto skorzystać z kodeka Huffyuv (dostępny w download) i skompresować nim plik AVI - oszczędzimy tym trochę miejsca. W tym celu z menu Video wybieramy Compression i wybieramy Huffyuv :


   Często jednak kodery MPEG nie potrafią obsłużyć skompresowanego dźwięku (o ile nasz plik AVI posiada skompresowany dźwięk) więc dobrze jest w takim wypadku wybrać z menu Audio / "Full Processing Mode" i z menu Audio / Compression wybrać <No Compression> :

Następnie pozostaje man już tylko rozpoczęcie zapisu pliku wybierając z menu File / "Save as AVI ...".

   Po zapisie gotowy plik AVI kodujemy do formatu MPEG VideoCD i wypalamy na krążek CD za pomocą np. Nero Burning ROM. Oprócz TextSub-a dostępnych jest kilka innych narzędzi pozwalających wkleić napisy na klatki filmu np. Subtitler autorstwa Avera Lee.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law