h t t p : / / c d . u q . p l
           K o p i o w a n i e   V i d e o - C D   d o   D i v X :     

   Skopiowanie filmu Video-CD do formatu DivX jest o wiele prostsze niż DVD. Całość sprowadza się do użycia jednego programu jakim jest VirtualDub. Posłuży on nam nie tylko do skopiowania materiału, ale także do scalenia dwóch plików AVI w jeden w przypadku filmu nagranego na 2 krążkach.

    Na samym początku instalujemy kodeki DivX 5.0 do systemu. Następnie uruchamiamy VirtualDub-a i przeciągamy największy plik o rozszerzeniu *.DAT z katalogu MPEGAV, który znajduje się na płycie Video-CD.

    Następnie VirtualDub rozpocznie odczytywanie strumienia MPEG w celu sprawdzenia poprawności.

   Następnie możemy poucinać często zbędne napisy początkowe (reklamy dystrybutora itd.) za pomocą ikonek :

 

   Za ich pomocą zaznaczamy fragment który chcemu usunąć i wciskamy klawisz Delete. Warto też poprawić brzegi klatek filmu. Często powiem zdarza się, że materiał nagrywany na krążek VCD ma dodatkowe i niepotrzebne brzegi, które przy rekompresji wyglądają brzydko. W tym celu z menu Video wybieramy Filters / Add / Resize.

    Następnie konfigurujemy go w ten sposób, że w pola New Width wpisujemy 352 a w pole New Height wpisujemy 288. Następnie wybieramy dodatkowo też rodzaj przeskalowywania na "Lanczos" lub "Bilinear". Wybór potwierdzamy klikając na OK.

    Następnie musimy przyciąć brzegi - w tym celu klikamy na Crop w oknie filtrów. W oknie dialogowym za pomocą przesuwaka przesuwamy film do takiej klatki, aby było widać dokładnie brzeg, który mamy przyciąć. Następnie przycinamy brzegi zwiększając wartości X1,Y1,X2,Y2 offset. Wybór potwierdzamy klikając na OK.

    Teraz pozostaje nam jedynie ustawić parametry kompresji i rozpocząć proces konwersji. W tym celu wybieramy z menu Video - Full Processing Mode oraz Compression. W oknie dialogowym wybieramy DivX 5.0.5 a wspołczynnik "Encoding bitrate" ustawiamy w zależności od długości filmu

  

  Za pomocą narzędzia DivX Tool możemy obliczyć jaka powinna być prędkość bitowa. W ten sposób zmieścimy film na jednym CD.

    DivX Tool używamy w następujący sposób. W pole "Video Length" wpisujemy czas trwania całego filmu. W pole "Audio Bitrate" wpisujemy prędkość bitową dla dźwięku (najlepiej wpisać 128). A następnie w pole "Target File Size" podajemy ile miejsca zająć ma film po kompresji. Zwykle podajemy tutaj 700.

   Jednakże możemy także kompresować film bez takich ustawień, wybierając stopień kompresji za pomocą tzw. współczynnika jakości. W tym celu z listy "Variable bitrate mode" wybieramy "1-pass quality-based" i stopień kompresji ustawiamy na 4 co odpowiada jakości 90%. Oczywiście wtedy nie możemy dokładnie określić czy płyta zmieści się na jednym CD, ale zachowujemy wtedy dobry stopień kompresji przy dobrej jakości obrazu.

   Kiedy już wybierzemy odpowiedni "bitrate" możemy kliknąć na OK i ponownie na OK. Teraz musimy wybrać kompresję Audio. W tym celu z menu Audio wybieramy Full Processing Mode i Compression.

   W zależności od posiadanego kodeka MP3 wybieramy "MPEG Layer-3" lub "Lame MP3". W przypadku tego pierwszego kompresję ustawiamy na "112 kBit/s, 44,100 Hz, Stereo". W przypadku Lame MP3 "44100 Hz, 128 kbps CBR, Stereo". Takie ustawienia nadają się spokojnie do kompresji dźwięku z filmów. Jeśli kopiujemy np. koncert z VCD wybierzmy kompresję z większym parametrem kbps (kBits/s) np. około 160 lub 192.

    Mała uwaga ! Miałem okazję widzieć problem przy kodowaniu Lame-em i następnie przy łączeniu dwóch plików skodowanych tym kodekiem. Mogą się tutaj pojawić problemy szczególnie przy kodowaniu w trybie ABR !

    Wybór potwierdzamy, klikając na OK. Następnie pozostaje nam już tylko rozpocząć kompresję wybierając z menu File / Save as AVI i podając gdzie ma zostać zapisany plik.

    Po skończonej pracy NIE ZAMYKAMY VirtualDub-a ! Ale wkładamy drugą płyte CD i podobnie jak na początku przeciągamy plik największy plik DAT z katalogu MPEGAV do okna VDub-a. W ten sposób zachowamy wszystkie ustawienia kompresji w tym wypadku bardzo ważne, gdy chcemy scalić potem 2 pliki AVI !

   Po otrzymaniu dwóch plików AVI, pierwszy wczytujemy za pomocą VDub-a i następnie wybieramy z menu Video i Audio - Direct Stream Copy. Następnie z menu File wybieramy 'Append AVI Segment' i wybieramy drugi plik. Następnie ponownie z menu File tym razem wybieramy 'Save As AVI' i zapisujemy plik na dysku twardym. W ten sposób skonwertowaliśmy film z VCD do DivX.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law