h t t p : / / c d . u q . p l
           J a k   p r z y g o t o w a ć   k r ą ż ek   V C D   /   D i v X ?     

   Przedmowa

   Ostatnio bardzo częstwo można spotkać w różnego pismach komputerowych nagłówki "Pecet cyfrowym magnetowidem". Faktycznie. Obecnie ceny najprostszych kart TV pozwalających na oglądanie telewizji na ekranie komputera spadły poniżej granicy 300zł. I to właśnie cena stała się powodem, iż coraz więcej osób postanawia zainwestować w ten sprzęt jako kolejną rozbudowę swojego zestawu PC. Nie trzeba tutaj wspominać o tym, że za wspomnianą kwotę dostajemy prawie w pełni funkcjinalny telewizor wraz z praktycznie cyforwym magnetowidem. Czemu "praktycznie" ? Samo nagranie materiału wideo na dysk twardy komputera wcale nie jest takie proste i oczywiste. Wszystko zależy od możliwości naszego sprzętu oraz karty telewizyjnej. Posiadając dodatkowo nagrywarkę, możemy w ten sposób przenieść swoje ulubione filmy z VHS-a lub z telewizji na krążek Video-CD lub Super Video-CD. Pokrótce przedstawię jak wszystko przenieść na kolorowy krążek.

   Trochę teorii

   Karta telewizyjna lub jak kto woli tuner TV zazwyczaj spotykany jest w formie karty rozszerzeń wykonanej w standardzie PCI. Na rynku możemy spotkać się także z urządzeniami podłączanymi do gniazd USB oraz zintegrowanymi z kartami graficznymi. W przypadku przechwytywania (zapisu) obrazu najgorzej wypadają urządzenia podłączane do złącza USB. Budowa karty TV zazwyczaj jest w miarę prosta. Znajdziemy na niej analogowy tuner (Philips, LG itp.) oraz specjalny konwerter analogowo-cyfrowy przekształacający sygnał analogowy na cyfrowy. Zazwyczaj stosowany jest tutaj układ Booktree firmy Rockwell o symbolu Bt878 lub innym. Bardzo rzadko (szczególnie dotyczy to tańszych modeli) spotkać można dodatkową pamięć czy chociażby wbudowany koder MPEG-I lub MPEG-II, który pozwala na bezpośredni zapis do formatu płyty VCD lub SVCD.

    Jak się do tego przygotować ?

   Zanim zaczniemy cokolwiek zapisywać na dysku twardym musimy się uzbroić w odpowiednie oprogramowanie. Zazwyczaj oprócz programu do obsługi tunera dodawany jest program do zapisu sekwencji wideo na dysk twardy. Niekiedy program taki jest już zintegrowany bezpośrednio z programem tunera. W naszym przypadku skorzystamy z popularnego i darmowego programu VirtualDub.

    Można go pobrać ze strony naszego serwisu lub strony producenta www.virtualdub.org. Dodatkowo będziemy potrzebowali także programu który przekonwertuje zapisany materiał w formacie AVI do formatu MPEG zgodnego ze standardem Video-CD. Najlepiej skorzystać z enkodera formatu MPEG-I/II o nazwie Tsunami MPEG Encoder.

   Jest to program mało konkurencyjny w porównaniu do aplikacji komercyjnych jednak posiada jedną niepodważalną zaletę - jest darmowy. Oczywiście w niektórych wypadkach można skorzystać z Xing MPEG Encoder, dodawanego do niektórych kart graficznych. Program charateryzuje się bardzo szybkim procesem kodowania do formatu Video-CD oraz dość dobrą jakością. Oprócz wcześniej wymienionych programów równie dobrymi i lepszymi są enkodery MPEG : Ligos MPEG Encoder, Panasonic MPEG-I Encoder , Cinema Craft Encoder Lite. Najdroższym i bezkonkurencyjnym programem jest Cinema Craf Encoder - program ten koduje w zawrotnym tempie oraz zachowuje bardzo dobrą jakość tworzonych plików. Niestety nie było mi dane sprawdzić programu "na żywo".

W przypadku samego procesu przechwytywania wideo z karty TV przyda się także odpowiedni kodek, który pozwoli minimalnie zmniejszyć obiętość generowanego pliku AVI. Zazwyczaj przy zapisie z karty TV stosuje się kodeki M-JPEG (Motion JPEG). Na rynku niestety nie udało mi się znaleźć darmowego kodeka, który byłby tak wydajny jak komercyjne kodeki : PicVideo M-JPEG oraz Morgan M-JPEG Codec. Najlepsze rezultaty w kodowaniu "w locie" uzyskuje PicVideo M-JPEG. Warto pobrać wersję Demo, która jest dostępna w dziale Download.

   Jeśli nie mam pieniędzy na zakup odpowiedniego kodeka można się posłużyć darmowym kodekiem o nazwie Huffyuv - dostępnego w dziale Download. Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiedni software potrzebne nam będzie sporo wolnego miejsca na dysku twardym. Wymagany będzie conajmniej 1GB wolnego miejsca lub o wiele więcej w zależności od użytego kodeka oraz rozdzielczości zgrywanego materiału. (Nieskompresowana sekunda 25 klatkowej animacji w formacie PAL zajmuje bagatela 25MB !!!) Nie ukrywam też, że komputer powinnien być wyposażony w procesor o taktowaniu najlepiej 450Mhz oraz pamięci o pojemności conajmniej 64MB. Szybki dysk twardy także jest bardzo mile widziany w szczególności gdy pracuje w trybie UDMA/33 lub szybszym. No i do nagrania płytki Video-CD potrzebujemy także nagrywarki. Mimo iż postawionych jest tyle wymagań, to jednak kazdy kupiony teraz pecet w 100% spełnia te normy, wyłączajac oczywiście nagrywarkę i kartę TV.

    Zapisywanie sekwencji

   Zainstalowanie VirtualDub-a wiąże się z jego dekompresją z pliku RAR lub ZIP w zależności skąd sciągnęliśmy plik. Podobnie postępujemy z programem Tsunami MPEG Encoder. W przypadku kodeka Huffyuv należy zdekompresować plik archiwum odpowiednim programem a następnie zaznaczyć w rozpakowanym pakiecie plik huffyuv.inf i z menu kontekstowego wybrać "Zainstaluj". Dodatkowo zanim zaczniemy przechwytywać sprawdźmy czy obraz jaki uzyskujemy na obrazie monitora jest wyświetlany bez szumów oraz interferencji oraz pasków przechodzących przez ekran. Karta TV zazwyczaj wymaga silnego sygnału TV i najlepiej podłączyć kartę bezpośrednio do gniazdka naszej kablówki lub do tunera telewizji satelitarnej np. tunera Cyfry+. W przypadku interferencji pomoc może przeniesienie naszej karty TV w inny wolny slot PCI, aby odizolować ją od kręcącego się dysku twardego czy wentulatora. Można także Aby skorzystać ze stereofonicznego dźwięku, musimy się trochę "pogimnastykować". Bowiem nie każdy tuner TV pozwala na odbieranie i dekodowanie dźwięku stereo. Zazwyczaj karty TV używają standardu nie stosowanego w Polsce, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Można tutaj zastosować pewien trik - mianowicie posiadając kartę TV podłączaną kabelkiem bezpośrednio do karty dźwiękowej oraz tuner Cyfry+ można uzyskać bardzo dobry stereofoniczny dźwięk. Wystarczy wyciągnąć kabelek łączący kartę TV z kartą dźwiękową a następnie w to gniazdko włożyć minijack-a, który będzie łączył wyjście audio tunera Cyfry+ z kartą dźwiękową. Nie obędzie się tutaj bez zrobienia lub kupienia odpowiedniego kabelka : minijack-chinch. Za to dźwięk będzie o niebo lepszy niż w przypadku samego kabla antenowego. Pamiętajcie, żeby przed jakimkolwiek kombinowaniem z kablami wyłączyć komputer !

   Po wykonaniu "gimnastyki" pora na uruchomienie naszego oprogramowania. Aby wszystko działało poprawnie nasza karta musi być poprawnie zainstalowana w komputerze oraz powinna być widziana w systemie Windows jako Capture Card. Aby to sprawdzić wejdź w Panel Sterowania / Multimedia / Urządzenia / Urządzenia do przechwytywania wideo. Powinna tam widnieć nazwa naszej karty TV.

   Następnie uruchamiamy program tunera i przełączamy kartę na kanał z którego zamierzamy zapisać sekwencje wideo. Można to zrobić oczywiście z poziomu VirtualDub-a, jednak nie jest to rozwiązanie wygodne. Następnie uruchamiamy VirtualDub-a i z menu File wybieramy "Capture AVI ...". Na ekranie powinno pojawić się okno z obrazem z wybranego wcześniej kanału.

   Jeśli się tak nie stało z menu Video wybieramy Source. W oknie które się pojawi w zależności od karty TV, będziemy mogli ustawić wszystko co dotyczy obrazu wyświetlanego przez naszą kartę. Ponownie z menu Video wybieramy tym razem Format - możemy oczywiście wcisnąć na klawiaturze literkę F.

   Tutaj wybieramy (oczywiście w zależności od karty TV format obrazu, który będzie przesyłany do kodeka i wtedy zapisywany na dysk twardy) standardowo rozdzielczość 352x288 w przypadku nagrywania do formatu krążka VCD. Możemy się także pokusić o przechwytywanie w większej rozdzielczości np. czterokrotnej czyli : 704x576. Jednak wymaga to odpowiedniej karty TV oraz odpowiednio szybkiej konfiguracji komputera. Zazwyczaj rozdzielczość 352x288 jest całkiem przyzwoita. Jako format wybieramy RGB16 lub RGB24. W przypadku RGB24, kolory będą głębsze jednak kosztem wymagań sprzętowych oraz pozwoli użyć kodeka Huffyuv. Oczywiście musimy także ustawić opcje dotyczące jakości zapisywanego dźwięku. Aby ustalić wszystkie parametry wciskamy klawisz A.

   Następnie z rozwijanej listy wybieramy PCM a z listy "Atrybuty" : "44 100 Hz; bitów : 16; Mono ". Jeśli nagrywamy dźwięk np. z Cyfry+ wybieramy oczywiście dźwięk Stereo. Wybór zatwierdzamy klikając na OK. Jeśli kompletnie nie zależy nam na jakości dźwięku wybieramy "22 050 Hz, bitów: 8, Mono". Następnie ustalamy kolejny bardzo ważny parametr, czyli ilość przechwytywanych klatek na sekundę. W tym celu wciskamy klawisz F9.

   Z pola "Capture options" zaznaczamy "Capture Audio" oraz "Wait for Ok to capture". Ta ostatnia opcja spowoduje, że zanim cokolwiek przechwycimy program wyświetli okienko z przyciskiem OK. Dopiero po kliknięciu proces przechwytywania zostanie rozpoczęty. W polu Frame rate wpisujemy standardowo 25, co spowoduje zapis 25 klatek na sekundę przy przechwytywaniu sekwencji wideo. Odznaczamy także opcję "Abort on left mouse button" w polu "Abort Options" a w polu "Advanced" koniecznie wybieramy "Lock video stream to audio", dzięki czemu przechwytywany obraz będzie zsynchornizowany z dźwiękiem.

   Najważniejszą rzeczą w przypadku przechwytywania jest użycie odpowiedniego kodeka. Aby go wybrać wciskamy klawisze Shift oraz C.

  W oknie które się pojawi jako kodek, który będzie odpowiedzialny za zapis obrazu do pliku AVI, wybieramy Huffyuv. A następnie z klikamy na przycisk "Configure".

   Następnie z listy "RGB compression method" wybieramy "Predict left/ no decorr. (Fastest)". W przypadku korzystania z kodeków PicVideo M-JPEG Codec wybieramy ów kodek a następnie klikamy podobnie jak w przypadku Huffyuv na "Configure".

   Następnie przesuwakiem ustawiamy jakość na najwyższą. Możemy także kliknąć na przycisk "Advanced" i z pola "Subsampling" wybieramy 4/1/1. Wybor potwierdzamy kliknięciem na przycisk OK. Nie pozostało nam już nic innego jak wybrać z menu File / Set Capture File i określić gdzie ma zostać zapisany nasz plik AVI. Następnie klikamy na F6 aby rozpocząć przechwytywanie. W tym momencie program rozpocznie zapis sekwencji na dysk twardy z użyciem kodeka. Wszystkie parametry dotyczące przechwytywania możemy zobaczyć na oknie programu :

Frames captured - Ilośc przechwyconych klatek
Total time - czas zapisanej sekwencji
Time left - ilość wolnego miejsca na dysku twardym podana w czasie
Total file size - wielkość już zapisanej sekwencji
Disc space free - ilość wolnego miejsca na dysku twardym
CPU usage - wyrażone w procentach zużycie czasu procesora

   Video ->

Size - wielkość strumienia wideo zapisanego na dysku twardym wyrażona w kilobajtach.
Avarage rate - średnia ilość przechwyconych klatek na sekundę.
Data rate - ilość danych strumienia wideo wyrażona w kilobajtach na sekundę.
Compression - stosunek kompresji strumienia wideo.
Avg frame size - średnia wielkość jednej ramki wyrażona w bajtach.
Frames dropped - ilość pominiętych klatek przy przechwytywaniu.

   Audio ->

Size - wielkość zapisanego strumienia audio na dysku twardym wyrażona w kilobajtach.
Relative rate - relatywna częstotliwość próbkowania dźwięku
Data rate - ilość danych strumienia audio wyrażona w kilobajtach na sekundę.
Compression - stosunek kompresji strumienia audio
VT adjust - opóźnienie strumienia audio do wideo wyrażona w milisekundach.

Aby zatrzymać proces przechwytywania wciskamy klawisz ESC.

   Uwagi przy przechwytywaniu ...

   Program VirtualDub używam swojego specyficznego trybu przechwytywania obrazu oraz zapisu pliku Avi, dlatego pozwala on na przechwycenie dużej ilości materiału przekraczającego granicę 2GB dla rozmiaru jednego pliku w systemie FAT32. Czasami może to powodować kłopoty, więc czasami należy po prostu używać trybu kompatybilności dostępnej pod klawiszem F5. Trzeba też pamiętać, żeby w menu Video wybrać Compression (compatybility) i tam dokonać wyboru odpowiedniego kodeka.

   Przy przechwytywaniu należy sprawdzić czy średnia ilość klatek na sekundę jest mniejsza od ustalonej wcześniej granicy 25 klatek na sekundę. W przypadku gdy tak się dzieje, trzeba zmniejszyć ilość danych przetwarzanych przez komputer. :

- zmniejszyć ilość zapisywanych klatek na sekundę.
- zmniejszyć rozdzielczość zapisywanej klatki
- zmniejszyć głębię kolorów z 24 bitów na 16 bitów.
- w ostateczności zmieniamy kodek na inny lub używamy zapisu do nieskompresowanych klatek, co powoduje zwiększenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową oraz szybkość zapisu danych na dysku twardym.

   Gdy już zapisaliśmy nasz plik na dysku, najlepiej byłoby go odtworzyć i sprawdzić czy wszystko zostało zapisane tak jak tego chcieliśmy. Gdy tak nie jest sprawdzamy jeszcze raz konfigurację VirtualDub-a lub przy przechwytywaniu używam trybu kompatybilności.

   Wstępna obróbka

   Po zapisaniu pliku na dysku twardym należy przeprowadzić jego wstępną obróbkę, czyli przy okazji usunąć zbędne paski i niechciane sceny z naszego pliku. W tym celu skorzystamy z VirtualDub-a. Za pomocą tego programu możemy także zapisać sekwencję do popularnego formatu DivX. Który pozoli zmieścić od 74 minut do nawet 150 min obrazu i dźwięku na zwykłej płycie CD-ROM.

   Na samym początku musimy uruchomić VirtualDub-a i otworzyć w nim nasz plik AVI. (Wystarczy przeciągnąć ikonkę pliku na okno programu). Następnie za pomocą przesuwaka ustalamy gdzie plik ma zostać przycięty. Za pomocą ikonek :

 

   Zaznaczamy kawałek który ma zostać usunięty. Po poprawnym zaznaczeniu wciskamy klawisz Delete. W ten sposób "przycieliśmy" nasz plik. Teraz pozostaje zapis zmian. Aby program niepotrzebnie rekompresował plik z menu Audio oraz Video wybieramy opcję "Direct Stream Copy".

   Może się też zdarzyć, że na ekranie widoczne będą zbędne paski czy linie. Aby je usunąć wybieramy z menu Video opcję "Filters". Pamiętając przy tym, że stosując filtry będziemy musieli skompresować plik ponownie, dlatego z menu Video wybieramy opcję "Full Processing Mode" !

Po wybraniu "Filters" na ekranie pojawi się takie oto okienko :

   Kilkamy na przycisk "Add" oraz wybieramy "Resize" i kilkamy na OK.

Następnie w polach "New Height" i "New Width" podajemy rozmiary do których ma zostać przeskalowana każda klatka.

   Zwykle podajemy tutaj rozmiar "352x288" - jest to standard płyty Video-CD PAL. W przypadku płyt tworzenia płyt Super Video-CD wpisujemy rozmiar : "480x576". Następnie z listy "Filter mode" wybieramy "Precise Bilinear" - unikniemy wtedy charatrerystycznego dla przeskalowywanych obrazów efektu "schodków".

   Na czym polega działanie każdego z filtrów można zobaczyć klikając na "Show Preview".

   Następnie klikamy na przycisk OK. W naszym oknie powinien pojawić się odpowiedni wpis. Następnie klikamy na przycisk "Cropping" oraz ustawiamy za pomocą suwaka przykładową klatkę.

    A następnie za pomocą pól "Offset" ustalamy gdzie program ma usunąć zbędne brzegi. Niewątpliwie obraz w przypadku dużych marginesów może ulec deformacji. Jednak zazwyczaj nie jest to tak bardzo uciążliwe - dla naprawdę wybrednych polecam wejście w konfigurację filtru "Resize" i zaznaczenie opcji "Expand frame and letterbox image". Za pomocą dostępnych tam pól oraz funkcji "Show Preview" można odpowiednio zmienić format obrazu. Pamiętając o zachowaniu odpowiedniej rozdzielczości !

   Następnie w celu zapisu wybieramy odpowiedni kodek z menu Video / Compression - najlepiej użyć kodeka Huffyuv lub dowlonego M-JPEG pamiętając czy tym, żeby stosować tutaj najniższą możliwą kompresję, gdyż jej zwiększenie może pogorszyć jakość obrazu.

Następnie z menu File wybieramy "Save as AVI file" i zapisujemy plik na dysku.

   Gdy chcemy przekształcić nasz "film" do formatu DivX oprócz zainstalowanego kodeka DivX (najlepiej jest skorzystać z wersji DivX 5.0.2 - może to być darmowa wersja tzn. Bundle) musimy posiadać także odpowiedni kodek audio - najczęściej jest to Lame MP3 Codec. Możemy także użyć innego kodeka np. Frauhoffer MP3 Codec - znanego także pod nazwą Radium. Odpowiednie oprogramowanie można znaleźć w dziale Download.

Aby zapisać naszą sekwencję do formatu DivX z menu Video / Compression wybieramy "DivX 5.0.2 Codec" a następnie kilkamy na "Configure".

   Z listy "Variable bitrate mode" wybieramy 1-Pass. Pozwoli to na ustawienie prędkości bitowej, więc będziemy mogli spokojnie ustalić rozmiar naszego pliku. Niestety - kodowanie w trybie jednobrzebiegowym nie wykorzystuje wszystkich możliwości które drzemią w DivX-ie.

Następnie pozostaje nam policzyć jaką prędkość bitową powinien mieć strumień wideo. Zazwyczaj w takim przypadku można skorzystać z odpowiedniego kalkulatora - w dziale Download dostępny jest odpowiedni program o nazwie DivXTool. Nie jest to może zaawansowana aplikacja, ale pozwala na proste obliczenie wszystkich potrzebnych wartości.

Po uruchomieniu programu (program jest spakowany) w odpowiednie pola wpisujemy :

Video length - czas trwania naszej sekwencji wideo podany w minutach.
Audio bitrate - prędkość bitowa strumienia audio. Zazwyczaj wpisujemy tutaj standardowo 128
Target file size - jaki rozmiar pliku chcemy uzyskać.

   W przypadku rozmiaru pliku jaki chcemy uzyskać możemy posłużyć się tym, że jeśli nasz plik ma np. 60 minut najlepiej posłużć się wzorcem iż 60 minutom przypisujemy dokładnie 450MB, przy użyciu rozdzielczości 352x288 pikseli. Nie trudno policzyć, że przyjmując takie założenie możemy zmieścić 90 minut obrazu na krążku 700MB ze świetną jakością. Oczywiście rozmiar każdej klatki można zwiększyć około dwukrotnie więc wtedy, możemy wtedy poprawić rozdzielczość, jednak w przypadku sekwencji w której jest duża ilość dynamicznych scen obraz nie będzie idealny - albo zobaczymy duże ilości pikeli lub lekko rozmazany obraz. Nie jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie.

   Powracając do naszego VirtualDub-a i otwartego okna opcji kodeka DivX 5.0 w pole "Encoding Bitare" wpisujemy wartość podaną z programu DivXTool o nazwie "Video Bitrate". Do tego w przypadku ustawień kodeka DivX przechodzimy na zakładkę "Advanced Parameters" i z listy "Performance / Quality" wybieramy Slow lub Medium.

   Pozwoli to na optymalizację prędkości kompresji względem jakości uzyskiwanego materiału. Następnie klikamy na OK i jeszcze raz na OK. Następnie z pola Audio wybieramy Full Processing Mode oraz oraz Compression.

   W oknie które się pojawi wybieramy MPEG Layer-3 a z prawego okna wybieramy "128 kbits / 44,100Hz / Stereo". W przypadku materiału monofonicznego wybieramy "64 kbits / 44,100Hz / Mono", jednak wcześniej musimy prędkość bitową strumienia audio wpisać w okno programu DivXTool !!!

   Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zapisać nasz plik AVI-DivX na dysk twardy. W tym celu wybieramy z menu File / Save to AVI file. A następnie wybieramy gdzie dany plik ma zostać zapisany. Proces zapisu może trwać nawet kilka godzin w zależności od długości filmu oraz od konfigiracji naszego komputera.

   Jak skonwertować plik AVI-MJPEG do MPEG ?

Tutaj sprawa jest o wiele bardziej prostsza niż w przypadku DivX-a, bowiem plik MPEG standardu Video-CD musi mieć stałą prędkość bitową wynoszącą 1150 kb/ps dla strumienia wideo oraz 224 kb/ps dla strumienia audio.

Do kodowania pliku AVI do formatu MPEG jak wspomniałem na początku posłużymy się enkoderem Tsunami MPEG Encoder.

   Po uruchomieniu programu klikamy na OK - potwierdzając przy tym informacje, że konwersja do formatu MPEG-2 będzie działać tylko przez 30 dni. Po uruchomieniu na ekranie powinnien pojawić się odpowiedni kreator. W przypadku gdy ów się nie pojawi wciskamy klawisze CTRL i W.

Na samym początku wybieramy z listy Video-CD / PAL lub w zależności chęci Super Video-CD :

Następnie klikamy na "Next" i przechodzimy do następnego okna :

   Klikamy na przycisk Browse koło pola Video, aby wybrać nasz plik AVI.

Z pola "Aspect Ratio" wybieramy 4:3 Display

Następnie klikamy ponownie na przycisk "Next" :

   W następnym oknie zaznaczamy opcję "Noise Reduction" w oknie ktore się pojawi zaznaczamy "High Quality Mode". Opcję redukcji szumów możemy pominąć jeśli obraz, który wcześniej uzyskaliśmy jest dobrej jakości. Spowoduje to także szybsze kodowanie wynikowego pliku MPEG.

    Ciekawą funkcją dostępną w programie jest możliwość redukcji tzw. "duchów" lub odbić typowych dla sygnału TV. Aby włączyć taki filtr klikamy na przycisk "Other Settings". W oknie które się pojawi przechodzimy na zakładkę "Advanced" :

Następnie klikamy dwukrotnie na opcję Ghost reduction :

   Kilkamy na przyicisk Add i z listy Method wybieramy typ pojawiających się w pliku wideo "duchów" :

Edge - na krawędziach obiektów kontrastowych.
Brightness - w jasności obrazu.
Vertical - w pasach pionowych.

   Przy wyborze odpowiedniego efektu możemy oczywiście zobaczyć działanie tego filtru. Program posiada także funkcję, która pozwala automatycznie wszystkie wartości, wystarczy kliknąć na przycisk "Auto-Setting". Następnie klikamy dwa razy na przycisk OK. A następnie na Next.

   Tutaj program wyświetli ile zajmować będzie nasz plik MPEG.

    W już kolenym (piątym) oknie ustalamy gdzie zapisany ma być plik wynikowy i klikamy na OK, aby rozpocząć proces kodowania pliku do formatu MPEG. Program w międzyczasie zapyta się czy utworzyć ów plik, oczywiście potwierdzamy to zapytanie.

   Teraz pozostaje nam już tylko czekać na wynikowy plik MPEG. Czas trwania kodowania do formatu trwa w zależności od konfikuracji oraz wielkości plików od kilku minut do nawet kilkunastu godzin !!! Warto więc zaznaczyć opcję "Shut down after finish encoding" wyłączyć monitor i pójść na długi spacer ...

   Po powrocie na dysku powinnien stygnąć gotowy plik MPEG, który z powodzeniem nagramy na naszej nagrywarce jako krążek VCD. Jak nagrać taką płytkę ? O tym już dowiecie się w dziale HowTo.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law