h t t p : / / c d . u q . p l
             W i n O n C D   5 . 0    

   WinOnCD to jeden z najbardziej popularnych programów do nagrywania. Wymieniany jest wśród takich aplikacji jak Nero Burning ROM i Easy CD Creator. Wersja oznaczona numerkiem 5 w dużej mierze nie różni się od swojego poprzednika, czyli wersji 3.8. Dodano parę nowych typów tworzonych krążków m.in MP3 Album, VideoCD Interactive, SuperVideoCD, OverSpan CD, itp. Na uwagę zasługuje OverSpan CD - dzięki niemu możemy zapisać na dwóch płytach plik o pojemności 1,2 GB bez potrzeby dzielenia. MP3 Album to dość ciekawa metoda zapisywania składanek MP3 - program generuje odpowiednią płytę CD-ROM zawierajacą pliki MP3, które z kolei można odtworzyć za pomocą przeglądarki internetowej. Jest to trochę złudne, ponieważ najczęściej przeglądarki używają standardowego systemowego odtwarzacza mimo iż jego interfejs jest niewidoczny. Przyczepić się także można do jakości generowanych plików HTML i JPEG - które wyglądają trochę nieprofesjonalnie i wątpie, że ktoś wolałby używać niewygodnego Internet Explorera zamiast np. Winamp.

  Program zmienił trochę design, dodając kilka nowych skórek oraz prostą grę logiczną w którą możemy się bawić podczas wypalania płyty. Program radzi sobie także z wypalaniem płyt DVD-ROM przez co może być wykorzystany w przypadku posiadania odpowiedniej nagrywarki, tylko kogo na nią stać ? Niestety nie liczmy na zapis własnych krążków DVD-Video.

  WinOnCD Bonus Game to bardzo fajna gra logiczna - tylko czy posiadaczowi nagrywarki x24 zechce się w nią zagrać ? Mimo tego czasami warto przy niej przysiąść i wykorzystać swoje szare komórki.

   Engine obsługujący nagrywarki został lekko dopracowany - m.in dodano obsługę PowerRec I/II i kompatybilnych tego typu nowinek oraz rozszerzono bazę sterowników. Przy okazji wydaje mi się że poprawiono stabilność - starsze wersje w tym 3.8, 3.6, 3.7 bardzo często odmiawaiły posłuszeństwa nawet w czasie nagrywania płyty. Jednak pozostała pewna niedogodność - nadal program zabiera mnóstwo zasobów systemowych powodując, że na maszynach z 64 MB RAM-u w niektórych wypadkach plik wymiany powiększa się w dużym stopniu.

  Ze względu na to, że między wersją 3.8 a 5.0 różnicy prawie nie ma postanowiłem, że nie będę ponownie wszystkiego opisywał. Ale podsumowując - WinOnCD to program bardzo dobry, przygotowany dla początkujących użytkowników i dlatego mogę go z czystym sumieniem poświecić każdemu.

Ocena : 8/10    

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law