h t t p : / / c d . u q . p l
             W i n O n C D   6   :     

     Już od bardzo dawna czekałem na zrobienie recenzji WinOnCD 6. Niemniej jednak po pierwsze nie miałem skąd zdobyć finalnej wersji a do tego nie miałem niestety czasu, żeby ów produkt opisać. W końcu po kilku miesiącach czekania na moim komputerze zainstalowałem ów produkt firmy Roxio.

   Co nowego ?

   Na dzień dobry informuje, że pakiet zajmuje jeden krążek CD. A na płycie znajdują się tan naprawdę dwie aplikacje : DirectCD oraz WinOnCD. Dodatkowo w katalogu Extras można znaleźć program GoBack Deluxe w wersji Preview. W zależności od instalacji aplikacja może zająć do 300MB wolnego miejsca! A dlaczego? O tym za chwilę.

    W wersji 6 dodano przede wszystkim wsparcie dla płyt DVD. Dodatno także obsługę 'OverSpan VideoCD', 'OverSpan SuperVideoCD' - dzięki której program automatycznie podzieli większe pliki wideo na kolejne płyty bez potrzeby ręcznego ich dzielenia ! Dodatkowo wsparcie dla formatu MiniDVD oraz PhotoAlbum. WinOnCD 6 nagrywa także płyty w bardzo egzotycznych formatach jak np. DVD Music Album - możemy wypełnić po brzegi 4,7GB krążek DVD muzyką i odtwarzać ją na dowolnym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

   W opcjach tworzenia płyty DVD znajdziemy mnóstwo przeróżnych opcji za pomocą których z łatwością stworzymy krążek DVD. Możemy importować pliki AVI, MPEG itd. Możemy także konwertować je między sobą lub ew. eksportować do konkretnego formatu.

    Kompilacja PhotoAlbum jest chyba najciekawsza za wszystkich propozycji oferowanych przez tą aplikację. Pozwala na tworzenie multimedialnych albumów zawierających sekwencje wideo i zdjęcia. Niemniej istnieją pewne ograniczenia - ale z pewnością domowych użytkowników zadowolą w 100%.

     Pozostałe opcje programu praktycznie pozostały bez zmian. Dodano parę nowych opcji przy tworzeniu płyt Audio (m.in. efekty i możliwości eksportu z naniesionymi efektami). Ciekawą i czasami bardzo przydatną opcją jest szyfrowanie płyt CD-ROM.

    Z tego co zauważyłem podrasowaniu uległ silnik odpowiedzialny za obsługę nagrywarki i dodano parę innowacji, ale nie zmieniło to jednak zbytnio programu od strony technicznej. Zmieniła się przede wszystkim szata graficzna aplikacji - i to jest chyba jedna z największych zmian jakie tutaj wprowadzono.

     Program wygląda ładnie dopiero w rozdzielczości 1024x768 - w niższych musimy nieustannie przesuwać wielkie okienka - co mi się osobiście nie podoba. To czy grafika jest gustowna czy nie, pozostawiam ocenie użytkowników. Mi osobiście taki przepych się nie podoba. Stąd mam trochę negatywne zdanie.

    WinOnCD niewątpliwie przypomina Easy CD Creator-a jednak mnogość i różnorodność opcji WinOnCD powoduje, że aplikacja ta jest o wiele bardziej rozbudowana.

    Użyteczność

    WinOnCD z pewnością jest użytecznym programem a jego interfejs jest dla większości osób bardzo przejrzysty. Teoretycznie wystarczą 4 kliknięcia myszą, aby poprawnie nagrać płytę CD. Niemniej aby wybrać bardziej potrzebne opcje trzeba trochę poszukać - co jest o wiele prostsze niż w innych programach np. Nero Burning ROM. Wadą i to niestety sporą jest nadal brak polskiego interfejsu i podejrzewam, że szybko się to nie zmieni. Aplikacja faktycznie zajmuje wiele miejsca - ale wynika to z tego, iż zawiera wiele elementów jak podkłady, przykładowe szablony używane przy tworzeniu płyt DVD/SVCD/VCD. Stąd duża ilość wymaganego miejsca na dysku.

    Pomoc

   Wsparcie techniczne ze strony firmy Roxio jest ogromne! Strona producenta tryska informacjami o produkcie, jego zastosowaniach - jeśli jesteśmy licencjonowanymi użytkownikami produktu z pewnością znajdziemy wszelakie informacje - o ile znamy oczywiście angielski.

   Podsumowanie

    Pakiet WinOnCD 6 jest jednym z lepszych tego typu produktów na rynku. Nie ma co ukrywać, że w Polsce nie będzie on szalenie popularny - wynika to przede wszystkim z braku polskiej wersji językowej. W odróżnieniu od Nero Burning ROM dla którego wręcz niemal co miesiąc pojawiają się polskie nowe wersje językowe, na rodzimą wersję językową będziemy musieli poczekać - choć ponąć już jest jakaś niezbyt legalna wersja PL.

Ocena : 8/10

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law