h t t p : / / c d . u q . p l
             W i n O n C D   3 . 8   /   A u d i o    

   Jak zwykle , jeśli chcemy cokolwiek nagrać na płycie CD musimy przegrać pliki na dysk twardy. WinOnCD akceptuje pliki formatu WAVE , AIFF , MP3 oraz WMA. W przypadku tego ostatniego formatu zalecane jest wcześniejsze zdekompresowanie pliku do formatu WAVE.

    Uruchamiamy WinOnCD

Po skopiowaniu plików na dysk twardy uruchamiamy WinOnCD :

   W oknie które się pojawi wybieramy CD Digital Audio. Możemy także nagrać płytę audio w trybie CD-TEXT. Musimy jednak posiadać nagrywarkę która obsługuje taką opcję. My jednak pokusimy się o utworzenie zwykłej płyty standardu CD-Audio.

   Następnie za pomocą menedżera przechodzimy do katalogu gdzie zapisane mamy nasze pliki Audio. Następnie w pole ścieżek przeciągamy kolejno pliki :

  Czasami WinOnCD nie potrafi nagrać niektórych plików lub źle odczytuje długość utworu. Problem zdarza się w przypadku plików MP3 , najczęściej ściągniętych z internetu. W takim przypadku można zdekompresować plik MP3 do formatu WAVE i następnie bez problemów nagrać na płytę CD. Gdy wszystko jednak przebiegnie bez problemów ustawiamy w kolejności utwory i na jednym z nich klikamy prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybieramy Play w celu przesłuchania plików :

   Gdy wszystko ustawimy a pasek objętości płyty nie będzie na kolorze czerwonym wkładamy czystą płytę do nagrywarki pamiętając , aby objętość krążka była odpowiednia do objętości danych.

   Następnie klikamy na przycisk Disc :

   W oknie wybieramy opcje nagrywania płyty CD. Na samym początku wybieramy opcję Close Disc a następnie Simulate Writing. W ramce Write Mode wybieramy Track At Once. W przypadku wyboru prędkości ustawiamy szybkość optymalną - najlepiej dla płytek audio stosować wartość nie wyższą niż x8. Pamiętajmy , że symulacja zapisu jest tu bardzo ważna - pozwala na uniknięcie zniszczenia płyty w przypadku problemu dostarczenia danych na czas do nagrywarki.

  Następnym naszym krokiem będzie kliknięcie na przycisk Write i rozpoczęcie procesu nagrywania. Warto przed tym wyłączyć wszystkie programy uruchomione w tle (np. monitor antywirusowy).

Na samym początku program przetestuje prędkość zapisu a następnie nastąpi właściwy zapis na krążku :

W trybie Track At Once po pomyślnym nagraniu krążek zostanie sfinalizowany :

   Po tym procesie ukaże nam się okno "Writing Process Successfully" i krążek wysunie się z napędu. Tak przygotowaną płytkę CD można słuchać w każdym czytniku CD-Audio obsługującym płyty CD-R lub CD-RW.

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law