h t t p : / / c d . u q . p l
             W i n O n C D   3 . 8   /   O p i s     

    WinOnCD jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych programów do nagrywania płyt CD-R i CD-RW. Producentem od wersji 1.0 do 3.7 była firma CeQuadrat. Najnowsza wersja programu opatrzona numerkiem 3.8 jest dziełem dość mało znanej firmy Roxio - która powstała w połączeniu się CeQuadrat i działu Adaptec-a zajmującego się tworzeniem oprogramowania do obsługi nagrywarek. Świadczyć o tym może fakt , że wraz z nowym WinOnCD dostajemy "konkurencyjny" pakiet DirectCD.

    Co Nowego ?

   Wraz z nowym WinOn-em dostajemy już wspomniany Direct-CD jak i również kilka ciekawych programików m.in CD-ROM Emulator , Roxio Session Selector , Roxio Video-CD Player oraz znany ze starych wersji CD-Check. Zmieniła się też szata graficzna :

   Która do złudzenia przypomina nam program Easy CD Creator. Nie zmienił się tutaj tylko pasek objętości płyty.

   Program posiadł także kilka nowych możliwości m.in zapis płytek "Music Album" oraz "Photo Album". Warto byłoby je opisać :

  Music Album - Krążek CD zostaje zapisany jako płyta Video-CD na której zamiast ścieżek MPEG Video znajdują się ścieżki w formacie MPEG Audio Layer 2. Pozwala to umieścić 8-9 godzin muzyki na dysku CD , który można odtworzyć w czytnikach Video-CD i DVD obsługujących standard VideoCD 2.0. Płytkę można także uruchomić pod pecetem - wymaga to programu do odtwarzania płyt Video-CD. I tutaj mała uwaga ! Warto skonwertować pliki MP3 do formatu MP2 za pomocą osobnego enkodera niż tego wbudowanego w WinOnCD , gdyż czas konwersji jest bardzo długi. Najlepiej skorzystać np. Xing MPEG Encoder.

   Photo Album - Krążek zostaje zapisany w standardzie Video-CD z przygotowaną ścieżka zawierającą pliki graficzne w formacie JPEG. Odtworzyć taki krążek można za pomocą odtwarzacza Video-CD oraz DVD lub peceta z odpowiednim oprogramowaniem. Pamiętać należy, że pliki graficzne muszą zostać skonwertowane do formatu JPEG zanim zostaną wypalone na krążku np. darmowym programem Irfan View. Na jednej płycie CD można zmieścić kilka tysięcy zdjęć o bardzo dobrej jakości i rozdzielczości.

   Oprócz tych dwóch dodatków program oferuje wszystkie standardowe formy nagrywania płyt CD , łącznie z formatem UDF + ISO oraz Bootable CD.


Odtwarzacz plików Audio pozostał jednak bez zmian.

   Program oprócz możliwości nagrywania różnych rodzaji płytek , posiada edytor ścieżek audio oraz okładek na płyty CD.


   Wygląd edytora audio co prawda nie jest piękny i brakuje mu funkcjonalności to stanowi nie lada atrakcję porównawszy konkurencyjne programy.

  Live Analyse - Zespół kilkunastu okien i wykresów w których możemy obserwować widmo dĽwięku i amplitudę.

   Equalizer to nie atrapa ! Wszystkie efekty działają i to w czasie rzeczywistym , razem z Reverb-em i Echem.

   Co do edytora okładek , to nie wygląda on szczególnie , ale pozwala na utworzenie ciekawego booklet-a.

   Jeśli tworzymy krążek z muzyką z łatwością wydrukujemy listę utworów wraz z czasami poszczególnych ścieżek.

   CD Information - Tutaj wyświetlane są wszystkie informacje na temat krążka znajdującego się w czytniku. Z tego okna również kasujemy zawartość płyty CD-RW oraz zamykamy sesję i krążki CD.

   Opcja CD Meter pozwala zdefiniować rozmiar płyty CD. Dzięki temu , możemy dostosować pasek pojemności do naszych wymagań.

   Roxio Video CD Player - Świetne GUI , ale brak opcji konfiguracyjnych. Mimo dużej ilości grafiki program zajmuje tylko 450 kilobajtów i co najważniejsze obsługuje standard Video 2.0.

  Od początku "czarodziej" się nie zmienił :)

   Kończąc ten krótki opis można powiedzieć , że nowa wersja WinOnCD może nie w pełni zasługuje na miano "nowa", ale na pewno jest trochę odkurzoną wersją starego dobrego WinOnCD.

Ocena : 9/ 10      

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law