h t t p : / / c d . u q . p l
             Z a b e z p i e c z e n i a   p ł y t   C D     

   Nielegalne kopiowanie płyt za pomocą domowych nagrywarek jest procederem dość rozpowszechnionym. Trudno się zatem dziwić firmom fonograficznym czy dystrybutorom rożnego rodzaju gier czy programów, że zaciekle bronią swoich zysków ze sprzedaży oryginalnych płyt CD stosując rożnego rodzaju zabezpieczenia przed nielegalnym kopiowaniem. Artykuł ten podzieliłem na dwie cześci odnoszące się do zabezpieczeń krążków Audio i płyt CD-ROM.

   Zabezpieczenia plyt CD-ROM (DATA Storage)

   Alcatraz - KDG -www.kochdigi.com

    Alcatraz jest jednym z nowszych i mało znanych zabezpieczeń. Alcatraz jest systemem w dużej mierze trudnym do rozszyfrowania ze względu na to, że konfiguracja samego zabezpieczenia zmienia się w zależności od publikacji która została takim systemem zabezpieczona. Wiadomo jednak, że w dużym stopniu bazuje ono na "znakach wodnych" zawartych w strukturze danych a sam znak wodny dodawany jest w czasie tłoczenia płyty na szklanych matrycach. Aktualnie brak jest informacji na temat złamania tego zabezpieczenia.

    CD-Cops - Link Data Security - www.linkdata.com

   CD-Cops jest jednym z lepszych zabezpieczeń płyt CD-ROM. Został on poraz pierwszy użyty już w roku 1984. W dużej mierze zabezpiecza on krążek za pomocą specjalnego programu wkompilowanego w główny plik wykonywalny zabezpieczonej aplikacji. Zabezpieczenie to można wykryć szukając na płycie pliku CDCOPS.DLL oraz plików o rozszerzeniach .GZ_ i .W_X. Idealne skopiowanie płyty wraz z pominięciem zabezpieczeń jest w dużej mierze niemożliwe, gdyż 8 cyfrowy klucz znajduje się w pierwszym i ostanim odczytywalnym sektorze na krążku CD. Na płytach CD-R obszar ten zarezerwowany jest dla obszaru kalibracji i zapisu informacji o ATIP-ie. Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zabezpieczenia z pliku wykonalnego. Do tego celu można posłużyć się specjalnymi dekryptorami.

     CopyLok - Pan Technology Limited - www.pantechnology.com

   CopyLok (CodeLok) kolejnym po CD-Cops bardzo trudnym do obejścia zabezpieczeniem płyt CD. Do samego wykonania płyt takich płyt używa się specjalnych, bardzo drogich maszyn które przygotowywują specjalne klucze uniemożliwiające skopiowanie płyty za pomocą domowych nagrywarek i innego sprzętu. Jedyną metodą na obejście CopyLok-a jest usunięcie zabezpieczenia z pliku wykonalnego za pomocą programu PoxyLok. Jako przykład zabezpieczonych produkcji tym systemem należy tutaj wymienić m.in : Sudden Strike, Cossacks, Tropico, Oni, Serious Sam.

    CrypKey - CrypKey - www.crypkey.com

    CrypKey nie jest typowym systemem zabezpieczeń płyt CD. CrypKey może być stosowany w dowolnym typie nośnika. Całe działanie CrypKey-a polega na zasadzie działania oprogramowania działającego jako Trial. Po instalacji program działa 30 dni, a po tym okresie wymagana jest rejestracja przez internet, telefon lub fax. Wtedy do użytkownika wysyłany jest odpowiedni klucz, który generowany jest na podstawie informacji o konfiguracji sprzętowej, programowej komputera wysłanej w formularzu rejestracyjnym lub zaszyfrowanej w postaci klucza. Poziom zabezpieczenia jest bardzo duży przez co sztuczki takie jak zmiany w rejestrze czy zmiana daty systemowej z pewnością nie powiodą się. Aktualnie nie udało się jeszcze tego systemu złamać.

      DBB Protection Suite - Effnet - www.effnet.com

   DBB' to kolejny bardzo trudny do złamania system. Aktualnie nie ma żadnego programu lub crack-a który usuwałby to zabezpieczenie. Technologia jak i procesy szyfrowania krązka są ściśle tajne. Wiadomo jednak, że są to szyfry trudne do złamania i jak na razie nikomu nie udało się ich złamać.

     DiscGuard - TTR Technologies Inc. - www.ttrtech.com

   DiscGuard jest kolejnym z zabepieczeń płyt CD-ROM dostępnych na rynku. Charakteryzuje się szyfrowaniem plików wykonalnych oraz umieszczaniem cyfrowej sygnatury w płytę z danymi. Wykrycie zabezpieczenia polega na znalezieniu plików IOSLINK.VXD oraz IOSLINK.SYS. Skopiowanie oryginalnej płyty w wielu wypadkach nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Dlatego warto posłużyć sie odpowiednim crack-iem. System ten może zostać użyty w krążkach CD-ROM, CD-R i DVD-ROM. Najbardziej znanym tytułem zabezpieczonym tym systemem jest gra Collin McRae Rally.

    FADE - Codemasters

   FADE jest jednym z nowszych systemów zabezpieczeń. Jedynym jego zadaniem jest nie tyle co powstrzymanie wykonywania samych kopii co zniechęcenie graczy do kupowania pirackich płyt. FADE łączy w sobie kilka elementów z komercyjnych systemów zabezpieczeń (niestety nieznanych) oraz triku polegającego na usuwaniu z czasem funkcji gry/programu przy korzystaniu z pirackiej płyty. Jak głosi hasło reklamowe technologii "Original discs don't FADE" co można przetłumaczyć "Oryginalne krążki nie znikają". Usnięcie tego zabezpieczenia jest trudne bowiem wymaga zastosowania odpowiedniego crack-a, który usunię z wykonalnego pliku funkcje "znikania". Przykładem tego zabezpieczenia jest gra firmy Codemasters : Operation Flashpoint.

    LaserLock - MLS LaserLock International -www.laserlock.com

   LaserLock jest jednym z popularniejszych systemów zabezpieczeń płyt CD-ROM. Działanie tego zabezpieczenia opiera się na umieszczeniu na płycie specjalnie uszkodzonych sektorów oraz specjalnego kodu który jest zintegrowany w zabezpieczaną aplikację. Najprostszym sprawdzeniem czy płyta zabezpieczona jest tym systemem jest wyszukanie ukrytego katalogu LaserLock w głownym katalogu płyty. Z skopiowaniem płyty poradzą sobie nagrywarki obsługujące tryb MMC-DAO-RAW. Można także posłużyć się uniwersalnym crack-iem. Zabezpieczone tytuły to m.in : Asghard, Fallout 2, Icewind Dale, Jagged Alliance 2, Messiah , Metro Police, Outcast, Shogo, SpecOps

    LockBlocks - Dinamic Multimedia - www.dinamic.com

   LockBlock jest zabezpieczeniem wykorzystującym błedne sektory. Na płytach zabezpieczonych takim systemem możemy zobaczyć charakterystyczne okręgi (Ringi) mające zazwyczaj 3 do 5 mm. Skopiowanie takiej płyty jest możliwe, jednak w dużej mierze potrzebny będzie odpowiedni Crack lub nakładka usuwająca z programu funkcje sprawdzania poprawności płyty.

    Phenoprotect 1.0 - Codecult - www.star-force.com

   Phenoprotect służy do zabezpieczenia płyt CD-ROM i jest rozpoznawany chociażby przez Clony XXL. System ten wykorzystuje cechy uszkodzonych sektorów dzięki którym analizuje czy jest to oryginalna płyta czy też kopia. Technologia ta użyta była w przypadku Carrera Grand Prix. Jednak system ten nie sprawdził się w 100%, gdyż wiele osób miało problemy z uruchomieniem oryginalnej wersji gry. Obecnie płytę zabezpieczoną tym systemem da się "sklonować" za pomocą CloneCD.

     ProtectCD - VOB - www.vob.de

   ProtectCD to produkt firmy VOB - producenta programu InstantCD. System ten zabezpiecza pliki wykonalne i wykorzystuje w tym celu system podkanałów. Aby wykryć obecność tego zabezpieczenia należy za pomocą HexEditora otworzyć plik wykonalny a następnie poszukać tekstu VOB. Płytę zabezpieczoną tym systemem można skopiować korzystając z CloneCD lub BlindWrite-a oraz nagrywarki w pełni obsługującą zapis w trybie MMC DAO RAW oraz odczyt/zapis podkanałów. Jako przykład zabezpieczonych produktów należy wymienić np. Settlers 3.

    Ring PROTECH - ED-CONTRTIVE - www.ed-contrive.co.jp

   Ring PROTECH jest nadal nie złamanym zabezpieczeniem płyt CD-ROM. Wykryć go można patrząc na oryginalny krążek na którym znajduje się widoczny okrąg. Aplikacja zabezpieczona tym systemem podczas instalacji / uruchomienia sprawdza czy na płycie istnieje taki okrąg i odczytuje z niego informacje, jeśli go nie wykryje działanie programu zostaje wstrzymane. Niestety ów okręgu nie można skopiować za pomocą domowych nagrywarek i znanych płyt CD-R. Próba kopiowania takiej płyty zazwyczaj kończy się błędem i trwa kilka godzin.

    Roxxe - Electronic Publishing Association LLC - www.roxxe.cz

   Roxxe jest kolejnym systemem zabezpieczeń, którego nie da się w prosty sposób ominąć. Jest kombinacją sprzętowego i programowego zabezpieczenia. Wiadomo, że krążków nie można skopiować za pomocą profesjonalnych maszyn masteringowych. Uruchamina aplikacja jest szyfrowana a klucz zawsze jest zmieniany więc nie ma możliwości wykrycia zabezpieczenia oraz usunięcia go z pliku wykonalnego jak i skopiowania klucza znajdującego się na płycie. System ten może być użyty w systemach Windows od 3.11 do Windows XP i w systemie plików ISO 9660 / Joliet. Co najciekawsze system ten powstał w Czechach.

   SafeDisc v1 / v2 - Macrovision Corp. - www.macrovision.com

    SafeDisc to najpopularniejszy system zabezpieczający płyty CD-ROM. Prawie każda produkcja jest zabezpieczona tym właśnie systemem. System ten można rozpoznać bardzo prosto : Jeśli płyta jest zabezpieczona SafeDisc v1 na krążków znajdują się pliki 00000001.TMP lub 00000002.TMP, CLOKSPL.EXE, CLCD16.DLL, CLCD32.DLL. W przypadku systemu SafeDisc v2 w pliku wykonalnym aplikacji znajduje się wpis "BoG_ *90.0&!! Yy>" oraz dodatkowo klucz znajduje się w danych korekcji błędów EFM co powoduje błędy w synchornizacji w przypadku nagrywarek korygujących dane EFM i płyta nie może zostać skopiowana. Problem ten można ominąć korzystając z CloneCD i opcji "Amplify Weak Sectors". Do skopiowania płyty potrzebna jest także dobra nagrywarka obsługująca podkanały i zapis w trybie DAO RAW. Jeśli jednak nie posiadamy takiej nagrywarki, można skorzystać z programów jak UnSafeDisc usuwających zabezpieczenia z plików wykonalnych, czy też wyciągających zabezpieczone pliki EXE z plików ICD.

     SecuROM v1 ... v5 - Sony DADC - www.securom.com

    SecuROM to równie popularny system zabezpieczeń jak SafeDisc. SecuROM jest produktem firmy Sony i jest ściśle powiązany austriackim oddziałem Sony DADC zajmującym się produkcją i masteringiem płyt CD. Wykrycie obecności SecuROM-u na płycie ogranicza się w dużej mierze do znalezienie na kompakcie plików CMS16.DLL, CMS_95.DLL lub CMS_NT.DLL. W dużej mierze wszystkie płyty mające charakterystyczne logo Sony DADC są zabezpieczone tym właśnie systemem. Z skopiowaniem płyty radzi sobie doskonale CloneCD. Jednak wymaga to posiadania nagrywarki obsługującej odczyt / zapis w trybie RAW wraz z podkanałami. Jeśli nie posiadamy takiej nagrywarki zmuszeni jesteśmy do usunięcia zabezpieczenia za pomocą uniwersalnych crack-ów UnSecuROM. Działanie SecuROM-u polega na umieszczeniu na powierzchni płyty specjalnego klucza, który w większości wypadków nie jest kopiowany przez standardowe nagrywarki i oprogramowanie.

    Star Force - Protection Technology Co. - www.star-force.com

Star Force jest kolejnym nie złamanym systemem.
Występuje w 3 wersjach :

"Star Force Professional" - Służy do zabezpieczania płyt tłoczonych.
"Star Force CD-R" - Służy do zabezpieczania płyt CD-R.
"Star Force Protecion for Shareware" - Służy do zabezpieczania produktów Shareware przed różnego rodzaju crack-ami.

    Widomo, że klucz odczytywany przy uwierzytelnieniu jest zapisywany na płycie. Niestety nie wiadomo gdzie i w jaki sposób działa owy system. Wiadomo jednak, że kluczem jest 14 cyfrowy kod alfanumeryczny. Pierwszą zabezpieczoną w ten sposób produkcją jest : Codename : Outbreak.

    TAGES - Thomson & MPO - www.licensing.thomson-csf.com

   TAGES jest równie trudnym zabepieczeniem jak Star Force. Niemniej jednak system ten można obejść korzystając z różnego rodzaju crack-ów. Niestety nie istnieją na tym polu uniwersalne produkty usuwające zabezpieczenie ze względu na to, że każda zabezpieczona produkcja ma charakterystyczne dla siebie ustawienia.

    The Copy-Protected CD & The Bongle - HST - www.hideseek.com

    "The Copy-Protected CD" jest zabezpieczeniem opartym o unikalną technologię firmy HST. Uniemożliwia ono skopiowanie krążków za pomocą domowych urządzeń nagrywających. "The Bongle" jest natomiast połączeniem sprzętowego i programowego zabezpieczenia. Opiera się na specjalnej przystawce, którą podłącza się do portu równoległego komputera. Takiego klucza sprzętowego niestety nie można powielać, więc wykonanie większej ilości kopii jest niemożliwe.

   Zabezpieczenia płyt CD-AUDIO :

    Cactus Data Shield - Midbar Tech Ltd - www.midbartech.com

   Cactus Data Shield spotykany jest w trzech wersjach : CDS100, CDS200, CDS300. Zazwyczaj na pudełku płyty znajduje się oznaczenie Midbar Tech które oświadcza nam, iż mamy do czynienia właśnie z "kaktusem". Zabezpiecza on w dużej mierze płyty z muzyką oraz z danymi. Niewymaga przy tym obecności specjalnego oprogramowania zamieszczonego na krązku. Pokonanie "kaktusa" jest dość proste. Zabezpieczenie jest bowiem rozpoznawane przez program Clony XXL, więc klon płyty można w pełni wykonać za pomocą aplikacji CloneCD. Także niektóre rippery dają możliwość skopiowania zawartości płyty CD na dysk twardy, więc wbrew zapewnieniu autorów możliwe jest stworzenie plików MP3 z cyfrowego materiału. Jako przykład zabezpieczonych krążków można tutaj wymienić : Loveparade compilation 2001 [CDS100], Right Said Fred - FREDHEAD (BMG) [CDS200]

    Key2Audio - Sony DADC - www.sonydadc.com

   O Key2Audio było bardzo głośno. Jest to jedno z bardziej znanych systemów zabezpieczeń płyt Audio zachowujące 100% kompatybilność z czytnikami CD-Audio lecz uniemożliwiające odwtorzenie płyty w napędach CD/CDRW/DVD-ROM. System ten jest o tyle ciekawy, że pozwala na zapis 77 minut muzyki oraz nie powoduje innego rodzaju nieprzyjemności jak np. uszkodzenia nagrań czy innego rodzaju defekty. Jednak jak się okazuje skopiowanie płyty jest możliwe w zależności od posiadanego napędu i nagrywarki. Do skopiowania potrzebny nam będzie program CloneCD, który konfigurujemy następująco :

    W odczycie zaznaczamy opcje :

Read SubChannel Data from Data Tracks
( Odczytywanie danych podkanałowych z ścieżek z danymi)
Read SubChannel Data from Audio Tracks
(Odczytywanie danych podkanałowych z ścieżek audio)
Intelligent Bad Sector Scanner
(Inteligentny skaner uszkodzonych sektorów)

   Jako maksymalną prędkość odczytu przyjmujemy prędkość x4.

   W opcjach zapisu zaznaczamy opcje :

Perform Laser Power Calibration (Przeprowadzaj kalibrację lasera)
Always close last Session (Zawsze zamykaj ostatnią sesję)
Don't Repair Subchannel Data (Nie naprawiaj danych podkanałowych)

Jako prędkość maksymalną ustawiamy na x6

Jeśli nie jesteśmy w stanie skopiować w ten sposób krążka musimy posłużyć się kopiowaniem analogowym.

     MediaCloQ v1.0 / v2.0- SunnComm -www.ttrtech.com

    MediaCloQ to kolejne zabezpieczenie płyt CD-Audio przed nielegalnym cyfrowym kopiowaniem. Płyty zabezpieczone tym systemem zazwyczaj są oznaczone odpowiednim tekstem "This audio CD is protected by SunnComm(tm) MediaCloQ(tm) Ver 1.0." a na powierzchni krążka widocznych jest kilka okręgów. Skopiowanie krążka w postaci cyfrowej jest możliwe, jednak trudne do wykonania. Płyta ze względu na charakter wielosesyjny a przez specjalnie spreparowany TOC nie jest poprawnie odczytywana przez napędy CD-ROM/DVD-ROM oraz nagrywarki. Jednak kilka napędów CD-ROM pozwala na odczyt płyty i zapis surowych ścieżek na dysk twardy (napędy CD-ROM firmy Plextor oraz Teac) za pomocą odpowiedniego oprogramowania np. CD-R Win. Za pomocą tego ów programu kopiujemy płytę korzystając z opcji Extract Sectors i zapisujemy sektory od 0 do sektora w którym występuje błąd odczytu. Tworzymy w ten sposób wielki plik WAV, który następnie dzielimi na utwory za pomocą np. Cool Edit Pro. W internecie była jeszcze dostępna inna metoda, która polegała na przylepieniu naklejki w odpowiednim miejscu a następnie (sic !!!) zerwanie jej podczas pracy napędu !!! Czego to ludzie nie wymyślą ... :) Wersja 2.0 tego zabezpieczenia posiada kilka innych cech o których nie ujawnił producent, ale polegają one na jeszcze większym utrudnieniu kopiowania płyty za pomocą napędów CD-ROM.

    MusicGuard - TTR Technologies Inc. -www.musicguard.com

   MusicGuard jak nie trudno się domyślić służy do zabezpieczania płyt Audio. Zabezpieczenie polega na umieszczeniu niepoprawnych wpisów w danych korekcji błędów EFM. W przypadku napędów CD-Audio błędy te są pomijane, jednak w niektórych przypadkach napędów CD-ROM uniemożliwają bezpośrednie skopiowanie płyty za pomocą nagrywarki lub skopiowane utwory zawierają w sobie błędy jak np. trzaski itp. Za pomocą jednak kilku lepszych ripperów istnieje możliwość idealnego skopiowania płyty np. Exact Audio Copy. Aktualnie MusicGuard został zastąpiony przez zabezpieczenie SafeAudio.

     SafeAudio - TTR Technologies, Inc - www.ttrtech.com/tech.htm

   SafeAudio jest jednym z lepszych systemów zabezpieczeń płyt CD-Audio. Uniemożliwia skopiowania płyt CD-Audio za pomocą napędów CD-ROM. Wykonanie kopii płyty możliwe jest jedynie analogowo. Jednak przy wykorzystaniu dobrego czytnika oraz alternatywnego sterownika CDFS możliwe jest prawie idealne skopiowanie płyty. Ważną cechą SafeAudio jest to, że zabezpieczona muzyka nie zawiera przykrych dodatków w postaci trzasków itp. Działanie zabezpieczenia polega na uszkodzeniu danych ECC znajdujących się w ścieżkach Audio. Zwykłe czytniki CD-Audio zwykle zignorują ten błąd wyliczając tzw. pola interpolacji. W przypadku napędów CD-ROM może to uniemożliwić całkowicie skopiowanie płyty z cyfrową jakością.

     Oprócz wymienionych powyżej zabezpieczeń można się spotkać z licznymi mało znanymi systemami zabezpieczeń. Polegają one w dużej mierze na umieszczeniu na płycie tzw. Dummy Files. Plików mających np. kilka gigabajtów których fizycznie na płycie nie ma. Powoduje to w większości wypadków problemy z analizą płyty CD-ROM. W kilku przypadków zmieniany jest także TOC w którym celowo generowane są błędy mające uniemożliwić skopiowanie płyty CD. Inną ciekawostą są liczne błędne sektory, które również mogą uniemożliwić skopiowanie płyty CD.

Więcej informacji znajdziesz : www.cdmediaworld.com

      
 
copyright  by brokenweb  1999 - 2003   /   all rights  reserved  /  copy  and  reproduction   prohibited  by  international law